Piszą o nas w grudniu 2017

Szeroka dyskusja nad naszymi protestami, prasą, propozycjami działań

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Re: Piszą o nas w grudniu 2017

Postprzez Iustus » środa, 13 grudnia 2017, 20:10

doktor napisał(a):
Iustus napisał(a): I tak splunięcie prosto w twarz

Trudno to odebrać inaczej. Swoją drogą premier rządu piszący takie rzeczy o własnym państwie na obcojęzycznej stronie internetowej. Jakie czasy, tacy "państwowcy".

To samo pisałem przed chwilą do koleżanki :)
Czy to nie jest „donoszenie na własne państwo”?

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
Iustus

Postprzez suzana22 » środa, 13 grudnia 2017, 20:48

Iustus napisał(a):Przeczytałem. Faktycznie - ręce opadają.
Czekam na wybuchy entuzjazmu forumowych entuzjastów dobrej zmiany.

A mnie ręce opadają podwójnie. To drugie opadniecie rąk to skutek takich ataków na sędziów, jak Twój Iustusie :/:
suzana22
VIP
VIP

Postprzez Iustus » środa, 13 grudnia 2017, 21:12

suzana22 napisał(a):

A mnie ręce opadają podwójnie. To drugie opadniecie rąk to skutek takich ataków na sędziów, jak Twój Iustusie :/:

Będę musiał z tym jakoś żyć.
Przy okazji dalej próbując zrozumieć - co kieruje sędziami, którzy popierają to, co dobra zmiana wyprawia z wymiarem sprawiedliwości.
Iustus

Postprzez suzana22 » środa, 13 grudnia 2017, 21:23

Iustus napisał(a):
suzana22 napisał(a):

Będę musiał z tym jakoś żyć.
Przy okazji dalej próbując zrozumieć - co kieruje sędziami, którzy popierają to, co dobra zmiana wyprawia z wymiarem sprawiedliwości.

Łatwiej przyjdzie Ci zrozumienie, jeżeli dopuścisz myśl, że sędziowie poglądy mają różne i poparcie dla różnych zmian zróżnicowane. Tylko tzw. totalna opozycja idzie na łatwiznę potępiając wszystko dla zasady.
Ale kierowanie się taką zasadą sędziemu nie przystoi.
Ja uważam, że przyzwoity człowiek w sytuacji trudnej włącza samodzielne myślenie i przynajmniej próbuje robić, co w jego mocy.
suzana22
VIP
VIP

Postprzez doktor » środa, 13 grudnia 2017, 21:25

Iustus napisał(a): Będę musiał z tym jakoś żyć.

Też to próbuję zrozumieć, ale to chyba temat na inny wątek.
doktor
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: właśnie mam przerwę w pisaniu uzasadnienia

Postprzez Geralt » środa, 13 grudnia 2017, 21:27

Dreed napisał(a):
doktor napisał(a):...

Najbardziej mnie intryguje to ustalanie limitów czasowych na rozstrzygnięcie sprawy ("setting time limits for the resolution of cases"), to będzie twórczy wkład pana Morawieckiego w polski wymiar sprawiedliwości.

Przyznam, że również mnie to interesuje ale jedynie w jakiej formie miałoby to być wprowadzone. Natomiast w świetle prawodawstwa państw członkowskich nie jest to absolutnie żadna nowość. Nawet więcej - to "normalność". Jasno to będzie wynikało z kolejnego raportu Justice Scoreboard. <luzik>
Co do reszty tez również emotka "luzik" ?

Wysłane z mojego LG-M250 przy użyciu Tapatalka
IUDEX.PL - Portal informacyjny dla sędziów i o sędziach

Facebook: https://www.facebook.com/iudexpl-498591913823548/
Geralt
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Brat Furtian » środa, 13 grudnia 2017, 21:38

doktor napisał(a):
Vilgefortz napisał(a):
doktor napisał(a): ...alleging breaches of their employment agreements, so that they could award each other damages"

Tą końcówkę należałoby przetłumaczyć: "przyzwalając na złamanie warunków zatrudnienia, tak, że jeden sędzia drugiemu wynagradzał szkodę".

Nie ma to wprawdzie większego znaczenia, ale podstawowe znaczenie "to allege" to "twierdzić, powoływać się", czyli autorowi tego tekstu (MM) chodziło o to, że sędzowie twierdzili, że doszło do naruszenia ich warunków zatrudnienia.

To raz. Dwa: "so that they could award each other damages" = "tak żeby mogli przyznać sobie nawzajem odszkodowania".

Angielszczyzna autora jest niby niezła, ale są fragmenty, których nie rozumiem, np.:
To this day, an elite council of 25, dominated by 15 judges on the appellate level or above, nominates all judges including their own successors. No trial judge or elected official participates.

To idzie tak (dość literalne tłumaczenie): "Po dziś dzień elitarna rada 25 osób, zdominowana przez 15 sędziów poziomu apelacyjnego lub wyższego, nominuje wszystkich sędziów, w tym swoich własnych następców. Żaden sędzia orzekający ani wybrany urzędnik nie uczestniczy (w tym)". Nie wiem, czy pisząc "trial judge", autor naprawdę miał na myśli "sędziego orzekającego". Mogę się domyślać, że "wybrany urzędnik" ("elected official") to funkcjonariusz państwowy pochodzący z wyborów powszechnych, ale szkopuł w tym, że w radzie zasiada sześcioro wybrańców narodu, więc autor mija się z prawdą (o ile go prawidłowo rozumiem). Skoro autor chciał już tak bardzo podkreślić dominację sędziów w radzie, że aż wymienił ich liczbę, powinien był napisać: 16 sędziów - I Prezes SN to też sędzia. Itepe, itede.

Washington Examiner napisał(a):If you would like to write an op-ed for the Washington Examiner, please read our guidelines on submissions here.

No i aż się prosi, żeby jakiś sędzia, który włada świetnie angielskim, napisał felieton i wysłał go do publikacji w WE. Aż by się chciało przeczytać, że ktoś z Państwa zebrał dane o tych powództwach sędziów, przeanalizował je i wykazał, że sędziowie, którzy wytoczyli powództwa o rzeczone odszkodowania, nie orzekali nawzajem w swoich sprawach, bo to jest sednem zarzutu pana premiera ("each other").
Brat Furtian
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Hammurabi » środa, 13 grudnia 2017, 21:59

suzana22 napisał(a):Tylko tzw. totalna opozycja idzie na łatwiznę potępiając wszystko dla zasady.
Ale kierowanie się taką zasadą sędziemu nie przystoi.
Ja uważam, że przyzwoity człowiek w sytuacji trudnej włącza samodzielne myślenie i przynajmniej próbuje robić, co w jego mocy.

A może sędziemu nie przystoi mówić językiem większości parlamentarnej, rządu i telewizji rządowej o drugiej stronie sceny politycznej?
Hammurabi
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Born to be online

Postprzez forget-me-not » środa, 13 grudnia 2017, 22:22

Hammurabi napisał(a):
A może sędziemu nie przystoi mówić językiem większości parlamentarnej, rządu i telewizji rządowej o drugiej stronie sceny politycznej?

Popieram! Ważne jest nie tylko co mówimy, ale i jak mówimy. Posługiwanie się takimi wartościującymi, pejoratywnymi etykietami nie może prowadzić do konstruktywnych wniosków. Wierzę, że można znaleźć odpowiednie słowa, by język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa ;)
forget-me-not
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez suzana22 » środa, 13 grudnia 2017, 22:29

forget-me-not napisał(a):
Hammurabi napisał(a):

Popieram! Ważne jest nie tylko co mówimy, ale i jak mówimy. Posługiwanie się takimi wartościującymi, pejoratywnymi etykietami nie może prowadzić do konstruktywnych wniosków. Wierzę, że można znaleźć odpowiednie słowa, by język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa ;)

Wskaż mi "wartościującą, pejoratywną etykietę", którą Cię obraziłam, a może przeproszę. A jeżeli takiej nie wskażesz, to oczekuję przeprosin od Ciebie.
suzana22
VIP
VIP

Postprzez doktor » środa, 13 grudnia 2017, 22:41

"Tylko tzw. totalna opozycja idzie na łatwiznę potępiając wszystko dla zasady."
doktor
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: właśnie mam przerwę w pisaniu uzasadnienia

Postprzez forget-me-not » środa, 13 grudnia 2017, 22:42

Nie mówię o sobie, absolutnie nie czuję się obrażona <luzik> Nie miałam teź zamiaru nikogo obrażać. Chodziło mi o pewien problem natury ogólnej, o sformułowania typu "Tylko tzw. totalna opozycja idzie na łatwiznę potępiając wszystko dla zasady". Podobnie drażni mnie określenie "nadzwyczajna kasta" i inne tego rodzaju, które są podszyte negatywnymi konotacjami, a w ustach polityków są obliczone na wybicie przeciwnika z równowagi...
forget-me-not
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Hammurabi » środa, 13 grudnia 2017, 23:24

Mnie jeszcze nurtuje, w jaki sposób Iustus zaatakował sędziów. Przeczytałem jego ostatnie posty i w żadnen sposób nie czuję się jako sędzia przez niego zaatakowany... <mysli>
Hammurabi
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Michał 007 » środa, 13 grudnia 2017, 23:45

A co z miernotami, kolaborantami, pisowskimi sędziami co zrobią wszystko dla polityków? :cool: zostawiamy w obiegu czy rugujemy z języka sędziów? :cool:
Michał 007
VIP
VIP

Postprzez Hammurabi » środa, 13 grudnia 2017, 23:59

Michał 007 napisał(a):A co z miernotami, kolaborantami, pisowskimi sędziami co zrobią wszystko dla polityków? :cool: zostawiamy w obiegu czy rugujemy z języka sędziów? :cool:

Iustus tak napisał?
Hammurabi
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez suzana22 » czwartek, 14 grudnia 2017, 00:05

doktor napisał(a):"Tylko tzw. totalna opozycja idzie na łatwiznę potępiając wszystko dla zasady."

Sformułowania "totalna opozycja" użył Schetyna i nie przypuszczam, żeby uważał je za pejoratywne. A tak w ogóle to politykujcie dalej, jak macie ochotę. Ja na tym przystanku wysiadam.
suzana22
VIP
VIP

Postprzez Michał 007 » czwartek, 14 grudnia 2017, 00:16

Hammurabi napisał(a):
Michał 007 napisał(a):A co z miernotami, kolaborantami, pisowskimi sędziami co zrobią wszystko dla polityków? :cool: zostawiamy w obiegu czy rugujemy z języka sędziów? :cool:

Iustus tak napisał?

Oczywiście, że nie i nie wiem po co to pytanie. To wypowiedzi innych sędziów w dzisiejszych czasach.
Michał 007
VIP
VIP

Postprzez Włóczykij » czwartek, 14 grudnia 2017, 00:36

ad. limity czasowe
w nowym kpc jest wpisane, że nakaz zapłaty ma być wydany w ciągu 2 miesięcy
a poza tym, to ktoś powinen upomnieć się, że szafa gliwicka z terminarzem podejmowania czynności pod rygorami, została wcześniej wprowadzona ...

ad. zasądzanie
był zarzut, gdy w którmyś sądzie zasądzali koszty dojazdu zamiast przekazać do innego sądu (zwł. że to nie był moloch)

ad. sędziowie o sędziach
https://www.youtube.com/watch?v=AFigg-wq0Lw

a poza tym polecam inne nagrania z Kongresu RPO
a w tym przytoczonym warto posłuchać dr Karoliny Wigury, która wykłada Monteskiusza tak jak nie pisano, gdy toczyła się prasowa wymina, kto jak go czyta
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)
http://www.liberties.eu/pl
? https://oko.press/harvesterem-dyskutowa ... s-relacja/
? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez forget-me-not » czwartek, 14 grudnia 2017, 00:50

Michał 007 - Co do języka debaty publicznej w całości popieram stanowisko Rady Języka Polskiego

http://www.rjp.pan.pl/index.php?option= ... Itemid=145 ... Itemid=145

Niezależnie od opcji politycznej :) Uprawianie polityki nie interesuje mnie w najmniejszym choćby stopniu
forget-me-not
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » czwartek, 14 grudnia 2017, 00:58

forget-me-not napisał(a):Michał 007 - Co do języka debaty publicznej w całości popieram stanowisko Rady Języka Polskiego

http://www.rjp.pan.pl/index.php?option= ... Itemid=145 ... Itemid=145 ... Itemid=145

Niezależnie od opcji politycznej :) Uprawianie polityki nie interesuje mnie w najmniejszym choćby stopniu

no cóż komunikat z netu : nie ma takiej strony

@Iustus
a taki bilbordy ? dodam, że ja lubię czarny humor, a tu jakoś słabo
a jest więcej w ten deseń
https://www.facebook.com/AndrzejMilewsk ... =3&theater
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez forget-me-not » czwartek, 14 grudnia 2017, 01:03

Rzeczywiście, coś nie działa <mysli>

Od kilku miesięcy obserwujemy postępującą brutalizację języka wystąpień publicznych i coraz częstszą manipulację językową w publicznej narracji. Brutalizacja polega na używaniu słów z dolnego rejestru języka pospolitego, na pograniczu wulgarności. Przykładów nie ma powodu przytaczać, gdyż sprzyjałoby to upowszechnianiu tego typu słownictwa. Określenia takie pojawiają się w wystąpieniach publicznych posłów, wysokich urzędników, przywódców partii politycznych, dziennikarzy i publicystów. Budzi to zasadniczy sprzeciw członków Prezydium Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN, instytucji odpowiedzialnej za stan współczesnej polszczyzny publicznej.

Równie wielki sprzeciw wywołują nadużycia językowe, polegające m.in. na arbitralnej zmianie znaczeń słów, nadawaniu nacechowania ekspresywnego wyrazom dotąd nienacechowanym, w tym terminom specjalistycznym, które powinny opisywać rzeczywistość w obiektywny sposób, a także posługiwanie się wartościującymi etykietami i stereotypami w odniesieniu do przeciwników politycznych. Prowadzi to do naruszenia podstawowych zasad etyki słowa, a także powoduje rozprzestrzenianie się języka publicznego niepozwalającego na dialog społeczny i porozumienie, a – wręcz przeciwnie – jątrzącego i zaostrzającego spory. Wszelkie nieporozumienia zaczynają się od słów, bowiem już od dawna wiadomo, że to słowa kształtują rzeczywistość, przedstawiając ją w określony sposób.

Dlatego Prezydium Rady Języka Polskiego stanowczo apeluje do polityków i dziennikarzy o zaprzestanie używania wyrazów brutalnych, deprecjonujących osoby i instytucje, określeń nacechowanych dużym ładunkiem ekspresji oraz niemanipulowanie znaczeniami wyrazów.

Jesteśmy przekonani, że wszelkie sądy i oceny, nie mówiąc już o relacjonowaniu faktów, można wyrazić językiem etycznym i estetycznym, polszczyzną kulturalną i pozbawioną elementów brutalnych.

Jak za długi e to proszę admina o skasowanie :)
Ostatnio edytowano czwartek, 14 grudnia 2017, 01:11 przez forget-me-not, łącznie edytowano 2 razy
forget-me-not
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » czwartek, 14 grudnia 2017, 01:05

forget-me-not napisał(a):http://www.rjp.pan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1743:oswiadczenie-prezydium-rady-jezyka-polskiego-przy-prezydium-polskiej-akademii-nauk&catid=44&Itemid=145 ... Itemid=145

no coś internet nie uważa, że możesz go cytować lub iż ja nie muszę, czytać, bo znam się bez czytania ...
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez babcia2696 » czwartek, 14 grudnia 2017, 04:33

Włóczykij napisał(a):... no cóż komunikat z netu : nie ma takiej strony ...

Jest jak najbardziej - /znowu problemy z ... "żelazkiem" ;) / ... :cool:

forget-me-not napisał(a):... Jak za *długi e to proszę admina o skasowanie :) ...
* - wyróżnienie moje

Wręcz przeciwnie - w sensie ... za krótkie ;) - "omsknął" Ci się ostatni akapit ... :cool:

Pozdrawiam.
"Czy jeśli kilka psów wyrywa sobie jedną kość – można mówić o konsumpcji zbiorowej?” (Jacek Wejroch)
"Bene mori praestat quam turpiter vivere – lepiej dobrze umrzeć niż haniebnie żyć." (Tacyt)
"Czasami lepiej siedząc cicho wyglądać na idiotę, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości"
babcia2696
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez ropuch » czwartek, 14 grudnia 2017, 09:29

suzana22 napisał(a):
doktor napisał(a):"Tylko tzw. totalna opozycja idzie na łatwiznę potępiając wszystko dla zasady."

Sformułowania "totalna opozycja" użył Schetyna i nie przypuszczam, żeby uważał je za pejoratywne. A tak w ogóle to politykujcie dalej, jak macie ochotę. Ja na tym przystanku wysiadam.

Otóż zauważ Suzi, że używanie wobec sędziego określenia wymyślonego przez Schetynę jest dla sędziego równie obraźliwe jak to co pisał w swoim felietonie Pan Premier. Fakt, że jakiegoś określenia pierwszy użył Schetyna nie umniejsza jego obraźliwości ... czasem wręcz przeciwnie ...
ropuch
VIP
VIP

Postprzez ropuch » czwartek, 14 grudnia 2017, 09:31

Michał 007 napisał(a):
Hammurabi napisał(a):

Iustus tak napisał?

Oczywiście, że nie i nie wiem po co to pytanie. To wypowiedzi innych sędziów w dzisiejszych czasach.

Ale to już w takim razie musiałbyś kierować pretensje to tamtych sędziów, a nie do forumowiczów ...

z reszta może tamci sędziowie tez postanowili zerwać z poprawnością polityczną ... <mysli>
ropuch
VIP
VIP

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do PROTEST SĘDZIÓW...LIST OTWARTY..POZWY..