Piszą o nas w marcu 2017

Szeroka dyskusja nad naszymi protestami, prasą, propozycjami działań

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Re: Piszą o nas w marcu 2017

Postprzez Włóczykij » poniedziałek, 27 marca 2017, 13:39

a ile % sędziów ?

w tym zarząd IS ca 9 ?
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)
http://www.liberties.eu/pl
? https://oko.press/harvesterem-dyskutowa ... s-relacja/
? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez regis » poniedziałek, 27 marca 2017, 13:47

czyli jakieś 1 %...a wypowiada sie jak nie przymierzając Iustitia mająca ok (bo nie wiem dokładnie) jakieś 35 %

nikomu nie zabraniam wypowiadania się ,nawet pojedynczemu sędziemu na nasze tematy ..niech sobie i themis sobie coś uchwala ..tylko niech będzie właściwa miara tego apelu + ja pamiętam czas gdy nie było jeszcze Themis a p.Kaminska i p.Żurek byli w Iustiti i to raczej dryfowali w kierunku pałacu..gdy nastąpił przewrót i władze w I. objęło forum to założyli swoje własne stowarzyszenie i podczepiali sie pod działanie innych..teraz też na I froncie walki gdy zobaczyli jak wiatr wieje..
to jak ta przysłowiowa żaba co gdy konie kują podstawia i swoją ..goleń :/:

w iustiti nie jestem ale jednak liczę się ze zdaniem 1/3 sędziów tu skupionych .. skoro nie mamy innego ogólnopolskiego gremium
regis
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez orbiter » poniedziałek, 27 marca 2017, 15:38

regis napisał(a):
...
a co do "bojkotu" wyborów to zastanawiam się wówczas (i tu przypominam dawną ,nieudaną próbę bojkotu wyborów do komisji wyborczych) czy jednak nie ucierpi na tym samo sądownictwo <uoee> ? brak składu oznacza niemożność podejmowania decyzji ,zwłaszcza kadrowych ..a i w ocenie polityków może pojawić sie wówczas chęć zmiany na jeszcze gorsze

Nie martwiłbym się, że nie będzie kandydatów :/: . A teoretycznie nawet gdyby, to może właśnie to zmusiłoby MS do nawiązania rozmów? No bo co mogłoby być jeszcze gorsze? Wszyscy na zieloną trawkę? A kto będzie obrabiał te szafy?
orbiter
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Jestem załamany stanem kraju...

Postprzez Joasia » poniedziałek, 27 marca 2017, 18:05

iga napisał(a):
Johnson napisał(a):A u was skąd przypuszczenie że on pisze o stopniu komplikacji spraw ? Może pisze o ich ważności - sprawa o 9999 zł nawet skomplikowana jest 10 raz mniej istotna niż sprawa o 99999 zł.

Może te kolegia do spraw "wykroczeń" winny się zająć sprawami mniej istotnymi. I chodzi o istotność obiektywną a nie subiektywną.

No właśnie.

No właśnie.
A biorąc pod uwagę koszt wykształcenia sędziego zawodowego i koszt funkcjonowania sądów oraz średni koszt procesu -to do tych nieistotnych obiektywnie spraw granicę bym widziała raczej na 20 tys., a nie na 10 czy 2.
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Joasia » poniedziałek, 27 marca 2017, 18:09

Piotr00 napisał(a):
iga napisał(a):Politycy uderzają w autorytet sądów
Sąd nie może zaskakiwać stron
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1 ... stron.html

To kontradyktoryjność jest czy jej nie ma :?:

Ostatnio widziałem wyrok, gdzie sąd uciął 50% zachowku. Pozwany co prawda wyraźnie się na 5 k.c. powołał, ale powód zupełnie zignorował argument z 5 k.c. (żeby było śmieszniej profesjonalnie reprezentowany był powód). Jeżeliby sąd od razu mówił, że rozważa to jakby już wydał wyrok.

Zresztą mam takie przeświadczenie, że w 99% wypadków po przeczytaniu pozwu i OP wyrok jest wydany i można sobie oszczędzić czasu, a wyrok przysłać mailem.

Nie.
Po przeczytaniu pozwu i odpowiedzi na pozew jest koncepcja postępowania, nierzadko wariantowa - w zależności od tego, co wyjdzie z kolejnych dowodów.
Takich spraw, gdzie od razu wszystko widać, jest, powiedzialabym, ok. 20 %. Co też nie oznacza, że sędzia się zamyka na argumenty - bo sie nie zamyka; to nie TK, żeby na sale przychodzić z gotowym uzasadnieniem. (Piszę o I instancji).
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez jaspers » poniedziałek, 27 marca 2017, 21:01

iga napisał(a):
Johnson napisał(a):A u was skąd przypuszczenie że on pisze o stopniu komplikacji spraw ? Może pisze o ich ważności - sprawa o 9999 zł nawet skomplikowana jest 10 raz mniej istotna niż sprawa o 99999 zł.

Może te kolegia do spraw "wykroczeń" winny się zająć sprawami mniej istotnymi. I chodzi o istotność obiektywną a nie subiektywną.

No właśnie.

Tylko że w cywilnym to powód określa o co (o ile) jest sprawa. więc istotność liczona poprzez wps z "istotnością obiektywną" ma niewiele wspólnego.
jaspers
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Jestem fanem:)

Postprzez Włóczykij » poniedziałek, 27 marca 2017, 21:18

orbiter napisał(a):
regis napisał(a):
...
a co do "bojkotu" wyborów to zastanawiam się wówczas (i tu przypominam dawną ,nieudaną próbę bojkotu wyborów do komisji wyborczych) czy jednak nie ucierpi na tym samo sądownictwo <uoee> ? brak składu oznacza niemożność podejmowania decyzji ,zwłaszcza kadrowych ..a i w ocenie polityków może pojawić sie wówczas chęć zmiany na jeszcze gorsze

Nie martwiłbym się, że nie będzie kandydatów :/: . A teoretycznie nawet gdyby, to może właśnie to zmusiłoby MS do nawiązania rozmów? No bo co mogłoby być jeszcze gorsze? Wszyscy na zieloną trawkę? A kto będzie obrabiał te szafy?

jednak to nie KRS zarządza sądami
co zatem przynosi brak kandydatów czy inne unicestwienie KRS ?
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Hinoki » poniedziałek, 27 marca 2017, 22:03

jaspers napisał(a):
iga napisał(a):

No właśnie.

Tylko że w cywilnym to powód określa o co (o ile) jest sprawa. więc istotność liczona poprzez wps z "istotnością obiektywną" ma niewiele wspólnego.

Poza tym w przypadku powództw częściowych bywa b.mała wps i dopiero po przesądzeniu zasady w innym procesie żąda na full.
Bywa, ze sądzi się o 10 zł, a jak przekona sąd rejonowy o swojej racji, to dochodzi 100.000 zł w SO..
Hinoki
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: znam FS nie tylko z widzenia

Postprzez Joasia » wtorek, 28 marca 2017, 00:48

... I tam przegrywa - bo o 10 zł to się pozwanemu nie chciało palcem kiwnąć, a o stówkę - podniósł zarzut przedawnienia ;)
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Hinoki » wtorek, 28 marca 2017, 07:37

Joasia napisał(a):... I tam przegrywa - bo o 10 zł to się pozwanemu nie chciało palcem kiwnąć, a o stówkę - podniósł zarzut przedawnienia ;)

Chodziło mi o trudność (istotność) sprawy w zakresie faktów lub prawa.Nie zawsze wps jest jej wyznacznikiem.
Hinoki
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: znam FS nie tylko z widzenia

Postprzez Johnson » wtorek, 28 marca 2017, 08:01

Hinoki napisał(a):
Joasia napisał(a):... I tam przegrywa - bo o 10 zł to się pozwanemu nie chciało palcem kiwnąć, a o stówkę - podniósł zarzut przedawnienia ;)

Chodziło mi o trudność (istotność) sprawy w zakresie faktów lub prawa.Nie zawsze wps jest jej wyznacznikiem.

Dobrze, to poprosimy łatwy do stosowania wyznacznik komplikacji spraw, taki do zastosowania dla "sądów ludowych". Dawaj kryterium według którego sprawy winny trafić do tegoż sądu.

Po za tym ja pisząc o istotności wcale nie miałem na myśli trudności tylko istotność w znaczeniu czy warto w rozpoznawanie takich spraw inwestować siły i środki z punktu widzenia całego państwa. Sprawy o 10 zł to w ogóle winny być zakazane, bo są w ogóle nieistotne. Pieniactwo należy tępić a nie popierać. I powództwa częściowe też winny być zakazane.
Johnson
VIP
VIP

Kim jestem ?: nieważne

Postprzez kam » wtorek, 28 marca 2017, 08:29

Joasia napisał(a):A biorąc pod uwagę koszt wykształcenia sędziego zawodowego i koszt funkcjonowania sądów oraz średni koszt procesu -to do tych nieistotnych obiektywnie spraw granicę bym widziała raczej na 20 tys., a nie na 10 czy 2.

Chyba już za długo w tym pałacu orzekasz :-P
Hinoki napisał(a):Poza tym w przypadku powództw częściowych bywa b.mała wps i dopiero po przesądzeniu zasady w innym procesie żąda na full.

Akurat to można wyłączyć.
kam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Piotr00 » wtorek, 28 marca 2017, 09:55

Powództwa częściowe sprawdzają się jak pomaga ktoś rodzinie lub znajomemu/znajomej. Minimalizacja ryzyka oczywista, ale...

- spróbujcie wytłumaczyć osobie, dla której to pierwsza sprawa w życiu o co chodzi, że trzeba będzie sądzić się latami, bo tak bezpieczniej. Łatwo wyjść na krętacza i naciągacza, bo w narodzie istnieje zdrowa doza nieufności względem "profesjonalnych"

- istnieje ryzyko, że po wygraniu I części bardziej ogarnięta osoba powie: "no teraz to już sam sobie poradzę"

- jak wytłumaczyć, że np. 2.000 zł zaliczki od sprawy o 100 zł się należy?

- w sprawach odszkodowawczych i tak wchodzą w grę opinie biegłych, co z tego, że wpis 30 zł jak zaliczkę na biegłego trzeba wpłacić

To kiepski biznes, lepiej sądzić się raz, zawczasu wziąć wynagrodzenie, a potem oczywiście wytłumaczyć stronie, że... (no sami wiecie co ;) )
Piotr00
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Postprzez Piotr00 » wtorek, 28 marca 2017, 11:28

Firmy rzadko godzą się na niesądowe rozwiązania

Jak os. fizyczna chce się sądzić nawet jak nie ma racji to "pieniacz", a jak firma... Oczywiście kalkulacja zrozumiała: na 100 do sądu pójdzie 10, nawet jak połowa wygra to i tak jest zysk na tych 95.

Pewnie bez jakiejś "zachęty" ze strony ustawodawcy się nie uda, np. ograniczenie możliwości zaliczania w koszty wydatków na obsługę prawną, niezasądzanie kosztów zastępstwa procesowego os. prawnym, które odmówiły zgodny na mediację czy coś w tym stylu.
Piotr00
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Postprzez Włóczykij » wtorek, 28 marca 2017, 11:57

spraw o tzw. rękojmię nie jest wiele
zob. na stronie Ms powinna być statystyka, a te sprawy mają symbol
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » wtorek, 28 marca 2017, 12:09

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1 ... wisku.html
iga już wklejała
ale jeszcze raz, bo zespół medialny IS wyróżnił ten artykuł na swoje stronie

to już pozostawiam do oceny rzetelność wniosków artykułu, no ale autor na jakichś wypowiedziach bazował, więc trudno
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Karnik » wtorek, 28 marca 2017, 13:06

Gazeta Sądowa nr 3 z marca 2017r. Ciekawy materiał dotyczący reformy sądownictwa- sprawozdanie z debaty związkowców z min. Piebiakiem a w nim: zachwyty nad bezpośrednią podległością dyrektorów MS i garść oficjalnych informacji na temat planowanych zmian: łączenie w najbliższych miesiącach małych jednorodzajowych wydziałów, raczej w 2018: spłaszczenie struktury sądownictwa (2 szczeble- rejony i okręgi, likwidacja apelacyjnych), rozwody mogą trafić do rejonów, przypisanie sędziów do okręgów i swoboda przenoszenia w jego obrębie, idea biur sędziowskich, zmniejszenie kadry sędziowskiej, zwiększenie urzędniczej, podwyżki dla asystentów, prace nad przekazaniem egzekucji należności do administracji skarbowej.
To jednak przykre, że v-ce minister więcej ujawnia w rozmowach z przedstawicielami urzędników niż jest skłonny powiedzieć sędziom.
W materiale jest też pewna oryginalna teza min. Piebiaka, że spodziewa się, że bezpośrednia odpowiedzialność dyrektorów przed ministerstwem oznaczać będzie większą chęć dyrektorów do prowadzenia dialogu ze stroną społeczną.

http://gs.org.pl/reforma-sadownictwa-co ... ikow-sadow
Karnik
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » wtorek, 28 marca 2017, 13:14

no, ale żeby pogadać, to trzeba się spotkać
i to to jest przykre ...

a dzięki spotkaniom, to co piszesz, to nie wszystko jest nowością, etapy też są różne i w ogóle ...
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez wanam » wtorek, 28 marca 2017, 16:56

Karnik napisał(a):Gazeta Sądowa nr 3 z marca 2017r. Ciekawy materiał dotyczący reformy sądownictwa- ....
W materiale jest też pewna oryginalna teza min. Piebiaka, że spodziewa się, że bezpośrednia odpowiedzialność dyrektorów przed ministerstwem oznaczać będzie większą chęć dyrektorów do prowadzenia dialogu ze stroną społeczną.

Co jest sąd funkcjonalny?
wanam
VIP
VIP

Postprzez rbk » wtorek, 28 marca 2017, 17:07

wanam napisał(a):
Karnik napisał(a):Gazeta Sądowa nr 3 z marca 2017r. Ciekawy materiał dotyczący reformy sądownictwa- ....

http://gs.org.pl/reforma-sadownictwa-co ... ikow-sadow ... ikow-sadow

Krótko, bez dyrektora.
Gdyby dureń zrozumiał, że jest durniem, automatycznie przestałby być durniem. Z tego wniosek, że durnie rekrutują się jedynie spośród ludzi pewnych, że nie są durniami.

Stefan Kisielewski
rbk
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez orbiter » wtorek, 28 marca 2017, 17:58

"Szanując pryncypia konstytucyjne związane z niezawisłością sędziowską i niezależnością sądów Minister przejmuje odpowiedzialność za administrowanie sądami."
To na czym będzie polegała ta niezależność sądów? Może, że nas nie połączą z urzędami skarbowymi? :roll:
orbiter
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Jestem załamany stanem kraju...

Postprzez suzana22 » wtorek, 28 marca 2017, 18:04

orbiter napisał(a):"Szanując pryncypia konstytucyjne związane z niezawisłością sędziowską i niezależnością sądów Minister przejmuje odpowiedzialność za administrowanie sądami."
To na czym będzie polegała ta niezależność sądów? Może, że nas nie połączą z urzędami skarbowymi? :roll:

Nie obchodzi mnie, czy dyrektor sądu, w którym orzekam, będzie niezależny, czy zależny bezpośrednio od ministra, czy też go wcale w budynku sądu nie będzie: mnie interesuje tylko to, żebym jako sędzia miała do pracy wszystko to, co potrzebne: salę, komputer z dostępem do najlepszych (a nie najtańszych systemów), kompetentnego sekretarza/protokolanta, inteligentnego i zmotywowanego asystenta itd... no i ... papier w toalecie i do drukarki (bo bywało, że i tego nie było :twisted: ).
suzana22
VIP
VIP

Postprzez Vilgefortz » wtorek, 28 marca 2017, 20:02

Wygląda na to, że najgorzej na reformie wyjdą przyszli I instancyjni cywiliści, czego mnie to nie dziwi :D A obawy Pałaców - jak się okazuje - są zupełnie bezpodstawne :lol:
Justitias vestras judicabo.
Vilgefortz
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez cezary » wtorek, 28 marca 2017, 20:43

hmm średnio mi się podoba perspektywa orzekania w sprawach rozwodowych, popieram natomiast wyprowadzenie należności z sądów oraz zaniechanie przekazywania danych o zaległościach do biur inf. gospodarczych, choć co do tego ostatniego to raczej z artykułu nie wynika, że ministerstwo planuje nowelizacje kkw i reg.sad. w tym zakresie.
Iniuriam ipse facias, ubi non vindices- Jeżeli nie zwalczasz niesprawiedliwości, sam ją popełniasz
cezary
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Niepoprawnym optymistą

Postprzez Karnik » wtorek, 28 marca 2017, 21:10

wanam napisał(a):

To taki sąd jak mój i kilkanaście innych w okręgu o obsadzie do 10 sędziów. Wszystkie mają jednego dyrektora z Sądu Okręgowego, zero samodzielności finansowej, zero wpływu na pieniądze i etaty, zdani całkowicie na łaskę i niełaskę dyrektora.
Karnik
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do PROTEST SĘDZIÓW...LIST OTWARTY..POZWY..