piszą o nas w czerwcu 2018r

Szeroka dyskusja nad naszymi protestami, prasą, propozycjami działań

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Re: piszą o nas w czerwcu 2018r

Postprzez Włóczykij » wtorek, 12 czerwca 2018, 23:02

efa napisał(a):Chciałam powiedzieć, że obecny prezydent mojego miasta Gdyni, Pan Wojciech Szczurek, zanim związał się z samorządem, był sędzią SR w Gdyni. Więc jakiś tam precedens jest, chociaż droga nieco inna.

na UG jego ojciec był wykładowcą, o ile to uzupełnia życiorys

a w Katowicach jest prosto
wystraczy sprawdzić precedens s. Dolniak (przypomnijmy nie była na posiedzeniu w sprawie głosowania projektu referowanego w sejmie przez B. Nowacką, a potem absencja na posiedzeniu komisji etyki K. Gasiuk-Pihowicz - czyli kuntaktorstwo się opłaca, tacy ludzie zadowolą wielu, dobrze rokuje zatem w polityce )
http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018 ... -pihowicz/

https://www.youtube.com/watch?v=XSdkE5XF1bE
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)
http://www.liberties.eu/pl
? https://oko.press/harvesterem-dyskutowa ... s-relacja/
? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez Włóczykij » wtorek, 12 czerwca 2018, 23:54

kolejny hicior hipokrytów w państwie
ile było starań, by konstytucjonalistów zaintersować sprawami sądów ...
bezowocnie
śp. prof. Banaszak wprost mówił, że - no to intratne nie jest, a na uczelniach tak jest, że wobec tego temat się nie liczy
https://oko.press/reformy-pis-to-zagroz ... tucyjnego/
pollscy prawnicy-konstytucjonaliści uważają reformy wprowadzone za PiS za sprzeczne z zasadami dobra wspólnego, konstytucjonalizmu, demokratycznego państwa prawnego, podziału władz oraz niezależności sądownictwa. Wprost nazywają je zagrożeniem "dla tożsamości konstytucyjnej Rzeczypospolitej"

ps. konferencja z szacownym gronem faktycznie potwierdza, że obecna Konstytucja była przygotowywana z poszanowniem zasad konsultacji itd. , ale obecnie niestety kłania się problem pokoleniowy, oj kłania. Sam apel ok, ale jak się apeluje, to pasowałoby jednak mieć ten autorytet nie tylko z nazwy, ale i z działań.
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez tomas » środa, 13 czerwca 2018, 00:37

censor napisał(a):
efa napisał(a):faktycznie na pierwszą kadencję wybrany był przez Radę (...)
precedens z Sądu do samorządu już był.

Precedens "o tyle o ile", ale nie ma pełnej analogii, bo nie musiał robić żadnej kampanii i pewni nie robił; nie musiał też - i to tu jest chyba najistotniejsze - zakładać własnego komitetu wyborczego.
Sytuacja więc raczej nieporównywalna.

Wtedy można było łączyć funkcję sędziego i radnego, nie trzeba było brać urlopu bezpłatnego. Chyba dopiero w "nowym" usp tego zakazali.
tomas
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Joasia » środa, 13 czerwca 2018, 00:40

Włóczykij napisał(a)::shock: heloł to ziemia
policzcie najpierw, ile osób korzysta ze szkoleń ... :roll:

https://wpolityce.pl/polityka/398991-ka ... z-irlandii ... z-irlandii ... z-irlandii ... z-irlandii ... z-irlandii
Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz wojujące z rządem stowarzyszenie sędziowskie „Iustitia” będą prowadziły szkolenia dla adwokatów i sędziów, które przygotowuje prawników do składania w Trybunale Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, tzw. pytań prejudycjalnych.

ps. i proponuję przejrzeć odpowiedzi na już udzielone pytania. raczej pomogły ludziom ...

Tej zimy sąd nasz zorganizował szkolenie dla sędziów całego okręgu z Panem Profesorem. Szkolenie było rewelacyjne: Pan Profesor tłumaczył praktykę działania Trybunału, pokazywał jak pisać pytania do Trybunału, odpowiadał na wszystkie nawet zaskakujące pytania.

Pomimo deklarowanego sporego zainteresowania - przyszło kilkanaście osób.

Było mi przykro. Po rozpaczliwym obdzwanianiu wydziałów przyszło jeszcze kilka - kilkanaście.

(O szkoleniu poszły informacje, zaproszenia, z wyprzedzeniem i przypominajkami.)

Jeśli tylko ktoś może iść teraz na to szkolenie do Helsińskiej - gorąco zachęcam. Naprawdę warto.
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Tomasz Zawiślak » środa, 13 czerwca 2018, 05:43

Włóczykij napisał(a):Wiadomo jest jak to przenikanie żle zafunkcjnowało we Włoszech.
ps. przenikanie między władzami.

Pełna zgoda.
Dobrym przykładem takiego przenikania jest delegowanie sędziów do MS, a najlepszym pełnienie przez sędziów funkcji wiceministra sprawiedliwości w randze podsekretarza stanu.
"Sądownictwo niezależne od pozostałych gałęzi władzy jest najlepszym gwarantem ochrony przeciwko łamaniu praw jednostek w każdej formie. Gdy politycy przyjmują demokratyczne zasady kierowania państwem, to z reguły potrafią zrozumieć, że niezależne sądownictwo im nie zagraża, ale czyni ich bardziej odpowiedzialnymi", Joseph P. Nadeau, Kwartalnik IUSTITIA nr 1/2017
Tomasz Zawiślak
VIP
VIP

Postprzez Geralt » środa, 13 czerwca 2018, 07:07

Darkside napisał(a):
efa napisał(a):
censor napisał(a):
efa napisał(a):Chciałam powiedzieć, że obecny prezydent mojego miasta Gdyni, Pan Wojciech Szczurek, zanim związał się z samorządem, był sędzią SR w Gdyni. Więc jakiś tam precedens jest, chociaż droga nieco inna.
A czy było to w czsasach, gdy prezydenta (burmistrza, wójta) wybierała rada, czy już były wybory bezpośrednie? Bo w tym zakresie była zmiana ustawy o samorządzie terytorialnym.

można znaleźć sobie w wikipedii. Ale faktycznie na pierwszą kadencję wybrany był przez Radę. Jednak wcześniej był Przewodniczącym Rady - o ile mnie pamięć nie myli. Więc chyba musiał kandydowac w wyborach do Rady. Jak spojrzałam w życiorys - to mi wygląda, że:
W latach 1989–1994 był asesorem i sędzią Sądu Rejonowego w Gdyni, orzekając w wydziale cywilnym
W latach 1991–1998 był przewodniczącym gdyńskiej rady miasta, równocześnie reprezentował Gdynię w Sejmiku Samorządowym Województwa Gdańskiego.
Wydaje się - o ile informacje są prawdziwe - że w latach 91 - 94 był przewodniczącym Rady, będąc jeszcze Sędzią (pewnie na urlopie bezpłatnym). Ale bije się w pierś - nie wiem, jakie wtedy były przepisy, sama dopiero rozpoczynałam przygodę z prawem.
Zwracam tylko uwagę, że precedens z Sądu do samorządu już był.
Art. 98 par 1 usp dopuszcza możliwość ubiegania się o mandat radnego i uzyskania urlopu "wyborczego". Przepis ten ma charakter wyjątku od zasady nieangażowania się sędziów w podobne inicjatywy. Jeżeli ktoś chce zostać prezydentem miasta proszę bardzo, ale niekoniecznie musi to robić jako czynny sędzia. Nie podoba mi się robienie z "byłego prezesa" itp lokomotywy wyborczej, czy pisanie o "drużynie sędziego". Sędzia ma chyba zakaz wykorzystania urzędu do prywatnych celów ?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
Czasy też się trochę zmieniły od początku lat 90.

Jakoś trudno mi sobie wyobrazić pogodzenie kampanii wyborczej z pełnieniem urzędu sędziego.

Abstrahując od konkretnego przypadku Jarka.

Wysłane z mojego LG-M250 przy użyciu Tapatalka
IUDEX.PL - Portal informacyjny dla sędziów i o sędziach

Facebook: https://www.facebook.com/iudexpl-498591913823548/
Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Darkside » środa, 13 czerwca 2018, 07:35

Geralt napisał(a):
Darkside napisał(a):
efa napisał(a):
censor napisał(a):
A czy było to w czsasach, gdy prezydenta (burmistrza, wójta) wybierała rada, czy już były wybory bezpośrednie? Bo w tym zakresie była zmiana ustawy o samorządzie terytorialnym.

można znaleźć sobie w wikipedii. Ale faktycznie na pierwszą kadencję wybrany był przez Radę. Jednak wcześniej był Przewodniczącym Rady - o ile mnie pamięć nie myli. Więc chyba musiał kandydowac w wyborach do Rady. Jak spojrzałam w życiorys - to mi wygląda, że:
W latach 1989–1994 był asesorem i sędzią Sądu Rejonowego w Gdyni, orzekając w wydziale cywilnym
W latach 1991–1998 był przewodniczącym gdyńskiej rady miasta, równocześnie reprezentował Gdynię w Sejmiku Samorządowym Województwa Gdańskiego.
Wydaje się - o ile informacje są prawdziwe - że w latach 91 - 94 był przewodniczącym Rady, będąc jeszcze Sędzią (pewnie na urlopie bezpłatnym). Ale bije się w pierś - nie wiem, jakie wtedy były przepisy, sama dopiero rozpoczynałam przygodę z prawem.
Zwracam tylko uwagę, że precedens z Sądu do samorządu już był.
Art. 98 par 1 usp dopuszcza możliwość ubiegania się o mandat radnego i uzyskania urlopu "wyborczego". Przepis ten ma charakter wyjątku od zasady nieangażowania się sędziów w podobne inicjatywy. Jeżeli ktoś chce zostać prezydentem miasta proszę bardzo, ale niekoniecznie musi to robić jako czynny sędzia. Nie podoba mi się robienie z "byłego prezesa" itp lokomotywy wyborczej, czy pisanie o "drużynie sędziego". Sędzia ma chyba zakaz wykorzystania urzędu do prywatnych celów ?

Czasy też się trochę zmieniły od początku lat 90.

Jakoś trudno mi sobie wyobrazić pogodzenie kampanii wyborczej z pełnieniem urzędu sędziego.

Abstrahując od konkretnego przypadku Jarka.

Bo to jest trudne do wyobrażenia już na tym etapie a skutki? Co będą np. myśleć na sali rozpraw w Sądzie Jarka przeciwnicy ludzi, którzy znajdą się w (jak to któryś portal określił) "drużynie sędziego"? To taki pierwszy z brzegu. A program, obietnice, a przeciwnicy i ich popierający.

No pain no gain!

Boże! Proszę, daj mi siłę, abym pogodził się z tym, czego zmienić nie mogę; odwagę, abym zmienił to, co zmienić mogę i mądrość, abym potrafił odróżnić jedno od drugiego.
Darkside
Junior admin
Junior admin

Kim jestem ?: Jestem sobie

Postprzez Włóczykij » środa, 13 czerwca 2018, 08:06

Tomasz Zawiślak napisał(a):
Włóczykij napisał(a):Wiadomo jest jak to przenikanie żle zafunkcjnowało we Włoszech.
ps. przenikanie między władzami.

Pełna zgoda.
Dobrym przykładem takiego przenikania jest delegowanie sędziów do MS, a najlepszym pełnienie przez sędziów funkcji wiceministra sprawiedliwości w randze podsekretarza stanu.

Mnie interesują poważna dyskusje.
Zatem poczytaj, na czym polega problem włoski, w tym związany z ich specyfiką statusu sędziego i fukcjonowania ichnich elit, by udawać, że tu mamy tak głęboką zbieżność.

U nas mamy zwykły nadzór sędziów nad sędziami i dlatego wprowadzono ich do MS, by nie było tam urzędników, a osoby wkyształcone w tym zawodzie. Takie rozwiązanie koresponduje z rozwiązaniami w wielu państwach.
W Wielkiej Brytanii przez jej specyfikę status sędziego jest jeszcze inaczej zapewniony, ale to kraj z taką tradycją ksztaltowania się ustroju, że można sobie tylko wspomnieć.
I skacząc tylko po temacie raz jeszcze dodam, że doświadczenie prowadzi mnie do wniosku, że o ile nie jestem za likwidacją samorządności sędziów (nawet jednolity status wg mnie nie zapewni gwarancji balansu), to jednak za nadzorem I PSN też nie jestem, bo to zamknięcie prowadziłoby do wypaczeń. Przedstawiciele innych zawodów o zbliżonej problamtyce, czyli konieczności nadzoru władzy, wiem, że też mają podobne refleksje. Wreszcie nadzór ten nie jest do pogodzenie z postulatem budowy społeczeństwa otwartego, o czym A. Rzepliński, czy inni, z którymi Co obecnie po drodze, powinni Cię lojalnie ostrzec (uświadomić), zwł. że nadzór I PSN skutecznie by kontestowali, a właściwie już budowali inne rozwiązania (i swoje wpływy - vide działania INPRIS with Themis, bo przecież to nie jest gremium ściśle sędziowski, a skoro J. Gwizdak kandyduje, to już w ogóle bardziej widać, co to za gremium).
W rozważaniach myślałam o roli KRS. Na tę chwile jej dotychczasowe funkjonowanie też mnie ostudziło od budowy na samym idealizmie konstrukcji ustrojowych.
ps. notabene, czy nie lepszy jawny podsekretarz stanu na widelcu transparencji niż nagły kandydat na prezydenta, który będzie twierdził, że on tylko obywatel (notabene tak wpisywał się nam na listę, tzn. "obywatel" pan, który stale był uczestnikiem konferencji IS, czy wpadał do HFPC).
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Modern_judge » środa, 13 czerwca 2018, 10:44

tomas napisał(a):
censor napisał(a):

Precedens "o tyle o ile", ale nie ma pełnej analogii, bo nie musiał robić żadnej kampanii i pewni nie robił; nie musiał też - i to tu jest chyba najistotniejsze - zakładać własnego komitetu wyborczego.

Wtedy można było łączyć funkcję sędziego i radnego, nie trzeba było brać urlopu bezpłatnego. Chyba dopiero w "nowym" usp tego zakazali.

Nie zgodzę się z Tobą tomas, ponieważ przepis art. 98 par. 1 usp nie przewiduje też urlopu dla sędziego, który ubiega się o fotel prezydenta kraju. Trudno chyba wyobrazić sobie sytuację, że sędzia jednocześnie prowadzi kampanię, jak i wykonuje codzienną służbę sędziowską.
Dziś w DGP wywiad z sędzią Gwizdakiem, który twierdzi, że będzie również ubiegał się o mandat radnego. To zmienia postać rzeczy, ponieważ w związku z tym kandydowaniem urlop powinien dostać. Jak to połączyć z kampanią prezydencką? Tak jak pisałem, jedynie przez zrzeczenie się urzędu, a wtedy urlop byłby bezprzedmiotowy.
Ważne są tylko czyny odważne.
Modern_judge
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Modern_judge

Postprzez Włóczykij » środa, 13 czerwca 2018, 11:13

a na ten proces nawet z przyjemnością zaczekam
czasami strategie jednak bywają jak w dobrym filmie

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/sedziow ... ie/pm2v3wn
zbiorowym pozwem przeciw premierowi o ochronę dóbr osobistych.
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Darkside » środa, 13 czerwca 2018, 12:54

Modern_judge napisał(a):
tomas napisał(a):
censor napisał(a):

Nie zgodzę się z Tobą tomas, ponieważ przepis art. 98 par. 1 usp nie przewiduje też urlopu dla sędziego, który ubiega się o fotel prezydenta kraju. Trudno chyba wyobrazić sobie sytuację, że sędzia jednocześnie prowadzi kampanię, jak i wykonuje codzienną służbę sędziowską.
Dziś w DGP wywiad z sędzią Gwizdakiem, który twierdzi, że będzie również ubiegał się o mandat radnego. To zmienia postać rzeczy, ponieważ w związku z tym kandydowaniem urlop powinien dostać. Jak to połączyć z kampanią prezydencką? Tak jak pisałem, jedynie przez zrzeczenie się urzędu, a wtedy urlop byłby bezprzedmiotowy.

dlatego moim zdaniem art. 98 par. 2 należy interpretować w połączeniu z par. 1 których zawęża udział sędziego w wyborach samorządowych do ubiegania się o mandat radnego.

No pain no gain!

Boże! Proszę, daj mi siłę, abym pogodził się z tym, czego zmienić nie mogę; odwagę, abym zmienił to, co zmienić mogę i mądrość, abym potrafił odróżnić jedno od drugiego.
Darkside
Junior admin
Junior admin

Postprzez Modern_judge » środa, 13 czerwca 2018, 15:22

https://wpolityce.pl/polityka/399298-na ... menklatury

Pięknie powiedziane: "stara nomenklatura". Trzeba nazywać rzeczy po imieniu. <okok>
Ważne są tylko czyny odważne.
Modern_judge
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Modern_judge

Postprzez tomas » środa, 13 czerwca 2018, 15:35

Modern_judge napisał(a):
tomas napisał(a):
censor napisał(a):

Ja odnosiłem się do tego co było kiedyś (końcówka lat 90 tych). Wówczas nie obowiązywał zakaz łącznia funkcji sędziego i radnego gminnego czy radnego sejmiku. Znam sędziego, który orzekał i był jednocześnie radnym. Dopiero chyba w nowym usp (tym z 2001r.) wprowadzono zakaz łączenia.
tomas
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Geralt » środa, 13 czerwca 2018, 18:05

Modern_judge napisał(a):https://wpolityce.pl/polityka/399298-nasz-wywiad-prezes-so-w-krakowie-o-buncie-sedziow-daza-do-zamkniecia-w-swego-rodzaju-getcie-sedziow-ktorzy-nie-naleza-do-nomenklatury

Pięknie powiedziane: "stara nomenklatura". Trzeba nazywać rzeczy po imieniu. <okok>
Trochę faktów dla KOS ;)

Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez magdam » środa, 13 czerwca 2018, 21:59

Modern_judge napisał(a):https://wpolityce.pl/polityka/399298-nasz-wywiad-prezes-so-w-krakowie-o-buncie-sedziow-daza-do-zamkniecia-w-swego-rodzaju-getcie-sedziow-ktorzy-nie-naleza-do-nomenklatury

Natomiast pani prezes jest typową przedstawicielką nowej nomenklatury, więc używanie przez nią tej terminologii w celu przedstawienia w negatywnym świetle jej oponentów jest śmieszne.
magdam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Magda Modrzyńska

Postprzez jaro123 » środa, 13 czerwca 2018, 21:59

Geralt napisał(a):

Trochę faktów dla KOS ;)

Pewnie chodziło o to, że stara nomenklatura = kasta. Akurat z tym należy się zgodzić.
A poza tym uważam, że tylko spłaszczenie struktury sądów powszechnych i zrównanie w statusie wszystkich sędziów sądów powszechnych są w stanie zmienić na lepsze polskie sądownictwo.
jaro123
VIP
VIP

Postprzez magdam » środa, 13 czerwca 2018, 22:03

Oczywiście w odróżnieniu od nowej nomenklatury = kasty <rotfl>
magdam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez regis » czwartek, 14 czerwca 2018, 09:27

dziś w GW za środową wypowiedzią prof.Gersdorf w sejmie "..dalej uważam ze będę prezesem SN do 2020.."
czy to oznacza np. okupację gabinetu,wydawanie decyzji etc? <mysli> czy tylko taki "rząd na uchodźstwie" ? <mysli>
a uposażenie będzie pobierać za stan spoczynku ? czy za stan czynny..
regis
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kam » czwartek, 14 czerwca 2018, 09:40

Ciekawe czy będzie pozew o wynagrodzenie
kam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez wanam » czwartek, 14 czerwca 2018, 10:03

magdam napisał(a):Oczywiście w odróżnieniu od nowej nomenklatury = kasty <rotfl>

@magdam wysil się na odrobinę oryginalności i znajdź jakąś nową ciekawą nazwę
wanam
VIP
VIP

Postprzez Dreed » czwartek, 14 czerwca 2018, 10:37

regis napisał(a):dziś w GW za środową wypowiedzią prof.Gersdorf w sejmie "..dalej uważam ze będę prezesem SN do 2020.."
czy to oznacza np. okupację gabinetu,wydawanie decyzji etc? <mysli> czy tylko taki "rząd na uchodźstwie" ? <mysli>

Czyżby miało odżyć określenie "dubler"?
Dreed
Site Admin
Site Admin

Obrazy: 7
Obrazy: 7
Kim jestem ?: Zły admin

Postprzez Geralt » czwartek, 14 czerwca 2018, 12:25

regis napisał(a):dziś w GW za środową wypowiedzią prof.Gersdorf w sejmie "..dalej uważam ze będę prezesem SN do 2020.."

Raczej coś w rodzaju "prezesa na uchodźstwie"... :roll:

To najpoważniejszy problem prawny w obecnej sytuacji. I chyba nierozwiązywalny...

Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » czwartek, 14 czerwca 2018, 15:06

no i tu dopiero powstaje kwestia, czy ten urząd ktoś obejmie
a uzasadnienie dla istnienia cd. kompetencji jest
zatem - kto nie będzie honorował decyzji I PSN?

/nie mam bowiem decyzji o odwołaniu/
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Darkside » czwartek, 14 czerwca 2018, 15:54

tomas napisał(a):
Modern_judge napisał(a):
tomas napisał(a):
censor napisał(a):

Ja odnosiłem się do tego co było kiedyś (końcówka lat 90 tych). Wówczas nie obowiązywał zakaz łącznia funkcji sędziego i radnego gminnego czy radnego sejmiku. Znam sędziego, który orzekał i był jednocześnie radnym. Dopiero chyba w nowym usp (tym z 2001r.) wprowadzono zakaz łączenia.
i pomimo szeregu nowelizacji usp art. 98 par. 1 nie został znowelizowany i nie doszło do poszerzenia katalogu sytuacji w których sędziemu przysługuje urlop wyborczy.

No pain no gain!

Darkside
Junior admin
Junior admin

Postprzez magdam » czwartek, 14 czerwca 2018, 17:21

Solidarnie w obronie państwa prawa:

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1 ... prawa.html
magdam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do PROTEST SĘDZIÓW...LIST OTWARTY..POZWY..