Newsy ze strony Ministerstwa..

Tutaj możemy podzielić się informacjami z MS, tym co nas czeka, wszczętymi postępowaniami itp itd

Re: Newsy ze strony Ministerstwa..

Postprzez Geralt » piątek, 26 lipca 2019, 16:12

Darkside napisał(a):
Hammurabi napisał(a):http://next.gazeta.pl/next/7,151003,25030360,sedzia-od-dwoch-miesiecy-odczytuje-wyrok-ws-amber-gold-ministerstwo.html#s=BoxOpImg2

Krok w dobrą stronę. Tylko czy nie należałoby również pomyśleć o redukcji samej sentencji..? <mysli>
i względnej dewolytywności apelacji jak to jest przy zażaleniach, możliwości prostowania oczywistych omyłek w numeracji powoływanych przepisów w orzeczeniach

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
Oj tak...

Wysłane z mojego LM-X410.FN przy użyciu Tapatalka
IUDEX.PL - Portal informacyjny dla sędziów i o sędziach

Facebook: https://www.facebook.com/iudexpl-498591913823548/
Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » wtorek, 13 sierpnia 2019, 13:32

news z MS (ale węgierskiego)
http://wgospodarce.pl/informacje/67048- ... h-gigantow ... h-gigantow
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)

? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
? https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... eniem.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez Hammurabi » środa, 21 sierpnia 2019, 09:13

Hammurabi
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Born to be online

Postprzez Włóczykij » niedziela, 8 września 2019, 15:13

https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/w ... w-zamosciu
Wiceminister Marcin Romanowski zainicjował sądowe centrum informatyczne w Zamościu
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)

? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
? https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... eniem.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez suzana22 » niedziela, 8 września 2019, 17:09

Włóczykij napisał(a):https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/wiceminister-marcin-romanowski-zainicjowal-sadowe-centrum-informatyczne-w-zamosciu
Wiceminister Marcin Romanowski zainicjował sądowe centrum informatyczne w Zamościu

To który wiceminister aktualnie zajmuje się sądownictwem?
suzana22
VIP
VIP

Postprzez censor » niedziela, 8 września 2019, 18:03

Nie jest to osoba powołana w miejsce Łukasza Piebiaka, bo sprawuje swój urząd od 4 czerwca 2019r. i to w działce "cyber".
https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/m ... iedliwosci
Ocen okresowych sędziów nie wymyśliły nawet władze PRL. To zamach na niezawisłość sądów. Za wszelką cenę i wszelkimi sposobami nie można dopuścić do ich wprowadzenia. Ostatnie odkrycie kart potwierdziło: to rezygnacja z zasady nieusuwalności sędziów.
censor
VIP
VIP

Postprzez Geralt » niedziela, 8 września 2019, 19:52

suzana22 napisał(a):
Włóczykij napisał(a):https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/wiceminister-marcin-romanowski-zainicjowal-sadowe-centrum-informatyczne-w-zamosciu

To który wiceminister aktualnie zajmuje się sądownictwem?
Żaden zdaje się...

Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez regis » poniedziałek, 9 września 2019, 10:45

tzn jakiś jest na zasadzie zastępstwa <luzik> a co będzie dalej zobaczymy
może spełni się sen "kolegów" z Iustiti i w MS nie będzie sędziów delegowanych ani viceministra - sędziego
wówczas zobaczymy na ile to będzie lepsze.. :/: :roll:
regis
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez suzana22 » poniedziałek, 9 września 2019, 10:47

regis napisał(a):tzn jakiś jest na zasadzie zastępstwa <luzik> a co będzie dalej zobaczymy
może spełni się sen "kolegów" z Iustiti i w MS nie będzie sędziów delegowanych ani viceministra - sędziego

W zaistniałej sytuacji to byłoby dla sędziów (wszystkich) bardzo :roll: ... ryzykowne :/:
suzana22
VIP
VIP

Postprzez Geralt » poniedziałek, 9 września 2019, 11:22

regis napisał(a):tzn jakiś jest na zasadzie zastępstwa <luzik> a co będzie dalej zobaczymy
Lokalnie byłoby lepsze np dla mojego wydziału, gdzie na 10 sędziów 2 jest w MS.

Ogólnie jednak myślę, że byłoby to gorsze. A w obecnej sytuacji nawet znacznie gorsze...

Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez efa » poniedziałek, 9 września 2019, 11:59

Geralt napisał(a):

Ogólnie jednak myślę, że byłoby to gorsze. A w obecnej sytuacji nawet znacznie gorsze...

Mógłbyś jakoś tę opinię uzasadnić? Bo dla mnie ciągle aktualne jest powiedzenie, którego używamy od wielu, wielu lat i które nic a nic nie straciło na aktualności - sędziowie sędziom zgotowali ten los.
efa
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Geralt » poniedziałek, 9 września 2019, 12:06

efa napisał(a):
Geralt napisał(a):

Mógłbyś jakoś tę opinię uzasadnić? Bo dla mnie ciągle aktualne jest powiedzenie, którego używamy od wielu, wielu lat i które nic a nic nie straciło na aktualności - sędziowie sędziom zgotowali ten los.
Może i tak. Ale jednak jakoś niezbyt mi pasuje sytuacja, w której skargę na mnie rozpoznawałby urzędnik cywilny albo wprost polityk.

Mimo wszystko i mimo ostatnich sytuacji jakiś bufor warto chyba mieć.

Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez efa » poniedziałek, 9 września 2019, 12:26

Geralt napisał(a):
efa napisał(a):
Geralt napisał(a):

Może i tak. Ale jednak jakoś niezbyt mi pasuje sytuacja, w której skargę na mnie rozpoznawałby urzędnik cywilny albo wprost polityk.

jaką skargę, w jakim trybie złożoną? Poza tym to słabe uzasadnienie Twojego twierdzenia. Myślałam, że masz może jakoś głębiej problem przemyślany, skoro tak kategorycznie wypowiadasz się.
efa
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez censor » poniedziałek, 9 września 2019, 12:58

A ja się zgadzam z Geraltem i czuję to, choć trudno to prosto uzasadnić. Ale jeden przykład dany przez Geralta jest i tak trafny. Bez sędziów byłaby tam jednak ignorancja w wielu tematach.
Ocen okresowych sędziów nie wymyśliły nawet władze PRL. To zamach na niezawisłość sądów. Za wszelką cenę i wszelkimi sposobami nie można dopuścić do ich wprowadzenia. Ostatnie odkrycie kart potwierdziło: to rezygnacja z zasady nieusuwalności sędziów.
censor
VIP
VIP

Postprzez Hammurabi » poniedziałek, 9 września 2019, 13:00

Geralt napisał(a):Może i tak. Ale jednak jakoś niezbyt mi pasuje sytuacja, w której skargę na mnie rozpoznawałby urzędnik cywilny albo wprost polityk.

Psst, zdradzę Ci sekret - sądy są niezależne a sędziowie niezawiśli od urzędników i polityków, zaś skargi rozpoznają prezesi, którymi są sędziowie. ;)
Hammurabi
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Born to be online

Postprzez Darkside » poniedziałek, 9 września 2019, 13:05

efa napisał(a):
Geralt napisał(a):
efa napisał(a):
Geralt napisał(a):

jaką skargę, w jakim trybie złożoną? Poza tym to słabe uzasadnienie Twojego twierdzenia. Myślałam, że masz może jakoś głębiej problem przemyślany, skoro tak kategorycznie wypowiadasz się.
No taką która potem rozsyła DNA na ten przykład , ludzie przecież tam piszą. Też wolę aby zajmował się tym sędzia.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
No pain no gain!

Boże! Proszę, daj mi siłę, abym pogodził się z tym, czego zmienić nie mogę; odwagę, abym zmienił to, co zmienić mogę i mądrość, abym potrafił odróżnić jedno od drugiego.
Darkside
Junior admin
Junior admin

Kim jestem ?: Jestem sobie

Postprzez regis » poniedziałek, 9 września 2019, 13:15

tak długo jak jest nadzór MS nad sądami i wszelkie sprawy etatowe tak długo jest sens by w MS byli sędziowie(choć zgadzam się że mniej ,tam gdzie są niezbędni i na określona max. liczbę lat) i taki pogląd wypowiadam od lat gdy byłem jeszcze w Iustiti

większość przeciwników delegacji nigdy w MS nie była ,nie wie co tu się robi i dlaczego i widzi tylko że X sędziów jest wyłączonych z orzekania..ale sorki czy np. 100 sędziów na 10.000 to naprawdę byłby istotny problem ?? dodając że rotacja tez dawałaby sędziemu inne doświadczenie i wiedzę (jak przy delegacji do sądu wyższego ?)

to nie tak jak mówił s.Tuleja że "kapciowi" z ministerstwa przekładają jedynie papiery z jednej strony biurka na drugi i pieczątki przybijają...

to nie tylko skargi jak pisze Geralt ale i opiniowanie aktów prawnych, inicjowanie, oceny sprawozdań rocznych sądów i cała reszta dziesiątek innych

oczywiście może to robić np. urzędnik i jeśli taką opcje się przyjmie to wówczas zobaczymy ile będzie spraw skierowanych np. do sądów dyscyplinarnych

nawet nie zdajecie sobie sprawy ile jest skarg na sądy,sędziów..

sędzia, nawet ten "zły" delegowany (a złym sędzią można być wszędzie i w mS na delegacji i w sądzie..rozejrzyjcie się wokół :/: ) zna specyfikę pracy, procedury i potrafi zauważyć gdzie coś faktycznie złego się dzieje i reagować gdy faktycznie trzeba a resztę traktować jako głos kogoś niezadowolonego bo przegrał sprawę czyli tak ok. 1:50
jeśli będzie to robił urzędnik będą odwrotne proporcje

a to tylko skargi
a reszta ? zdaję sobie sprawę ze delegowanych obciąża się złem za wszystko za nowy KRS,nowe usp,nowe rozwiązania dot.SN itp. ale to jednak inicjatywy poselskie i polityczne projekty

nikt nie widzi a raczej nie chce zauważyć innych (a robionych przez delegowanych) zmian jak kpk,kpc i inne nie mówiąc już o tym ile udaje się z błędnych pomysłów zrezygnować. a raczej pokazać politykom,urzednikom błąd jakiegoś rozwiązania właśnie od strony sędziego....tego nikt nie widzi

a jak politycy się uprą i zechcą coś i tak zrobić po swojemu to zrobią.. wszak to nie sądy i sędziowie prawo stanowią <zalamka> <milczek>

czy gdyby nadzór sprawował IPSN też nie trzeba by do tego sędziów delegowanych ? tyle że do SN(do nadzoru) a nie do MSu ?

a do Hamurabiego
Psst, zdradzę Ci sekret - sądy są niezależne a sędziowie niezawiśli od urzędników i polityków, zaś skargi rozpoznają prezesi, którymi są sędziowie. ;)
tak , większość skarg jest przekazywanych do prezesów -sędziów ale MS samo może zainicjować pewne rzeczy lub nie zgodzić się z działaniami/odpowiedzią prezesa i wówczas jest/będzie różnica czy w MS będzie robił to urzędnik czy sędzia delegowany

i na koniec
dlaczego żadna z partii nie odniosła się do apelu Iustiti -tego dot.zakazu delegacji sędziów do MSu ???? <mysli> <mysli>
regis
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez efa » poniedziałek, 9 września 2019, 14:42

regis napisał(a):tak , większość skarg jest przekazywanych do prezesów -sędziów ale MS samo może zainicjować pewne rzeczy lub nie zgodzić się z działaniami/odpowiedzią prezesa i wówczas jest/będzie różnica czy w MS będzie robił to urzędnik czy sędzia delegowany

wytłumacz mi, regisie (jeśli masz ochotę ;) ), czemu sytuacja, w której to urzędnik, a nie sędzia delegowany, zainicjuje "pewne rzeczy" w stosunku do sędziego jest taka niebezpieczna i czemu ma to uzasadniać delegacje sędziów do MSu? I co to są te "pewne rzeczy"? Jaki jest dalszy tryb tych "pewnych rzeczy"? Dla mnie to jakieś mgliste i nieokreślone.

ps.
regis napisał(a):to nie tylko skargi jak pisze Geralt ale i opiniowanie aktów prawnych, inicjowanie, oceny sprawozdań rocznych sądów i cała reszta dziesiątek innych

przecież sędziowie i tak mają możliwość opiniowania aktów prawnych oraz opiniują sprawozdania roczne prezesów. Czemu opinie sędziów delegowanych są lepsze?
efa
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez regis » poniedziałek, 9 września 2019, 15:11

nowy(a) wiceminister
https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/d ... iedliwosci ... iedliwosci
Ostatnio edytowano poniedziałek, 9 września 2019, 15:17 przez regis, łącznie edytowano 1 raz
regis
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez regis » poniedziałek, 9 września 2019, 15:17

"efa
ad 1/
wytłumacz mi, regisie (jeśli masz ochotę ;) ), czemu sytuacja, w której to urzędnik, a nie sędzia delegowany, zainicjuje "pewne rzeczy" w stosunku do sędziego jest taka niebezpieczna i czemu ma to uzasadniać delegacje sędziów do MSu? I co to są te "pewne rzeczy"? Jaki jest dalszy tryb tych "pewnych rzeczy"? Dla mnie to jakieś mgliste i nieokreślone.

co tu tłumaczyć ? sędzia delegowany np. zrozumie (o czym pisałem) sytuacje niezawinioną przez sąd ,sędziego bo np. wyrok nie ten, sprawa długo trwała etc a urzędnik nie i skieruje np. sprawę do rzecznika czy nawet prokuratury (przykładowo)

ad 2/
przecież sędziowie i tak mają możliwość opiniowania aktów prawnych oraz opiniują sprawozdania roczne prezesów. Czemu opinie sędziów delegowanych są lepsze?[/
quote]

taa..a jak się kończą opinie z sądów ..wiesz ?? ktoś jeszcze ma na nie ochotę i wiarę ze zostaną wzięte pod uwagę ? Iustitia tez szereg pomysłów i projektów miała, przedkładała i co ? któryś wszedł w życie ??? <milczek>
a jednak w mS jest na to większa szansa(choćby kpk)
Ostatnio edytowano poniedziałek, 9 września 2019, 15:20 przez regis, łącznie edytowano 3 razy
regis
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez efa » poniedziałek, 9 września 2019, 15:19

efa
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez efa » poniedziałek, 9 września 2019, 15:23

regis napisał(a):"efa
ad 1/

co tu tłumaczyć ? sędzia delegowany np. zrozumie (o czym pisałem) sytuacje niezawinioną przez sąd ,sędziego bo np. wyrok nie ten, sprawa długo trwała etc a urzędnik nie i skieruje np. sprawę do rzecznika czy nawet prokuratury (przykładowo)

nie wierzysz w rzeczników i w prokuraturę? <figielek>
Dla mnie istotniejsze jest ukształtowanie postępowania dyscyplinarnego i wybór sądów dyscyplinarnych niż to, czy inicjatorem "pewnych rzeczy" będzie urzędnik, czy sędzia delegowanych do MSu. Dużo mniej komfortowo czuję się w sytuacji, w której pogłoski o listach ustalonych kandydatów do ID nie zostały wyjaśnione przez organy Państwa, niż to, kto może inicjować "pewne rzeczy".

regis napisał(a):"efa
ad 2/
przecież sędziowie i tak mają możliwość opiniowania aktów prawnych oraz opiniują sprawozdania roczne prezesów. Czemu opinie sędziów delegowanych są lepsze?[/quote]

taa..a jak się kończą opinie z sądów ..wiesz ?? ktoś jeszcze ma na nie ochotę i wiarę ze zostaną wzięte pod uwagę ? Iustitia tez szereg pomysłów i projektów miała, przedkładała i co ? któryś wszedł w życie ??? <milczek>
a jednak w mS jest na to większa szansa(choćby kpk)

ciągle wierzę, że może być normalnie.
efa
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez regis » poniedziałek, 9 września 2019, 15:30

piszemy o 2 różnych rzeczach.. "nie należy mieszać systemów" by powtórzyć za Misiem <luzik>

pragnę też przypomnieć że do 2015 Iustitia i większość sędziów nie domagała się likwidacji instytucji s.delegowanego a jedynie ograniczenia ich ilości i czasu trwania delegacji

czy obecna totalna negacja nie jest po prostu "polityczna" :?: <mysli> <mysli>

zawsze może (lub nie )być normalnie i z nadzorem MSa i innego organu (KRS czy IPSN) <luzik>

przypomnij mi proszę kto nadzór MS uznał za możliwy i konstytucyjny ??

i jaka partia opozycyjna wpisała na swoje sztandary likwidację nadzoru nad sądami MS <mysli>
regis
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez efa » poniedziałek, 9 września 2019, 15:34

regis napisał(a):piszemy o 2 różnych rzeczach.. "nie należy mieszać systemów" by powtórzyć z a Misiem <luzik>

pragnę też przypomnieć że do 2015 Iustitia i większość sędziów nie domagała się likwidacji instytucji s.delegowanego a jedynie ograniczenia ich ilości i czasu trwania delegacji

czy obecna totalna negacja nie jest po prostu "polityczna" :?: <mysli> <mysli>

nie zajmuję się polityką i nie jestem rzecznikiem Stowarzyszenia. Wyrażam tutaj tylko swoje opinie dzielę się własnymi spostrzeżeniami. Nie uważam też, że członkostwo w Stowarzyszeniu odbiera komukolwiek prawo do własnego zdania. Zadaję pytania Tobie i geraltowi i Wasze odpowiedzi dla mnie są dość mgliste. Może gdybym przeczytała jakieś inne argumenty, oprócz tajemniczych "pewnych rzeczy", to zmieniłabym zdanie - tylko nadal byłoby to zdanie jednego z 10.000 sędziów.

ps.
regis napisał(a):przypomnij mi proszę kto nadzór MS uznał za możliwy i konstytucyjny ??

i jaka partia opozycyjna wpisała na swoje sztandary likwidację nadzoru nad sądami MS <mysli>

Myślę, że pierwszej rzeczy nie muszę Ci przypominać. Pamiętam jednak, że łzy mi poleciały.
Odnośnie drugiej sprawy - szczerze nie wiem. Kompletnie nie interesuję się polityką i nie czytuję programów partii politycznych. Staram się oceniać rozwiązania. przy niektórych mój komfort jako sędziego jest lepszy, a przy niektórych gorszy. Aktualnie moje samopoczucie jest słabe. Rozwiązania legislacyjne pozwalające potencjalnie na stworzenie bezkarnej kasty w środowisku sędziów powodują mój dyskomfort. Argumentacja, że wcześniej też tak było, w niczym mojego nastroju nie poprawia. Wręcz przeciwnie - wiara w to, że jeszcze będzie normalnie, ulega osłabieniu.
Ostatnio edytowano poniedziałek, 9 września 2019, 15:38 przez efa, łącznie edytowano 1 raz
efa
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Geralt » poniedziałek, 9 września 2019, 15:38

Hammurabi napisał(a):
Geralt napisał(a):Może i tak. Ale jednak jakoś niezbyt mi pasuje sytuacja, w której skargę na mnie rozpoznawałby urzędnik cywilny albo wprost polityk.

A do MS to oczywiście nikt nie pisze... <luzik>

Oczywiście tryb nadzoru zewnętrznego ma swoje ograniczenia, niemniej jednak sprawowanie go przez osoby zupełnie niezorientowane w funkcjonowaniu sądów niesie ze sobą spore ryzyko.

Rzecz pierwsza z brzegu i na czasie - wniosek o dyscyplinarkę... I w takim przypadku to urzędnik cywilny miałby rozstrzygać, czy wniosek wysłać czy nie... No bo przecież merytorycznie nie sam MS...

Liczba władczych kompetencji MS wobec sędziów jest dosyć spora. I raczej ma tendencję do powiększania. Gdyby wszystko to trafiło w ręce urzędników to jednak słabo to widzę...

Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nowinki z MS...