Piszą o nas w kwietniu 2018

Szeroka dyskusja nad naszymi protestami, prasą, propozycjami działań

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Re: Piszą o nas w kwietniu 2018

Postprzez Modern_judge » sobota, 14 kwietnia 2018, 22:21

Fakt, jeden z członków kolegium SO w Warszawie twierdzi, że kolegium jest organem samorządu sędziowskiego. Nie świadczy to dobrze o jego znajomości przepisów Usp. Nie ma się co dziwić, skoro ten sam sędzia publicznie twierdzi, że donoszenie przez sędziów do mediów, to konieczność w tych czasach.
Ważne są tylko czyny odważne.
Modern_judge
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Modern_judge

Postprzez Włóczykij » niedziela, 15 kwietnia 2018, 09:57

Modernie nie zgadzam się /co do kolegium/.
Sama w skrócie w dyskusji mówię w kolegium w ten sposób, choć jednocześnie nawet osoby będące mocnymi zwolennikami samorządności sędziowskiej (ja aż tak krańcowym nie jestem) zwracały mi uwagę, że nie, bo to organ sądowy.

Oczywiście kolegium to organ sądu, gdyż tak reguluje to usp.
Kluczowe jednak jest, że są w nim sędziowie wybierani przez sędziów w ramach realizacji opcji samorządu sędziowskiego jako sposobu organizacji funkcjnowania sądu.
I tak prezes sądu, wyznaczony przez władzę wykonawczą, odpowiadającą za wymiar sprawiedliwości w organizacji państwa, jest bezpośrednio "pod opinią" sędziów, co ma gwarantować już na tym pułapie równowagę w zarządzaniu sądami.

Niewatpliwie ze względu na specyfikę zawodu, jego rolę wobec społeczeństwa jesteśmy zbliżeni w statusie do zawodów zaufania publicznego (jak najmniej kontroli państwa, by były jak najlepsze gwarancje), a jednocześnie jako dzierżyciele władzy nie możemy być aż w takiej autonomii. Dlatego nie zarządzamy się całkowicie przez samorząd jak te zawody, ale ten mechanizm jest włączony w nasze działanie. dlatego też mimo nazwy de facto nie mamy samorządu sędziowskiego, a samorządność sędziowską w organizacji sądownictwa. I nie widzę opcji, by twierdzić, że kolegium nie jest tego przejawem (przejawem wprowadzenia mechanizmu samorządu w zarządzanie sądem).

I większy problem widzę w tym, że sędziowie nie rozumieją, że kolegium sądu to współodpowiedzialność za zarządzanie sądem. Ich współodpowiedzialność i nic MS do tego. Sąd mógłby być bez prezesa, gdyby MS był niepoważny i go nie mianował i jak wiemy to też jest nie w nieskończoność), ale bez kolegium być nie może (tzn. formalnie jak wiemy zdarza się, że jest, ale to już inne zagadnienie). Skoro w sądzie są sędziowie, to cały czas elementem ich sędziowskiej odpowiedzialności w ramach obowiązków związanych ze służbą jest właśnie działanie sądu. I to jest przestrzeganie Konstytucji, ale przede wszystkim swoich obowiązków, bo od tego trzeba zacząć, a nie tylko szastać hasłami na pusto.
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)
http://www.liberties.eu/pl
? https://oko.press/harvesterem-dyskutowa ... s-relacja/
? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez Piotr00 » niedziela, 15 kwietnia 2018, 10:41

magdam napisał(a):Nie obchodzi mnie wizerunek kiedy widzę zagrożenia niezawisłości sędziów.

Czyli MS nakaże sędziemu stwierdzić nabycie spadku, albo dokonać jego podziału w określony sposób?
80% spraw to sprawy cywilne, 99% oskarżonych jest winnych jak nie tego przestępstwa to z karty karnej wynika, że 30 innych

Pewnie się ucieszysz, a piszę to po rozmowie z kilkoma osobami "politykującymi", ambicja Osoby o Wielkiej Głowie rozsadzi "dobrą zmianę".
Piotr00
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Postprzez magdam » niedziela, 15 kwietnia 2018, 11:15

Nikt nikomu nie nakaże wprost wydać orzeczenia określonej treści, to oczywiste.
Problem jest dużo bardziej finezyjny.
W skrócie - zagrożeniem niezawisłości jest samo to, że sędzia będzie się zastanawiał, czy za wydanie orzeczenia określonej treści nie będzie miał problemów.
magdam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Magda Modrzyńska

Postprzez Piotr00 » niedziela, 15 kwietnia 2018, 11:39

magdam napisał(a):Nikt nikomu nie nakaże wprost wydać orzeczenia określonej treści, to oczywiste.

Taki...?

Obrazek

Akurat tu się z Tobą zgodzę, i dodam, że za chwilę, nominaci Wielkogłowego z KRS będą mieli problem...

Zamienił stryjek "Spółdzielnie" na kijek
Piotr00
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez regis » niedziela, 15 kwietnia 2018, 11:47

magdam napisał(a):Nikt nikomu nie nakaże wprost wydać orzeczenia określonej treści, to oczywiste.
W skrócie - zagrożeniem niezawisłości jest samo to, że sędzia będzie się zastanawiał, czy za wydanie orzeczenia określonej treści nie będzie miał problemów.

Jeśli jest taki sędzia co się będzie nad tym zastanawial lepiej niech przestanie być sędzią
regis
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Piotr00 » niedziela, 15 kwietnia 2018, 12:11

regis napisał(a):Jeśli jest taki sędzia co się będzie nad tym zastanawial lepiej niech przestanie być sędzią

Regisie!

Każdy z piszących tu ma żonę/męża i dzieci, tak to działa, miałem sporo spraw w których wywalano pracownika, który zderzał się nosem z brukiem

Zwolniony sędzia to gdzie pójdzie? Do Biedry na kasę?

Proszę bardzo, moja korporacja odmówiła wpisu i SN to podtrzymał, a tu uważam, że osoba zasługiwała na wpis:

WSA
Piotr00
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez regis » niedziela, 15 kwietnia 2018, 12:34

Czyli co ma zastanawiać się i wg tego wydawać wyroki?
No..zastanawiać się może..ale jeśli to wpłynac ma na jego orzeczenie to przykro mi ale dla mnie to nie tłumaczenie
mam rodzinę,kredyt...
Zwłaszcza że 99% obaw to te hipotetyczne..
regis
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez jaro123 » niedziela, 15 kwietnia 2018, 13:44

Piotr00 napisał(a):
Akurat tu się z Tobą zgodzę, i dodam, że za chwilę, nominaci Wielkogłowego z KRS będą mieli problem...

Ja tylko chciałbym się dowiedzieć, co oznacza określenie "nominaci Wielkogłowego", czyli kogo tak naprawdę??? I jeszcze jedno pytanie: Czy autor tej wypowiedzi zapomniał już kto i w jaki sposób chciał w Polsce wprowadzić ACTA????
A poza tym uważam, że tylko spłaszczenie struktury sądów powszechnych i zrównanie w statusie wszystkich sędziów sądów powszechnych są w stanie zmienić na lepsze polskie sądownictwo.
jaro123
VIP
VIP

Postprzez magdam » niedziela, 15 kwietnia 2018, 13:48

@regisie - sędziowie to tylko ludzie, z różnymi uwarunkowaniami jak wskazał piotr00. Ropuch wielokrotnie podkreślał, że państwo ma stworzyć dla sędziego takie gwarancje, aby sędzia wiedział, że za treść orzeczenia nie spotkają go szykany. Nie można od sędziów wymagać bohaterstwa licząc tylko na ich niezależność wewnętrzną.
magdam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez magdam » niedziela, 15 kwietnia 2018, 13:54

jaro123 napisał(a):
Piotr00 napisał(a):

Ja tylko chciałbym się dowiedzieć, co oznacza określenie "nominaci Wielkogłowego", czyli kogo tak naprawdę??? I jeszcze jedno pytanie: Czy autor tej wypowiedzi zapomniał już kto i w jaki sposób chciał w Polsce wprowadzić ACTA????

@jaro123 - zostaw to co było i popatrz w przyszłość - bo przecież miało być lepiej - i przestań odwracać kota ogonem oraz poprzestań na jednym pytajniku, bo ich wielość strasznie histerycznie wygląda.
magdam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez jaro123 » niedziela, 15 kwietnia 2018, 13:55

magdam napisał(a):@regisie - sędziowie to tylko ludzie, z różnymi uwarunkowaniami jak wskazał piotr00. Ropuch wielokrotnie podkreślał, że państwo ma stworzyć dla sędziego takie gwarancje, aby sędzia wiedział, że za treść orzeczenia nie spotkają go szykany. Nie można od sędziów wymagać bohaterstwa licząc tylko na ich niezależność wewnętrzną.

Tak dla przypomnienia: TO dotychczasowy SN otworzył szeroko drzwi dla ścigania sędziów za ekscesy orzecznicze (sam oczywiście za coś takiego odpowiedzialności nie ponosząc). A czy KRS w poprzednim składzie realnie coś w tym zakresie zrobiła???? Może mam krótką pamięć, ale nie jestem w stanie sobie nic takiego przypomnieć. a to ona powinna pierwsza bić na alarm, gdy tylko SN coś takiego po raz pierwszy przyklepał.
A poza tym uważam, że tylko spłaszczenie struktury sądów powszechnych i zrównanie w statusie wszystkich sędziów sądów powszechnych są w stanie zmienić na lepsze polskie sądownictwo.
jaro123
VIP
VIP

Postprzez jaro123 » niedziela, 15 kwietnia 2018, 13:57

magdam napisał(a):
jaro123 napisał(a):
Piotr00 napisał(a):

@jaro123 - zostaw to co było i popatrz w przyszłość - bo przecież miało być lepiej - i przestań odwracać kota ogonem oraz poprzestań na jednym pytajniku, bo ich wielość strasznie histerycznie wygląda.

No jeżeli mówimy o inwigilacji realnej czy grożącej, to najbardziej groziła ona właśnie przez ACTA. A jeszcze na jedno pytanie nie odpowiedziałaś. Można prosić o krótką odpowiedź???
jaro123
VIP
VIP

Postprzez magdam » niedziela, 15 kwietnia 2018, 13:58

@jaro123 - czekam, aczkolwiek z lekkim przerażeniem, co Ty i reszta KRS zrobicie dla dobra powszechnego.
magdam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez magdam » niedziela, 15 kwietnia 2018, 14:01

jaro123 napisał(a):
magdam napisał(a):
jaro123 napisał(a):
Piotr00 napisał(a):

No jeżeli mówimy o inwigilacji realnej czy grożącej, to najbardziej groziła ona właśnie przez ACTA. A jeszcze na jedno pytanie nie odpowiedziałaś. Można prosić o krótką odpowiedź???

A zauważyłeś, że po protestach władza potrafiła wycofać się z tego pomysłu? W tym kontekście obecnie rządzący nie mają się czym pochwalić.
magdam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez jaro123 » niedziela, 15 kwietnia 2018, 14:02

magdam napisał(a):@jaro123 - czekam, aczkolwiek z lekkim przerażeniem, co Ty i reszta KRS zrobicie dla dobra powszechnego.

No to może zapytam jeszcze raz: Czy potrzebujecie jako stowarzyszenie danych osób, które udzieliły poparcia kandydatom do KRS, po to, aby osoby te wykluczać???
Co do drugiego racja: Tak właśnie dla dobra wspólnego, dla Polski, dla obywateli i sędziów, ale na pewno nie dla kasty. Tego możesz być pewna droga Magdo M.
jaro123
VIP
VIP

Postprzez jaro123 » niedziela, 15 kwietnia 2018, 14:07

magdam napisał(a):A zauważyłeś, że po protestach władza potrafiła wycofać się z tego pomysłu? W tym kontekście obecnie rządzący nie mają się czym pochwalić.

Tak wycofała się, bo się przestraszyła, bo protesty były powszechne i wtedy ludziom chciano realnie zabrać ich wolność. Obecnie nic takiego się nie dzieje. Nie ma tutaj żadnej tajemnicy. Co z moim pytaniem? Chcecie wykluczać ze stowarzyszenia ludzi, którzy poparli kandydatów do KRS? Może już macie wewnętrzne uzgodnienia, które można upublicznić? Chętnie się dowiem.
jaro123
VIP
VIP

Postprzez Modern_judge » niedziela, 15 kwietnia 2018, 14:09

magdam napisał(a):@regisie - sędziowie to tylko ludzie, z różnymi uwarunkowaniami jak wskazał piotr00. Ropuch wielokrotnie podkreślał, że państwo ma stworzyć dla sędziego takie gwarancje, aby sędzia wiedział, że za treść orzeczenia nie spotkają go szykany. Nie można od sędziów wymagać bohaterstwa licząc tylko na ich niezależność wewnętrzną.

Nie jest to takie proste, Magdo. Wyobraź sobie hipotetyczną sytuację, że sędzia w składzie odwoławczym uchyla "po złości" wyrok innemu sędziemu i czyni to nagminnie, bez podstaw. Ta zła intencja, zaszkodzenia sędziemu, wpływa wprost na treść wyroku. To treść wyroku stanowi podstawę do oceny innego sędziego, może mu zaszkodzić w różnych wymiarach. Tam, gdzie pojawiałyby się tego rodzaju zachowania i byłyby na to dowody, wydaje mi się, że postępowanie dyscyplinarne jest niezbędne.
Ważne są tylko czyny odważne.
Modern_judge
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Modern_judge

Postprzez jaro123 » niedziela, 15 kwietnia 2018, 14:11

Modern_judge napisał(a):

Nie jest to takie proste, Magdo. Wyobraź sobie hipotetyczną sytuację, że sędzia w składzie odwoławczym uchyla "po złości" wyrok innemu sędziemu i czyni to nagminnie, bez podstaw. Ta zła intencja, zaszkodzenia sędziemu, wpływa wprost na treść wyroku. To treść wyroku stanowi podstawę do oceny innego sędziego, może mu zaszkodzić w różnych wymiarach. Tam, gdzie pojawiałyby się tego rodzaju zachowania i byłyby na to dowody, wydaje mi się, że postępowanie dyscyplinarne jest niezbędne.

Też tak uważam z tym zastrzeżeniem, że to nie jest żaden eksces orzeczniczy, omyłka wynikająca z przepracowania, czy po prostu taka a nie inna wykładnia prawa, której odbiega od większości. Bo to jest najzwyczajniej w świecie działanie celowe, a to jednak duża różnica.
jaro123
VIP
VIP

Postprzez Joasia » niedziela, 15 kwietnia 2018, 15:40

No ale jednak jak zwykle abstrahujecie od realiów.
Wyniki ankiet unijnych pokazują od wielu lat, przed obecną opcją rządzącą, że 1/3 polskich sędziów odczuwała naciski co do orzekania. Ze strony nadzoru wewnętrznego.
Nie kupuję narracji, że nacisk polityka jest gorszy niż nacisk wizytatora czy PW czy prezesa. Nacisk to nacisk - i zagrożenie dla stron, że mogą dostać niesprawiedliwy wyrok - jest równie groźne niezależnie od tego, skąd pochodzi.
Naciski były od lat.
Czy skuteczne? Ja wierzę, że nie.
Choć orzekanie pod II instancję istniało :(
Pozostaje ufać, że to efekt autorytetu i wewnętrznego przekonania.
Mamy naciski stale: mediów, opinii społecznej, formułowanych w mediach oczekiwań polityków, demonstracji pod sądami przeróżnych organizacji... To jest oczywiście okropnie niewygodne, ale tak po prostu jest.
I sędziowie po prostu robią swoje. Żadnym naciskom zewnętrznym nie ulegają. Po prostu.
Gdyby ulegli - musieliby przestać być sędziami.
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Joasia » niedziela, 15 kwietnia 2018, 16:07

https://iustitia.pl/informacje/2204-sta ... -polskiego ... -polskiego

Nie da się m.zd. wyłożyć tej ustawy inaczej, niż że cbodzi w niej o obywatelstwo krajowe. Obywatelstwo unijne jest dodatkowe i pozorne - a przy tym automatycznie związane z krajowym.
Gdyby termin obywatelstwo w tej ustawie miał być rozumiany inaczej niż obywatelstwo krajowe, to w Polsce wszyscy sędziowie straciliby urząd - bo nie da się być sędzią bez obywatelstwa polskiego, a nie da się nie mieć obywatelstwa Unii gdy się ma obywatelstwo polskie.
Stąd problem podniesiony w stanowisku FWS uważam za pozorny i bez znaczenia.
Poza wykładnią literalną są jeszcze inne - a podstawową jest ta racjonalnego ustawodawcy (nie wiedzieć czemu często mylnie rozumiana jako zakładająca kierowanie się przez posłów rozumem).

Co do zbieranych oświadczeń - czy widzicie w tym zagrożenie dla sędziów? Ja nie widziałam i w trybie nadzoru - czyli w ramach kompetencji - zbieram je od sędziów. Ale może nie dostrzegam tu czegoś istotnego, co powoduje, że nie powinnam ich zbierać?
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » niedziela, 15 kwietnia 2018, 16:25

Jakiś nowy klasyk ?

Otóż nie, jeśli już to nawięcej pisał od zawsze Volver Marek Jaskulski. Najwięcej, bo od widzi całość statusu, a nie tylko machanie książeczką konstytucja. Pisał więc o warunkach pracy, w jakich tych sędzia działa, rozpisywał na szczegóły. Jak i pisał o klasykach z zakresu niezwisłości i niezależności. I nie tylko pisał. Aktywnie brał udział i nie tylko w projekcie Okrąglego Stołu ds. sądownictwa, gdzie opcjonowano wciągnięcie jak najszerszego przedstawicielstwa świata nauki i poliytyki. Tak jak dziś i wtedy, jednak nie ma tym zainteresowanych, bo wolą ciągnąć przysłowiowe sukno w swoją stronę, a nie usiąść i gł. tematy przegadać ponad podziałami politycznymi.
A co kto tu na forum pisuje, każdy może poczytać.
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » niedziela, 15 kwietnia 2018, 16:30

Joasia napisał(a):https://iustitia.pl/informacje/2204-stanowisko-stalego-prezydium-forum-wspolpracy-sedziow-z-dnia-15-04-2018-r-w-sprawie-zobowiazania-sedziow-do-skladania-oswiadczen-dotyczacych-posiadania-wylacznie-obywatelstwa-polskiego ... -polskiego

Nie da się m.zd. wyłożyć tej ustawy inaczej, niż że cbodzi w niej o obywatelstwo krajowe. Obywatelstwo unijne jest dodatkowe i pozorne - a przy tym automatycznie związane z krajowym.
Gdyby termin obywatelstwo w tej ustawie miał być rozumiany inaczej niż obywatelstwo krajowe, to w Polsce wszyscy sędziowie straciliby urząd - bo nie da się być sędzią bez obywatelstwa polskiego, a nie da się nie mieć obywatelstwa Unii gdy się ma obywatelstwo polskie.
Stąd problem podniesiony w stanowisku FWS uważam za pozorny i bez znaczenia.
Poza wykładnią literalną są jeszcze inne - a podstawową jest ta racjonalnego ustawodawcy (nie wiedzieć czemu często mylnie rozumiana jako zakładająca kierowanie się przez posłów rozumem).

Co do zbieranych oświadczeń - czy widzicie w tym zagrożenie dla sędziów? Ja nie widziałam i w trybie nadzoru - czyli w ramach kompetencji - zbieram je od sędziów. Ale może nie dostrzegam tu czegoś istotnego, co powoduje, że nie powinnam ich zbierać?

no to o obywatelstwie unijnym ...
no są jakieś granice obciachu

to tylko wikipedia, ale przez to jest prosto:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Obywatels ... ropejskiej
Obywatelstwo ma charakter dodatkowy w stosunku do obywatelstwa krajowego i nie zastępuje go.
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » niedziela, 15 kwietnia 2018, 16:37

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/jarosla ... at/7j7l9cn
Prezes powiedział, że sądy są ostatnią barykadą Państwa.

ps. no nie sposób nie przytaknąć.
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » niedziela, 15 kwietnia 2018, 17:13

http://www.lex.pl/czytaj/-/artykul/pols ... ywidualnej
Polska za zmianami w ETPC, ale bez osłabiania prawa do skargi indywidualnej
Taką deklarację wiceminister spraw zagranicznych
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do PROTEST SĘDZIÓW...LIST OTWARTY..POZWY..