Protesty pracowników sądownictwa

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Protesty pracowników sądownictwa

Postprzez koriolan » środa, 4 grudnia 2013, 18:09

Ruszyła pierwsza faza akcji protestacyjnej przeciwko wynagradzaniu pracowników sądownictwa, która ma na celu zwrócenie uwagi władz na ich sytuację materialną.

Pracownicy sądów mówią stop wirtualnej statystyce ministerstwa

http://prawo.rp.pl/artykul/757740,10696 ... rstwa.html

Pracownicy sądownictwa wysyłają do MS paski ze swymi zarobkami

http://prawo.rp.pl/artykul/757740,10699 ... bkami.html

Myślę że sytuacja pracowników administracyjnych sądownictwa jest na tyle poważna, zwłaszcza w zakresie wynagrodzeń oraz ciągle nakładanych kolejnych obowiązków że wymaga zdecydowanego poparcia ze strony sędziów. Pracujemy wspólnie, obok siebie, widzimy jak wykonują swoją pracę i jak są traktowani przez MS. Kolejne obowiązki, konieczność zastępstw, żenujące zarobki. Mają jeszcze mniejszą siłe przebicia niż my, sędziowie. Nasze wsparcie w ich słusznych protestach im sie należy.
Ceterum censeo Carthaginem (MS) esse delendam...
koriolan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Re: Protesty pracowników sądownictwa

Postprzez inger » środa, 4 grudnia 2013, 18:26

czy ktoś słyszał, że gdzieś pracownicy składają pozwy o zapłatę (właśnie nie wiem na jakiej podstawie, o jakąś waloryzację) i wygrywają po kilka tysięcy złotych? takie słuchy u mnie krążą.
inger
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez amelius » środa, 4 grudnia 2013, 19:13

koriolan napisał(a):
Pracownicy sądownictwa wysyłają do MS paski ze swymi zarobkami

http://prawo.rp.pl/artykul/757740,10699 ... bkami.html ... bkami.html

Rzeczniczka ministerstwa Patrycja Loose w rozmowie z PAP przypomniała, że decyzja o zamrożeniu płac wszystkich pracowników sektora budżetowego - w tym tych z sądownictwa - "wynika z uwarunkowań budżetowych" i w związku z tym ministerstwo nie dysponuje wolnymi środkami, które mogłoby przeznaczyć na podwyżki. Zarazem Loose wskazała, że w budżetach poszczególnych sądów są pieniądze - wygospodarowane w ramach poczynionych oszczędności - które są wypłacane pracownikom w formie nagród i dodatków specjalnych. "Ministerstwo nie ogranicza tych możliwości" - podkreśliła.

Mam nadzieję, że Historia rozliczy panią Loose jaką tą, która była ustami ministra (nie)sprawiedliwości, bo takie słowa to propaganda najgorszego sortu, przejaw po prostu pogardy wobec ludzi. Nie potrafię pojąć jak można takie rzeczy mówić naszym pracownikom, bez których cały ten system legł by w gruzach, ze świadomością, że panowie podsekretarze stanu zarabiają po 22 tysiące złotych i nawet nie wiedzą jak należy prawidłowo, zgodnie z prawem przenieść sędziego na nowe miejsce służbowe; jak można mówić takie rzeczy wiedząc jak gigantyczne pieniądze zostały wydane na gadżet w postaci nagrywania rozpraw, po to by powoli zacząć się z tego projektu wycofywać. IUSTITIA sama z siebie powinna udzielić maksymalnego i bezwarunkowego poparcia tej akcji protestacyjnej, a zarząd, jak czynił to pan prezes na rozszerzonym posiedzeniu zarządu w październiku, nie będzie zasłaniał się twierdzeniem, że żaden ze związków zawodowych pracowników sądownictwa nie poprosił IS o wsparcie.
amelius
Moderator
Moderator

Postprzez Włóczykij » środa, 4 grudnia 2013, 20:35

To ja raz jeszcze powtórzę zasadę z doświadczenia życiowego - nie pomaga się na siłę. Osoba, której chce się pomóc musi tego chcieć. A może sobie tego nie życzyć.
A Prezes IS ( i nie tylko) na zebraniu szerzej wyjaśnił kwestię kontaktów z organizacjami pracowniczymi, jak i podane zostało, w jaki sposób została zaakcentowana pamięć o wadze pracowników dla wymiaru sprawiedliwości.
Opowiedzieliśmy tez sobie szerzej o realiach protestów etc. .. Okazało się, że nawet nie wszystkich sądach są związki zawodowe pracowników (a to jakiś początek minimum szukania ochrony praw).

Tak więc dużo w tym ewentualnym apelu do wyważenia.
Zatem jeśli członkowie IS mają jakieś postulaty do IS, to forum FIS jest otwarte.
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)
http://www.liberties.eu/pl
? https://oko.press/harvesterem-dyskutowa ... s-relacja/
? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez Volver » środa, 4 grudnia 2013, 20:40

Uważam jako sędzia,że należy zwrócić uwagę na fatalną sytaucję pracowników sekretariatów w każdy możliwy sposób.
Bez zmiany tego elementu naszej pracy żadna szkoła saownictwa i prokuratury, żadne reformy, których domaga sie SSP Iustitia nie powiodą się.Godziwe wynagrodzenie- to stabilna kadra i napływ do niej lepszcyh fachowców.Stabilna kadra, to lepsze działanie sekretariatów i wieksza ich fachowość.
Rzecz nie wymaga dyskusji na FIS.
Fakt to jest notoryjny,a co zrobią stoawarzyszenia sędziowskie- to już tylko wola ich członków
"Jeżeli już coś postanowić,to z głębokiego po dobrym myśleniu przekonania"Daniel Kerias.
Volver
VIP
VIP

Postprzez amelius » środa, 4 grudnia 2013, 20:43

Włóczykij napisał(a):To ja raz jeszcze powtórzę zasadę z doświadczenia życiowego - nie pomaga się na siłę. Osoba, której chce się pomóc musi tego chcieć. A może sobie tego nie życzyć.
A Prezes IS ( i nie tylko) na zebraniu szerzej wyjaśnił kwestię kontaktów z organizacjami pracowniczymi, jak i podane zostało, w jaki sposób została zaakcentowana pamięć o wadze pracowników dla wymiaru sprawiedliwości.
Opowiedzieliśmy tez sobie szerzej o realiach protestów etc. .. Okazało się, że nawet nie wszystkich sądach są związki zawodowe pracowników (a to jakiś początek minimum szukania ochrony praw).

Zatem jeśli członkowie IS mają jakieś postulaty do IS, to forum FIS jest otwarte.

Czy wyobrażasz sobie, że pracownicy sądów mogliby nie życzyć sobie tego, żeby np. zarząd IS podjął choćby krótką, lecz treściwą i jednoznaczna uchwałę, że stowarzyszenie sędziów popiera słuszne postulaty i słuszny protest pracowników? Zresztą w jednym z tych dzisiejszych artykułów w Rzeczpospolitej z ust przedstawicielski związku zawodowego padają wprost słowa, z których wynika, że pracownicy liczą na poparcie sędziów? Po co więc tak rozmemływać i rozmywać tak oczywiste sprawy?
amelius
Moderator
Moderator

Postprzez koriolan » środa, 4 grudnia 2013, 21:04

Włóczykij napisał(a):To ja raz jeszcze powtórzę zasadę z doświadczenia życiowego - nie pomaga się na siłę. Osoba, której chce się pomóc musi tego chcieć. A może sobie tego nie życzyć.

Nic tu nie trzeba "wyważać" ani zwalać na to że nie było "życzenia" samych pracowników w kwestii poparcia. Wystarczy jasno i wyraźnie wyrazić swoje, członków Iustitii i jak sie domyślam zdecydowanej większości sędziów w Polsce, poparcie dla słusznych postulatów pracowników, wyrazić zwykłą solidarność z nimi, zaznaczyć jak ich praca jest ważna i nie doceniona, w jakich trudnych warunkach i za jak marne pieniądze pracują. Tekst że "nie we wszystkich sądach są związki zawodowe pracowników" co jakoby osłabiało by protesty jest w ogóle nie do pojęcia. Z tego co wiem do Iustiiiti też nie należą wszyscy sędziowie wiec może nie powinna sie ona w ogóle wypowiadać w jakichkolwiek kwestiach??
Wiele lat jestem członkiem Iustiiti ale ostatnio zaczynam sie zastanawiać czy zarząd nie traci kontaktu ze zwykłymi członkami. Założenie forum Iustiiti tego nie rozwiązuje, atmosfera tam panująca zniecheca do postulatów i nie mam ochoty tam bywać wiec postulat zgłaszam ba tym forum. Jeśli zarzad Iustiiti tego nie zauważa to może należy sie zastanowić nad inną formą deklaracji poparcia.
koriolan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez romanoza » środa, 4 grudnia 2013, 21:26

Nie wyobrażam sobie sytuacji, że Is nie wyrazi w tej sytuacji poparcia dla pracowników. Jak dla mnie z postu Włóczykija wynika, że Is zaczyna robić politykę a tutaj trzeba po prostu zachować się po ludzku.
δоκει δε μоι και Кαρχεδονα μη ειναι
romanoza
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Włóczykij » środa, 4 grudnia 2013, 21:33

To przyjedź kiedyś na zebranie i pogadaj jak człowiek.
O polityce to jednak tylko Twój własny pogląd.
dygresja:
A co do opcji braku odpowiedzi na pytania, to do tej pory nigdy nie padła odpowiedź, mimo ponawiania pytań, dlaczego poprzedni zarząd nie poparł tego protestu pracowników, który wg mnie był najmocniejszy (i wg mnie najbardziej reprezentatywny), czyli zanim poszedł protest z tej jesieni sprzęgnięty z działaniami Dudy.
I to cała sprawiedliwość forumowa ...polega na tym, że do tej pory nikt nie egzekwował odpowiedzi i woda w usta, wszystko ok.

I tak po raz kolejny zamiast skupić się na merytorycznej ocenie zagadnienia, co zrobić, co nie, zaczyna się ocena personalna (oczywiście jak zwykle w opcji, kto w jakiej grupie jest...., bo czy tu się liczy sprawa ... ??? ).
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)
http://www.liberties.eu/pl
? https://oko.press/harvesterem-dyskutowa ... s-relacja/
? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez romanoza » środa, 4 grudnia 2013, 21:37

Włóczykij napisał(a):To przyjedź kiedyś na zebranie i pogadaj jak człowiek.
Ta uwaga to do mnie :?: A konkretnie o co chodzi :?:

dygresja:
A co do opcji braku odpowiedzi na pytania, to do tej pory nigdy nie padła odpowiedź, mimo ponawiania pytań, dlaczego poprzedni zarząd nie poparł tego protestu pracowników, który wg mnie był najmocniejszy (i wg mnie najbardziej reprezentatywny), czyli zanim poszedł protest z tej jesieni sprzęgnięty z działaniami Dudy.
I to cała sprawiedliwość forumowa ...polega na tym, że do tej pory nikt nie egzekwował odpowiedzi i woda w usta, wszystko ok.
A nawet jeżeli to jakie wnioski z tego można wysnuć. Jest nowa rzeczywistość i są nowe pytania, jeżeli były wcześniej jakieś wątpliwości to pytania zadawać było trzeba.
romanoza
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Volver » środa, 4 grudnia 2013, 21:49

/.../
I tak po raz kolejny zamiast skupić się na merytorycznej ocenie zagadnienia, co zrobić, co nie, zaczyna się ocena personalna (oczywiście jak zwykle w opcji, kto w jakiej grupie jest...., bo czy tu się liczy sprawa ... ??? ).

A jaka ma być ocema, kiedy jak ludzie jadą na spotkanie , to się dzieje , co się działo z Twojej strony?
Bez przerwy wszytskim przerywałaś i pod nosem głośniej lub mniej głośno komentowałaś.
Ostatnio edytowano środa, 4 grudnia 2013, 21:50 przez Volver, łącznie edytowano 1 raz
"Jeżeli już coś postanowić,to z głębokiego po dobrym myśleniu przekonania"Daniel Kerias.
Volver
VIP
VIP

Postprzez amelius » środa, 4 grudnia 2013, 21:49

Myślałem dokładnie to, co Romi napisał - jest nowa rzeczywistość, nie ma poprzedniego zarządu, jest nowy zarząd. Żałosna obrona w wykonaniu Włóczykija czegoś, czego po prostu nie da się obronić. A wystarczy zająć tylko jasne stanowisko bez ględzenia i rozdzielania po nic włosu na czworo. Jako silniejsi jesteśmy winni poparcie naszym pracownikom, nawet jeśli Oni o to nie proszą.
amelius
Moderator
Moderator

Postprzez Volver » środa, 4 grudnia 2013, 21:51

amelius napisał(a):
romanoza napisał(a):
Włóczykij napisał(a):A co do opcji braku odpowiedzi na pytania, to do tej pory nigdy nie padła odpowiedź, mimo ponawiania pytań, dlaczego poprzedni zarząd nie poparł tego protestu pracowników, który wg mnie był najmocniejszy (i wg mnie najbardziej reprezentatywny), czyli zanim poszedł protest z tej jesieni sprzęgnięty z działaniami Dudy.

A nawet jeżeli to jakie wnioski z tego można wysnuć. Jest nowa rzeczywistość i są nowe pytania, jeżeli były wcześniej jakieś wątpliwości to pytania zadawać było trzeba.

Myślałem dokładnie to, co Romi napisał - jest nowa rzeczywistość, nie ma poprzedniego zarządu, jest nowy zarząd. Żałosna obrona w wykonaniu Włóczykija czegoś, czego po prostu nie da się obronić. A wystarczy zająć tylko jasne stanowisko bez ględzenia i rozdzielania po nic włosu na czworo. Jako silniejsi jesteśmy winni poparcie naszym pracownikom, nawet jeśli Oni o to nie proszą.

Tak Jest.Silniejszy słabszemu pomaga.A nie handel uprawia jakiś.
Volver
VIP
VIP

Postprzez romanoza » środa, 4 grudnia 2013, 21:56

Zresztą tak sobie myślę, że chyba w całokształcie dyskusji o różnych sprawach trudno mi w tym momencie zarzucić przynależność do jakiejś grupy. Jak napisałem w innym dziale wpisy na forum FIS przeczytałem dopiero dzisiaj. Przeczytałem, zinterpretowałem i wyciągnąłem własne wnioski.
romanoza
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Volver » środa, 4 grudnia 2013, 21:57

romanoza napisał(a):Zresztą tak sobie myślę, że chyba w całokształcie dyskusji o różnych sprawach trudno mi w tym momencie zarzucić przynależność do jakiejś grupy. Jak napisałem w innym dziale wpisy na forum FIS przeczytałem dopiero dzisiaj. Przeczytałem, zinterpretowałem i wyciągnąłem własne wnioski.

I powiem,że cieszę się, iż facet o innej wrażliwości niż ja, ma takie same podobne odczucia.
Choć to smutne jest, że one są podobne z powodu FiS.
Volver
VIP
VIP

Postprzez romanoza » środa, 4 grudnia 2013, 22:06

Volver napisał(a):Choć to smutne jest, że one są podobne z powodu FiS.
Pisałem Ci dzisiaj o ekwiwalencji i przyczynieniu. FIS to tylko jeden z elementów.
romanoza
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Volver » środa, 4 grudnia 2013, 22:09

FIS to FIS,a inne sprawy to inne. ;)
popierać pracowników nam sędziom trzeba.Bo bez nich to nie ma sądownictwa na poziomie, to ciagła będzie dzierganina.
A ja już tego nie chcę.
Volver
VIP
VIP

Postprzez ropuch » środa, 4 grudnia 2013, 22:15

Włóczko raz byście cos zrobili sami od siebie a nie tylko ciągle czekacie na postulaty, apele, zaproszenia.

Tak Ci trudno rozejrzec się wokół siebie i zobaczeć, że pani protokolanta, która na co dzień tyra po 8 godzin i więcej przy twoim referacie żyje za psie pieniądze. A jednocześnie Nasze koleżanki i koledzy w Ms wypłacaja sobie dodatki w wysokości trzykrotności ich pensji jak słusznie napisał amelius.
ropuch
VIP
VIP

Postprzez selena » środa, 4 grudnia 2013, 22:34

Protest pracowników słuszny. Więcej o nim na stronie : http://ps-solidarnosc.org/

Sumy na tzw. dodatki specjalne, nagrody dla pracowników biorą się z niewypłacania zaplanowanego w budżecie wynagrodzenia, z uwagi na pobieranie przez pracownika zasiłku chorobowego tj. chorowania powyżej 33 dni. Do 33 dni chorujący pracownik ma płacone wynagrodzenie za czas choroby powyżej 33 dni zasiłek chorobowy płacony przez ZUS. I zaplanowane w budżecie środki na wynagrodzenie pozostają.
Nazywa się to, iż wypracowano oszczędność ? Czyim staraniem i jakim kosztem, kosztem zwykłej ludzkiej choroby. A trzeba wiedzieć, iż plan budżetu co do wynagrodzeń to plan bardzo sztywny, ścisły nie ma możliwości zaplanowania kwoty wyższej przeznaczanej na wynagrodzenia. W paragrafie wynagrodzeń nie ma żadnej "gospodarnej działalności".
selena
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez koriolan » środa, 4 grudnia 2013, 22:49

O polityce to jednak tylko Twój własny pogląd.

Wszyscy w tym wątku (poza Włóczkijem) "gadają" jak ludzie, szkoda że małostkowa chęć zwalania wszystkiego na konflikt nowy - stary zarząd zaślepia niektórych tak bardzo.....
Odczucie "robienia polityki" przez zarząd jak najbardziej na miejscu, nie jest to tylko odosobniony pogląd, wśród znanych mi członków Iustiti całkiem częsty.
Zawsze staram sie pisać wyważone i spokojne posty ale niedobrze sie robi czytając takie teksty jak ostatnie w tym wątku pochodzące od Włóczykija. Jak Iustitia nie chce, ok sami możemy wyrazić poparcie dla tych protestów. Tylko jeśli stowarzyszenie nie dostrzega postulatów swoich członków to nie wiem po co mi takie stowarzyszenie.
Nie myślałem że kiedyś to napisze, wiem że w jedności siła i Iustitia jest nam wszystkim potrzebna ale są jakieś granice.
Może wiec jeśli Iustitia nie chce wyrazić poparcia dla postulatów pracowników zrobimy to sami, sędziowie RP? Byliśmy już wielokrotnie w stanie przeprowadzić takie akcje w naszych sprawach, możemy też napisać list i zebrać podpisy w sprawie poparcia postulatów pracowników.
koriolan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez efa » środa, 4 grudnia 2013, 23:31

czy ktoś może słyszał, żeby w sprawie wynagrodzenia urzędnika sądowego było jakieś zapytanie do TK? W moim Sądzie pracownicy poważnie rozważają wystąpienie z pozwami. Dziewczyny z sekretariatu wspominały, że podobno coś w TK jest i prosiły mnie, żebym znalazła. Pomyślałam, że może ktoś coś wie i poda namiar?

ps. oczekuję od IS, że wyrazi stanowcze poparcie dla postulatów urzędników
efa
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Re: Odp: Protesty pracowników sądownictwa

Postprzez jarocin » środa, 4 grudnia 2013, 23:33

efa napisał(a):czy ktoś może słyszał, żeby w sprawie wynagrodzenia urzędnika sądowego było jakieś zapytanie do TK? W moim Sądzie pracownicy poważnie rozważają wystąpienie z pozwami. Dziewczyny z sekretariatu wspominały, że podobno coś w TK jest i prosiły mnie, żebym znalazła. Pomyślałam, że może ktoś coś wie i poda namiar?

ps. oczekuję od IS, że wyrazi stanowcze poparcie dla postulatów urzędników

Polecam przejrzenie wykazu spraw z tego roku. Pamiętam, że widziałem. Na pewno odnajdziesz.
jarocin

Postprzez Marillka79 » czwartek, 5 grudnia 2013, 00:36

P 44/13
http://db.trybunal.gov.pl/sprawa/sprawa ... .pdf&syg=P ... .pdf&syg=P 44/13

to chyba to :-)
Marillka79
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: zależy od dnia i humoru ;)

Postprzez Policeman69 » czwartek, 5 grudnia 2013, 10:49

Witam.
Mam pytanie do sędziów :) Czy jest sens składania na obecnym etapie pozwów do sądów pracy o roszczenie tzw. "inflacyjne" w przypadku gdy zostało skierowane zapytanie do TK ? Ponadto w przypadku, gdy TK orzeknie na korzyść urzędników czy roszczenie dłuższe niż 3 letnie się przedawni czy nie ? Ponadto należy mieć na uwadze, iż sąd może zasadzić koszty procesu wynikające z zastępstwa procesowego pozwanego. Co w związku z tym radzicie ?
Policeman69
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Policeman69 » czwartek, 5 grudnia 2013, 11:24

Zamrożenie płac może być niekonstytucyjne.
Pracownicy sądów domagają się wypłaty kwoty, o którą powinno zostać zwaloryzowane ich wynagrodzenie w kilku ostatnich latach.

Zamrożenie wynagrodzeń w budżetówce jest niekonstytucyjne. Do takiego wniosku doszli członkowie Związku Zawodowego Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości przy Sądzie Okręgowym w Rzeszowie i wezwali swojego pracodawcę do zapłaty zwaloryzowanych wynagrodzeń. Tak samo zrobili pracownicy sądów rejonowych w Rzeszowie i w Mielcu.
http://prawo.rp.pl/artykul/757870,99632 ... cyjne.html ... cyjne.html ... cyjne.html
Policeman69
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Następna strona

Powrót do INFORMACJA !!!!!!!!!!! WAŻNE !!!!!!!!