Nowe zmiany w KPK do ministra ZZ

Tutaj zamieszczamy informacje o różnych projektach

Re: Nowe zmiany w KPK do ministra ZZ

Postprzez regis » sobota, 15 września 2018, 15:26

Nie wydaje mi się by celowo..go trzymano w szufladzie by wyciągnąć go teraz
Co bowiem teraz się takiego stało by to uzasadnić? Spór o Sn czy KRS trwa od wielu mcy..a jak widać media bardziej ekscytują się tym czy członek KRS podszedł do Ms niż nowa procedura karną choć od lat krzyczą że nic się w tej sprawie nie robi .
Tu zrobiono i co ? Praktycznie cisza :oops:

A naprawdę projekt ustawy to dziesiątki jeśli nie setki rozmów, uzgodnień..sam nie myślałem że tyle to może trwać..ale trwa.. <stres> ..też bym chciał by było szybciej..

Nie doszukiwalbym się 2 dna.. dlaczego akurat teraz..i naprawdę czy to ważne ??
Jak pisałem..wyżej gdzieś..to nie rewolucja ale jednak krok naprzód i tyle
regis
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez wanam » sobota, 15 września 2018, 17:55

regis napisał(a):...
Spór o Sn czy KRS trwa od wielu mcy..a jak widać media bardziej ekscytują się tym czy członek KRS podszedł do Ms niż nowa procedura karną choć od lat krzyczą że nic się w tej sprawie nie robi .
Tu zrobiono i co ? Praktycznie cisza :oops:

...

W mediach może tak, ale w sądach pozytywne reakcje - w stylu "super, nie trzeba będzie czytać..." i za chwilę powrót do zwykłej codziennej nawalanki. :roll:
wanam
VIP
VIP

Postprzez Geralt » niedziela, 16 września 2018, 12:34

censor napisał(a):
Geralt napisał(a):projekt był przetrzymywany by wyciągnąć go z rękawa w odpowiedniej chwili... Polityka....
Tego akurat nie rozumiem, serio. Rozwiń, proszę, dlaczego go wyciągnięto teraz.

Coś w rodzaju asa w rękawie (na korzyść sedziów) trzymanego na wypadek potrzeby przełamania jakiegoś kryzysu. A teraz mamy kulminację kryzysu, więc stąd moje podejrzenia...

Ale może sie mylę i jest to zbiego okolicznosci... <mysli>
IUDEX.PL - Portal informacyjny dla sędziów i o sędziach

Facebook: https://www.facebook.com/iudexpl-498591913823548/
Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez censor » niedziela, 16 września 2018, 13:02

Myślę, że się mylisz i pisał o tym przekonująco Regis. Kryzys trwa dawno; nie sądzę, by teraz była jego wyraźna kumulacja. Ale też - pomijając inne argumenty - beneficjentami omawianych tu zmian są sędziowie karniści pierwszoinstancyjni. W sensie liczbowym - przymierzając do populacji sędziów - to doprawdy "nisza".
Ocen okresowych sędziów nie wymyśliły nawet władze PRL. To zamach na niezawisłość sądów. Za wszelką cenę i wszelkimi sposobami nie można dopuścić do ich wprowadzenia. Ostatnie odkrycie kart potwierdziło: to rezygnacja z zasady nieusuwalności sędziów.
censor
VIP
VIP

Postprzez Modern_judge » niedziela, 16 września 2018, 15:43

A ja przy okazji poproszę o propozycje Forumowiczów jak ma według Was wyglądać formularz uzasadnienia (jest na etapie prac). Każda uwaga będzie przydatna. Dotyczy to również tych, którzy krytykują wszystko, a sędziów z MS uznają za nierobów i miernoty merytoryczne.
Ważne są tylko czyny odważne.
Modern_judge
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Modern_judge

Postprzez Dreed » niedziela, 16 września 2018, 15:47

Geralt napisał(a):... A teraz mamy kulminację kryzysu, więc stąd moje podejrzenia...

Ale może sie mylę i jest to zbiego okolicznosci... <mysli>

Nie przesadzaj. Patrząc całkiem na chłodno, to wbrew temu co się nam wydaje (sędziom) tematyka sądów jest już nuuuuidą do kwadratu dla społeczeństwa.
Popatrz nawet na pseudo blokadę KRS. 8 osób dosłownie. Z tego 2, które przesunięto na koniec korytarza bo bardziej mówią językiem południowych sąsiadów niż polskim, no ale Obywatele RP, dwóch mało pachnących, dwie starsze panie, które strach dotknąć żeby się czasami coś nie stało...
Zapowiedź u zgłoszenie było na 2 tysiące....

Także dla polityków to tylko okazja na kilka wywiadów. Budka - przyszedł na godzinę, potem 12 godzin miał darmowego czasu antenowego itp itd...

Jeśli byłby to kryzys, to prędzej się należy spodziewać opcji zero jako jedynej naprawdę skutecznej, niż marchewek.
Byłem w MS 1,5 roku i wszystkie projekty kodeksowe to wynik miesięcy tarc, konsultacji i wypracowania kompromisów.
Cieszę się, że trochę brałem udział w tych przedsięwzięciach i dumny jestem z kolegów, że przy pomocy Łukasza wreszcie coś zaczyna wchodzić w etap "produkcyjny"
Dreed
Site Admin
Site Admin

Obrazy: 7
Obrazy: 7
Kim jestem ?: Zły admin

Postprzez suzana22 » niedziela, 16 września 2018, 17:20

Modern_judge napisał(a):A ja przy okazji poproszę o propozycje Forumowiczów jak ma według Was wyglądać formularz uzasadnienia (jest na etapie prac). Każda uwaga będzie przydatna. Dotyczy to również tych, którzy krytykują wszystko, a sędziów z MS uznają za nierobów i miernoty merytoryczne.

Myślę Modi, że cokolwiek znajdzie się w tym formularzu, to ważne jest, żeby on nie dawał możliwości nieograniczenie obszernego wpisu w poszczególnych punktach/kwestiach w formularzu zawartych :!: . W przeciwnym razie istnieje poważne niebezpieczeństwo, że treść zawarta w poszczególnych punktach formularza - jako za krótka - sprawi, że wyrok nie będzie się poddawał kontroli instancyjnej ;)
suzana22
VIP
VIP

Postprzez Caramon » niedziela, 16 września 2018, 21:43

Na początku w S. Odwoławczych powinny się w pełni przyjąć obecne przepisy: art. 455a kpk, i art. 437 § 2 k.p.k. na błędy uzasadnienia nie można już uchylać i w ogóle SO powinien tylko w ściśle wskazanych przypadkach z 437 § 2 k.p.k. uchylać, a z tym różnie bywa. U nas w Małopolsce różnie było z wyrokami łącznymi jak sąd czegoś nie połączył, czy doszedł nowy wyrok, lub nawet jak sąd popełnił błędy co do prawa materialnego i to wszystko leciało. Teraz po ostatniej uchwale SN może się to zmieni i SO będzie poprawiać i kończyć sprawy.
Przyznam, iż ciężko mi sobie wyobrazić uzasadnienia na formularzach, bo to zależy od tego, jak bardzo chcemy je uprościć, a i tak np. na stan faktyczny, czy ocenę dowodów nie może być nigdy z góry ustalonego miejsca, bo w każdej sprawie jest to inne.
Mam ogląd zarówno z pierwszej jak i z drugiej instancji i naprawdę uzasadnienia są różne i czasami ma się wrażenie, iż I Instancja za bardzo jednak olewa uzasadnienia. Oczywiście najważniejsze są zebrane dowody, ale bywa, że pewne ustalenia powinny się pojawić w stanie faktycznym i sąd powinien o tym napisać.
Może dajcie jakieś wstępne pomysły o tych formularzach, to postaramy się to ocenić, bo tak, to przychodzą mi do głowy bardzo różne standardy. Od takiego, że jest stan faktyczny – przepisany zarzut, wymienione hurtem dowody, wymienione od pauzy dowody którym dano wiarę i te którym jej odmówiono oraz wskazanie przepisu części prawa materialnego a następnie od pauz okoliczności obciążające i łagodzące, albo z drugiej to co jest teraz, tylko wszystko w oddzielnych polach opisanych – stan faktyczny ocena dowodów itp.
Caramon
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Zapracowany karnista

Postprzez Włóczykij » niedziela, 16 września 2018, 23:49

wybieracie się ?
https://www.rpo.gov.pl/pl/content/viii- ... iedliwosci

co do wzorów to z innych państw trzeba powklejać te krótkie, by uznać, co jest wystarczające
no i lektura uzas ETPC czy Luksemburga - opcja z punktami pokazuje jak można porządkować tezując całe fragementy kilkoma zdaniami
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)
http://www.liberties.eu/pl
? https://oko.press/harvesterem-dyskutowa ... s-relacja/
? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez Hinoki » poniedziałek, 17 września 2018, 06:58

Włóczykij napisał(a):wybieracie się ?
https://www.rpo.gov.pl/pl/content/viii- ... iedliwosci

co do wzorów to z innych państw trzeba powklejać te krótkie, by uznać, co jest wystarczające
no i lektura uzas ETPC czy Luksemburga - opcja z punktami pokazuje jak można porządkować tezując całe fragementy kilkoma zdaniami

Warte polecenia.Znam organizatorów. Temat przekrojowy i ambitny.Bialystok piękny jesienią i gościnny.
Hinoki
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: znam FS nie tylko z widzenia

Poprzednia strona

Powrót do Projekty