Trybunał Konstytucyjny zgadza się na likwidację sądów

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Re: Trybunał Konstytucyjny oceni likwidację sądów

Postprzez selena » niedziela, 24 marca 2013, 22:03

A propos ostatnich wypowiedzi ministra sprawiedliwości odnośnie rozstrzygnięcia Trybunału " komu będzie ono służyło " oraz w odniesieniu do "zapytania kierowanego w trakcie rozprawy dlaczego dopiero teraz KRS występuje o stwierdzenie niekonstytucyjności regulacji dotyczącej tworzenia sądów"

Pierwsze a propos:
Rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego nie mają schlebiać, służyć komukolwiek … żadnym elitom, nienazwanym grupom, mają porządkować regulacje prawne, aby były one zgodne z Konstytucją . Trybunał ma przyznaną rolę strażnika konstytucji.
Poza rolą strażnika Konstytucji a co zatem idzie strażnika podstawy demokratycznego państwa Trybunał Konstytucyjny nikomu nie służy .
To co napisałam to jest oczywista oczywistość, prezentowane w mediach oceny, przez ministra sprawiedliwości, traktuję jako populistyczną manipulację, wprowadzanie społeczeństwa w błąd.

Drugie a propos:

Jest wiele przepisów regulacji niezgodnych z Konstytucją i to zarówno dawno temu wydanych jak i obecnie uchwalanych, które to jeszcze nie podlegają ocenie, ale to że do tej pory nikt tego nie podnosił, nie kwestionował, czy też do tej pory tolerował nie powinno mieć żadnego znaczenia przy ocenie konstytucyjności regulacji .
Czasami nikt sobie nie uświadamia jak niezgodna z Konstytucją jest dana regulacja prawna, bowiem przepis jest martwy, nie używany na taką skalę. Dopiero skala działania wywołuje ocenę, powoduje refleksję. W przypadku zniesienia sądów refleksję: jaka olbrzymia władza przysługuje organowi wykonawczemu - osobie jednego ministra, nawet nie organowi kolegialnemu Radzie Ministrów. Powoduje zwrócenie uwagi na to , że sądy winny być stanowione ustawą.

Zastanawianie się jakie skutki może wywołać stwierdzenie niekonstytucyjności ocenianej regulacji prawnej.. pozostaje w sprzeczności z istotą działania Trybunału.
Niech się zastanawiają ci którzy tworzą takie sprzeczne z Konstytucją regulacje i niech ponoszą za to odpowiedzialność.
selena
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Volver » niedziela, 24 marca 2013, 22:50

Analizując wypowiedzi J.Gowina w sprawie likwidacji 79 sądów mam nieodparte wrażenie "cynizmu" i braku u tego "dżentelmena"(pamiętacie jeden z pierwszych artykułów o nim w "Rzeczypospolitej") klasy. Rozumiem, iż J.Gowin czuje się zirytowany,iż stosuje się "manipulację", jak to nazwał dziennikarz z Polsatu(zdaje się) przy wywiadzie z Wojtkiem Buchajczukiem w dzień rozprawy przed TK w sprawie konstytucyjności likwidacji tych sądów, bo sądy istnieją, ale zmieniła się tabliczka.

Jednak powinien zrozumieć(o ile tego nie rozumie i jest jedynie naiwny a nie perfidny), iż to co zrobił oznaczać będzie, co raz częstsze, podróże sędziów z sądu do sądu, oraz destabilizację tych jednostek które działały dobrze, poprzez "rabunkową" gospodarkę kadrami....Pewien prezes małego Sądu zapytał mi się w rozmowie: czy jeśli u mnie sędziowie maja po 600 spraw w referacie a w odległym ode mnie 50 km miasteczku po 250 sprawa na łebka--to jak myślisz-co ja zrobię?

Rzecz jest jeszcze jedna- jeżeli nadzór okręgowy dopuszcza do takiej sytuacji, że wali się taki jeden znaczący sąd, i nie czyni nic(w obsadzie asystentów, kadry pomocniczej,-"bo etaty ma minister"--to oczym my tu ministrze Jarosławie Gowin mówimy? Proszę Pana- ja byłbym już co najmniej pod dwa razy w takich sądach, w których widzę takie obłożenie- i program naprawczy byłby już wdrożony

Pan zaś---zleca różnym dziwnym ludziom wykresy i tabelki w swoim mini- sterstwie--i "oszczędza" gdy miliony, miliony rzuca się w błoto a miliony idą za granicę(efekt e-sądu)
"Jeżeli już coś postanowić,to z głębokiego po dobrym myśleniu przekonania"Daniel Kerias.
Volver
VIP
VIP

Postprzez karuzelka » wtorek, 26 marca 2013, 00:32

karuzelka
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » wtorek, 26 marca 2013, 01:18

ale tak sobie pomyślałam, że jakby TK po tym, jak przy takiej klauzuli stwierdził niekonstytucyjność, a tu przy opcji rozporządzenie - ustawa - nie , to jednak byłby hit
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)
http://www.liberties.eu/pl
? https://oko.press/harvesterem-dyskutowa ... s-relacja/
? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez kowboj » środa, 27 marca 2013, 11:49

Trybunał Konstytucyjny jest niezawodny. Nie mógł zawieść tych, którzy go wybrali.
Gdy sędziowie będą walczyć ze sobą, zwycięstwo odniosą wyłącznie politycy.
kowboj
VIP
VIP

Kim jestem ?: Prezes Iustitii

Postprzez Włóczykij » środa, 27 marca 2013, 12:12

zdania odrębne powinny być jak najszerzej upowszechnione, w formie, która pozwoli dotrzeć do szerokiej świadomości /by obywatele mieli zorientowanie, o co chodzi z projektem w sejmie w sprawie powoływania sądów/
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez cezary » środa, 27 marca 2013, 12:44

zdania odrębne hmm co nam dadzą to tak jak dobry mecz Polaków np z Anglikami (1:1), kiedy wszyscy i tak zapamiętają ich tragiczny ostatni mecz z Ukraińcami, tak samo dla spoleczeństwa ważny jest ostateczny werdykt, szacunek dla sędziów, którzy złożyli zdania odrębne, trzeba walczyc o nowe zasady wyboru członków do TK i uświadomic społeczeństwu, że sędziowie TK powinni być niezależni i niezawiśli bo teraz jak dla mnie to wszystko przypomina farsę, bowiem Trybunał jest w stanie klepnąć każdy akt prawny pochodzący od partii rządzącej, powolując się np na zasadę równowagi budzetowej itp dyrdymały. Do lamusa odchodzi ukształtowane wcześniej orzecznictwo TK, teraz nagle zmiana o 180 stopni, w imię czego? No teraz czekamy na kolejne kroki Ministra Gowina, który znowu będzie mógł powiedzieć, że jest spokojny o przyszły wyrok Trybunału.....
Iniuriam ipse facias, ubi non vindices- Jeżeli nie zwalczasz niesprawiedliwości, sam ją popełniasz
cezary
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Niepoprawnym optymistą

Postprzez Volver » środa, 27 marca 2013, 13:00

To jest zabawne, iż pomimo że nic innego nie mogło być przegłosowane w Trybunale Konstytucyjnym(tak mówił mi rozum),to jednak jest we mnie..rozczarowanie.Czyżbym stawał się nieobiektywnym i "sędzią w swojej sprawie". ;)
Cóż można przeciwstawić takiej decyzji, to jest orzeczeniu TK?Dyskusję,oceny,cierpkie uwagi, pocieszenie się zdaniami odrębnymi-a nawet jak najszersze ich propagowanie?Czy popieraniu działań dalszej akcji ustawowdawczej ,zmierzającej do wykreślenia takiego sposobu budowania pojęcia "przeniesienia do innej siedziby/.../tylko w przypadkach określonych w ustawie z art.180 Konstytucji.

Mam nadzieję , że pisemne uzasadnienie orzeczenia i zdań odrębnych pojawi się szybko, aby składy Sądu Najwyższego mogły mieć pełny pogląd w tej sprawie,

A co dalej?
To, co zawsze- brak przyzwolenia , przynajmniej z mojej strony, na nieprzemyślane "reformowanie" sądownictwa a la Minister Sprawiedliwości Z Tego czy z Tamtego Rozdania. ;)

PS.a wczoraj wieczorem, rzeczywiście "wyciagnięto" w TVN historię sedziego K. czy J. z Sądu w K. którego od 4 lat nie można skazać za łapowkarstwo...zdaje się, że pochodził on z sądu "likwidowanego".Komentarz prowadzącej reportarz, pod salą ropzraw był taki " choć czyn ten zagrozony jest karą do 10 lat pozbawienia wolności, człowiek ten nadal pobiera uposażenie i pozostaje na wolności oraz wnosi o uniewinnienie"" w tle zasatnawiano się dlaczego był tak łaskawy dla przyszłego twórcy potęgi "Amber Gold", w pierwszym z wyroków zawieszonych,a sprawę tą zbadało Ministerstwo,lecz odmówiło dostępu do akt, przy tym programie-nie wierzę, aby takie reportarze powstawały przypadkowo ani co do czasów ich emisji-skoro sprawa pochodzi sprzed 4 lat
"Jeżeli już coś postanowić,to z głębokiego po dobrym myśleniu przekonania"Daniel Kerias.
Volver
VIP
VIP

Postprzez Geralt » środa, 27 marca 2013, 15:09

Volver, nic nie dzieje się przypadkiem. jest to oczywiście element zaplanowanego dzialania propagandowego, czili w skróce efekt działania SITWY, ale tej prawdziwej polityczno-dziennikarskiej
IUDEX.PL - Portal informacyjny dla sędziów i o sędziach

Facebook: https://www.facebook.com/iudexpl-498591913823548/
Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez EW » środa, 27 marca 2013, 15:59

ja skomentowałam u siebie... nadal mam problem i to poważny z sądem ustanowionym ustawą w wyniku zarządzenia MS
EW

Postprzez Geralt » środa, 27 marca 2013, 16:17

Święta racja EW. Coraz wyraźniej zmierzamy w kierunku znanego z PRL modelu jednolitej władzy państwowej
IUDEX.PL - Portal informacyjny dla sędziów i o sędziach

Facebook: https://www.facebook.com/iudexpl-498591913823548/
Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Vilgefortz » środa, 27 marca 2013, 16:59

Z okazji zbliżających sie Świąt Wielkiej Nocy składam wszystkim sędziom TK najlepsze szczere życzenia zdrowia, pogody ducha, wszelkiej pomyślności i dalszych sukcesów zawodowych.

Życzę im także, żeby nie musieli nigdy śledzić rozprawy przed Wysokim Trybunałem (działającym w składzie z innego już nadania politycznego i w być może zupełnie odmiennej strukturze prawno-organizacyjnej) w sprawie dotyczącej zgodności z konstytucyją przepisów regulujących np. wysokości emerytur byłych sędziów TK orzekających w latach 2012-2013r w świetle zasady sprawiedliwości społecznej wynikającej z art. 1 konstytucji... oczywiście wyłącznie z punktu widzenia zwykłego obywatela...

Pzdr
Justitias vestras judicabo.
Vilgefortz
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Volver » środa, 27 marca 2013, 17:46

EW napisał(a):ja skomentowałam u siebie... nadal mam problem i to poważny z sądem ustanowionym ustawą w wyniku zarządzenia MS

Bardzo piękny tekst.Żadnej emfazy,żadnych przekłamań, żadnego czarnowidztwa żadnego epatowania się niezawisłością.
Lubię takie czarno na białym czy też raczej białe na czarnym.Dziękuję Ci EWu.
Volver
VIP
VIP

Postprzez promo » środa, 27 marca 2013, 18:31

Volver napisał(a):To jest zabawne, iż pomimo że nic innego nie mogło być przegłosowane w Trybunale Konstytucyjnym(tak mówił mi rozum),to jednak jest we mnie..rozczarowanie.Czyżbym stawał się nieobiektywnym i "sędzią w swojej sprawie". ;)
\

Nie tylko Ty miałeś nieracjonalną nadzieję, że może jednak TK rozważy argumentację skarżących... Jestem baaardzo rozczarowana...
promo

Re: Odp: Trybunał Konstytucyjny zgadza się na likwidację sąd

Postprzez Olga » środa, 27 marca 2013, 18:50

trudno doszukać się orzeczenia, które by zapadło wbrew rządowi.
Cieszyć się należy. że u nas wszystko prawie jest zgodne z Konstytucją . Jakie to szczęście żyć w takim kraju....

Wysyłane z mojego LT30p za. pomocą Tapatalk 2
Olga
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Re: Trybunał Konstytucyjny zgadza się na likwidację sądów

Postprzez falkenstein » środa, 27 marca 2013, 18:54

Po prostu zadaniem Trybunału jest dbać o to, by uchwalane ustawy były zgodne z Konstytucją
To, co zaakceptowano nie żądając dowodów, może być odrzucone bez przedstawiania dowodów - Christopher Hitchens
mój blog: http://sub-iudice.blogspot.com
moje fotki: http://www.garnek.pl/falky/a
moje filmiki: http://www.youtube.com/user/FalkySubIudice#p/a
falkenstein
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez krysia59 » środa, 27 marca 2013, 19:06

Ze srachem myślę ile po orzeczeniu tk jest w stanie napsuc nasz filozof.......
krysia59
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Oklahoma » środa, 27 marca 2013, 19:09

W końcu Trybunał, a przynajmniej jego prezes ostatnio pełni rolę doradczą MS
Sto dzikich kaczek podrywa się nie dlatego, że jedna zakwakała, lecz dlatego, że się poderwała.
Oklahoma
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez grisza » środa, 27 marca 2013, 20:22

Robi się coraz bardziej mniej ciekawie. Pytanie ilu sędziów widzi zagrożenia i coraz gorszy stosunek obywateli do wymiaru sprawiedliwości?
grisza
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez ropuch » środa, 27 marca 2013, 21:49

A najgorsze jest to, że oni nawet nie zdaja sobie sprawy z tego co robią. Sprowadzają autorytet trybunału, nie mówiąc o jakikolwiek kompetencjach do poziomu chodnika tak jakby wydawało im się, że historia skończy się wraz z ich kadencją. Zupełnie nie biorą pod uagę tego, że władza, która akurat im odpowiada może sie zmienić, a ich kadencje sie skończą. A na ich miejsce mogą przyjść ludzie pokroku ONR czy czegoś w tym rodzaju.
No chyba pan premier wzorem prezydenta Putina zadekretuje sobie, że ma byc panem premierem dożywotnio. I pan prezes Rzepliński tez ma być panem prezesem dożywotnio. Potem do sobie swoim zwyczajem "przekonsultują i trybunał uzna, że to oczywiście zgodne z konstytucyjna zasadą "dobra obywateli". Co jest dobre dla obywateli pan prezes Rzepliński wie w końcu najlepiej.
ropuch

Postprzez Włóczykij » środa, 27 marca 2013, 22:07

W pytaniach TK pojawił się wątek ustalania granic gmin. Rozumiem odniesienie, ale nie podzielam przekonania o analogiczności zagadnień ze względu na docelowe inne zadania sądu i gminy, choć w obu przypadkach chodzi o działalność organizującą życie obywateli na danym terenie.
Warto jednak zwrócić uwagę na kilka myśli wyłowionych w biegu w nawiązaniu do wskazanego zagadnienia jako mogących mieć i tu znacznie :
Otóż wobec jednak nawiązania do kwestii granic gmin warto podkreślić tryb, w jakim to następuje, zwł. iż w kwestii zmian tych granic także wypowiadał się TK, a zasady wg których ma się to odbywać zostały uzupełnione poprzez nowelizację.
O zmianie granic decyduje Rada Ministrów (już tu zatem widoczne wzmocnienie rangi decyzji), jej rozporządzenie musi uwzględniać kryteria ustawowe.
Art. 4b. 1. Wydanie rozporządzenia, o którym mowa w art. 4 ust. 1, na wniosek rady gminy wymaga:
1) wniosku rady gminy poprzedzonego przeprowadzeniem przez tę radę konsultacji z mieszkańcami, wraz z uzasadnieniem oraz niezbędnymi dokumentami, mapami i informacjami potwierdzającymi zasadność wniosku,
2) opinii rad gmin objętych wnioskiem, poprzedzonych przeprowadzeniem przez te rady konsultacji z mieszkańcami, a w przypadku zmiany granic gminy naruszającej granice powiatów lub województw - opinii odpowiednich rad powiatów lub sejmików województw,
3) opinii wojewody właściwego dla gminy lub gmin objętych wnioskiem.
W zdaniu odrębnym Sędzia Teresa Dębowskiej-Romanowskiej /do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 25 marca 2003 r. w sprawie o sygn. akt U. 10/01/ stwierdziła: uznać należy, iż poszanowanie istniejących przez wiele lat granic gmin jest wartością konstytucyjną, wymagającą ochrony w demokratycznym państwie prawnym. (…) Przede wszystkim więc rozporządzenie takie może być wydawane tylko w celu wykonania ustawy o samorządzie gminnym. W badanej sprawie oznacza to, iż jego wydanie jest konstytucyjnie dopuszczalne tylko wówczas, gdy koniecznym okaże się nowe ukształtowanie granic gmin; nigdy zaś wtedy, gdy Rada Ministrów uzna, iż zmiana taka jest pożądana. Musi ono być nadto zgodne z wytycznymi treściowymi zawartymi w ustawie samorządowej.(…) w badanej sprawie utraty przez gminę Wierzchowo części swojego obszaru na rzecz gminy Mirosławiec, istotne jest to, czy znana była przyczyna, dla której Rada Ministrów zdecydowała się na wszczęcie postępowania w sprawie zmiany granic oraz czy przyczyna ta odpowiada konstytucyjnym przesłankom, uzasadniającym dokonywanie zmian.
P. Czechowski, A. Jaroszyński i S. Piątek, wskazali, iż ustawodawca, przyznając Radzie Ministrów uprawnienie do tworzenia, łączenia, podziału i znoszenia gmin, w istotny sposób wkroczył w konstytucyjną oraz ustawowo zagwarantowaną samorządność gmin (P. Czechowski, Prawo…, s. 14).
W orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego panowało przekonanie, że rozporządzenie jako akt wykonawczy wobec ustawy zdeterminowany jest trzema warunkami: 1) wydania rozporządzenia na podstawie wyraźnego, to jest nie opartego tylko na domniemaniu ani na wykładni celowościowej, szczegółowego upoważnienia ustawy w zakresie określonym w upoważnieniu, 2) wydania rozporządzenia, co do przedmiotu i treści normowanych stosunków, w granicach udzielonego przez ustawodawcę upoważnienia do wydania tego aktu, w celu wykonania ustawy, 3) niesprzeczności treści rozporządzenia z normami Konstytucji RP, aktem ustawodawczym na podstawie którego zostało wydane, a także z wszystkimi obowiązującymi aktami ustawodawczymi, które w sposób bezpośredni lub pośredni regulują materie będące przedmiotem rozporządzenia.
Zatem wobec powyższego rozporządzenia wydawane są na podstawie ustaw i w celu ich wykonania. Taki charakter rozporządzenia determinuje i ogranicza ich treść przynajmniej w trzech płaszczyznach. Po pierwsze w drodze delegacji ustawowej do prawotwórstwa administracyjnego nie może zostać przekazane uprawnienie do zmiany przepisów rangi ustawowej. Po drugie, upoważnienia ustawowe nie mogą delegować prawa do wkraczania w materię zastrzeżoną wyłącznie dla regulacji ustawowej. Po trzecie, wydane na podstawie delegacji ustawowej przepisy prawne o charakterze wykonawczym winny być wyraźnie treścią dyspozycji ustawowych i służyć ich realizacji. Jeśli wymagania takie nie są spełnione, to przepisy podustawowe należy uznać za niekonstytucyjne.

Z tych przytoczeń zatem wynika, że struktura sądów nie powinna pozostawać w gestii rozporządzenia jednego ministra, który przy tym, mimo przeprowadzonych prac, nie dopełnił oczekiwanych standardów dla podejmowania tego typu decyzji. Przede wszystkim nic właśnie nie wiemy o przyjętych standardach, gdyż pojawiające się uzasadnienia są wzajemnie sprzeczne i potwierdzają nieznajomość funkcjonowania sądownictwa, w tym znaczenia stawianych mu celi i jego nienaruszalnych zasad.
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez EW » środa, 27 marca 2013, 22:49

i ?? Włoczko przepraszam, ale czy można krócej ?? zgubiłam się w czytaniu...

dzisiejszy wyrok wskazuje, że MS może na podstawie art. 20 pkt 1 usp znosić sądy... tego się nie da zmienić - przynajmniej na razie, a rozporządzenia jak na razie nie zostały zakwestionowane... a co do gmin - bardzo ładną argumentację dał sędzia Zubik
EW

Postprzez TEZ » czwartek, 28 marca 2013, 08:46

Byłbym bardzo ostrożny ze stawianiem tezy o upolitycznieniu TK, ale zastanawiające jest dla mnie z czyjej rekomendacji zostali powołani 3 sedziowie, którzy złożyli zdanie odrebne:
M.Zubik - PSL, W.Hermeliński - PIS, Wróbel - SLD...
TEZ

Postprzez Gotka » czwartek, 28 marca 2013, 08:58

Tomasz Zawiślak napisał(a):Byłbym bardzo ostrożny ze stawianiem tezy o upolitycznieniu TK, ale zastanawiające jest dla mnie z czyjej rekomendacji zostali powołani 3 sedziowie, którzy złożyli zdanie odrebne:
M.Zubik - PSL, W.Hermeliński - PIS, Wróbel - SLD...

to jest nie tylko zastanawiające, ale jednak znaczące...
Bądź wierny Idź
Gotka
VIP
VIP

Postprzez EW » czwartek, 28 marca 2013, 09:55

a co z sędzią Liszcz?
EW

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do INFORMACJA !!!!!!!!!!! WAŻNE !!!!!!!!