Pozew o zwroty kosztów dojazdu

Szeroka dyskusja nad naszymi protestami, prasą, propozycjami działań

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Re: Pozew o zwroty kosztów dojazdu

Postprzez cezary » poniedziałek, 1 lutego 2016, 09:46

u mnie póki co 41 groszy zgodnie z sugestią SA, sam wydałem regulamin regulujący zasady zwrotu kosztów dojazdu, który można w każdym momencie zmienić :) A które to apelacje są tak hojne że dają 60 gr?
Iniuriam ipse facias, ubi non vindices- Jeżeli nie zwalczasz niesprawiedliwości, sam ją popełniasz
cezary
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Niepoprawnym optymistą

Postprzez gonzo » poniedziałek, 1 lutego 2016, 09:53

Z tego co pisano powyżej to Poznań i Łódź. W Katowicach też mówiono o 60 gr, ale ostatnio podano, że coś koło 44 gr/km, czyli połówka z rozporządzenia
Zwięzłość jest siostrą talentu - Anton Pawłowicz Czechow
gonzo
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: cywilistą

Postprzez Porasek » poniedziałek, 1 lutego 2016, 16:39

Mario 71 napisał(a):Z 618a kpk tak samo jak z art. 85 ustawy o kosztach w cywilnym absolutnie nie wynika, że świadek nie może otrzymać większej stawki niż sędzia. Przepisy te nie odnoszą się przecież wyłącznie do sądów lub konkretnego sądu lecz do budżetówki w ogólności. Łączenie zatem zwrotu kosztów świadkowi z stawką zwrotu sędziemu lub innemu pracownikowi konkretnego sądu nie jest właściwe. Świadek (biegły) u mnie otrzymuje maksa i żadnego obcinania nie stosuję.

Wczoraj nie miałem zbytnio czasu, stąd dzisiaj przedstawiam mój tok myślenia co do braku podstaw rozróżniania wysokości „kilometrówki” dla świadków i sędziów (jestem karnikiem i cywilne pomijam). Nie mam akurat dostępu do LEX-a ale chyba dobrze wskazuje rozporządzenia. Jest to jednak wg. mnie jakiś punkt zaczepienia nawet po orzeczeniu SN z 17.12.2015.

Z art. 95 par. 3 usp wynika, że sędziemu który uzyskał zgodę na zamieszkiwanie poza siedzibą sądu przysługuje zwrot kosztów przejazdu „…na zasadach obowiązujących przy ustalaniu wysokości należności przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju…”.
Świadkowi wezwanemu do sądu też przysługuje zwrot kosztów przejazdu samochodem na warunkach z art. 618a par. 1 kpk do górnej wysokości „kosztów przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju” (art. 618a par. 2 kpk).
Oba przepisy tj. i art. 95 par. 3 usp i art. 618a par. 2 kpk) odsyłają do tych samych regulacji tj. Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej, które z kolei odsyła (poprzez § 3 ust. 3 i 4) do wydanego na podstawie 34a ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1265 oraz z 2013 r. poz. 21) Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy – gdzie są określone maksymalne stawki tzw. kilometrówki (0,5214 zł i 0,8358 zł). Dokładnie w tym rozporządzeniu (z dnia 25 marca 2002) jest mowa, że „koszty … nie mogą być wyższe niż:”, czyli że pracodawca (Prezes chyba raczej niż Dyrektor – ale mniejsza o to) może ustalić je wysokości mniejszej (uznał to SN 17.12.2015).
Skoro zatem i świadkom i sędziom koszty przejazdów prywatnymi samochodami liczy się wg. tych samych przepisów (a tu jest chyba zgoda co do tego że wg. tego samego rozporządzenia z dnia 25 marca 2002) to jak można racjonalnie wytłumaczyć stosowanie różnych stawek kilometrówki do sędziów i do świadków?
Mało tego! Wg. mnie z art. 618a par. 2 kpk wynika dodatkowa możliwość „obcięcia” przejazdów dla świadków (poza możliwością wynikającą z Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002), bo tam jest napisane o „górnej” granicy kosztów, czego w art. 95 par. 3 usp nie ma.
Jeśli świadkowie/biegli dostają 100% kilometrówki to znaczy że w takiej kwocie pracodawca przyznaje wszystkim zwrot na podstawie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002.
Porasek
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Postprzez Rafal » wtorek, 2 lutego 2016, 10:30

ma ktoś wiedzę jakie są stawki za dojazdy w apelacji krakowskiej?

podawajcie też dane z innych apelacji
Rafal
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez amelius » środa, 3 lutego 2016, 09:51

Odebrałem maila od dyrektora SA we Wrocławiu (oczywiście via kier. adm. mojego sądu żeby nie było, że dyrektor osobiście pisze do sędziów), w którym informuje, że postanowił ustalić stawę za kilometr 0,60 zł. Cieszę się, że jest więcej, ale zatrważające, smutne i przygnębiające jest to, sędzia stał się klientem dyrektora sądu, na jego łasce i niełasce...
amelius

Postprzez promo » czwartek, 4 lutego 2016, 03:05

Muszę ustalić czy u nas też dyrektor bo wydawało mi się że jednak PSA...
promo

Postprzez Włóczykij » czwartek, 4 lutego 2016, 08:10

a to faktycznie ciekawe
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)
http://www.liberties.eu/pl
https://www.facebook.com/SlepymOkiemTem ... =3&theater
? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez Harry » sobota, 6 lutego 2016, 15:18

u nas ustalono stawkę na 0,60 zł. - apelacja wrocławska
Harry
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez andrzej74 » sobota, 6 lutego 2016, 16:34

3city rownież
Inteligentny mężczyzna musi czasami pić, by móc wytrzymać w towarzystwie głupców.
andrzej74
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez suzana22 » sobota, 6 lutego 2016, 17:13

Apelacja krakowska - wszystko w zawieszeniu i nikt nic nie wie.
suzana22
VIP
VIP

Postprzez Włóczykij » sobota, 6 lutego 2016, 17:33

suzana22 napisał(a):Apelacja krakowska - wszystko w zawieszeniu i nikt nic nie wie.

A przecież to specjaliści od centralnych zakupów. No i już luty. Terminowość planistyczna się sypie :roll: /taki wymuszony optymizm/.
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Hammurabi » sobota, 6 lutego 2016, 20:26

Heh, a ja od pani z finansowego dowiedziałem się, że od 2016 roku nie ma zwrotu kosztów dojazdu dla sędziów. Śmiać się, czy płakać?

PS: Na razie nie miałem czasu porozmawiać z kierowniczką finansowego, więc temat dopiero będę drążył. Ale z tego co mi wiadomo, mój sąd przez zarządzeniem MSa o 60 gr zwracał tylko w kosztach dojazdu środkiem komunikacji publicznej. Teraz to nawet będzie mieć chyba oparcie w uchwale siódemkowej SN, czyż nie?
Hammurabi
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Born to be online

Postprzez Harry » niedziela, 7 lutego 2016, 10:45

Najlepiej porozmawiaj ze swoim prezesem, bo to on powinien wydać stosowne zarządzenie
Harry
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez amelius » niedziela, 7 lutego 2016, 10:59

To teraz jest tak, że dyrektor SA ustala a prezes właściwego sądu na tej podstawie wydaje zrządzenie? Nie ma to jak niezależność władzy sądowniczej... :roll:
amelius

Postprzez cezary » niedziela, 7 lutego 2016, 11:38

stosowne zarządzenie w stosunku do sędziów, referendarzy, asystentów oraz kuratorów winien wydać prezes sądu a nie dyrektor, pracodawcą jest wprawdzie sąd, ale przełożonym sędziego jest prezes sądu to tak jak z funduszem socjalnym. Wypadałoby żeby ktoś z MS-u wydał pismo w którym poleciłby stosowanie jednolitej stawki w całym kraju np. 60 groszy skoro są takie duże różnice. Czekamy więc na przychylną wykładnię MS-u :D
Iniuriam ipse facias, ubi non vindices- Jeżeli nie zwalczasz niesprawiedliwości, sam ją popełniasz
cezary
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Niepoprawnym optymistą

Postprzez Włóczykij » niedziela, 7 lutego 2016, 18:39

cezary napisał(a):stosowne zarządzenie w stosunku do sędziów, referendarzy, asystentów oraz kuratorów winien wydać prezes sądu a nie dyrektor, pracodawcą jest wprawdzie sąd, ale przełożonym sędziego jest prezes sądu to tak jak z funduszem socjalnym. Wypadałoby żeby ktoś z MS-u wydał pismo w którym poleciłby stosowanie jednolitej stawki w całym kraju np. 60 groszy skoro są takie duże różnice. Czekamy więc na przychylną wykładnię MS-u :D

wciąż są na świecie idealiści
to miło
:)
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Harry » wtorek, 9 lutego 2016, 13:34

amelius napisał(a):To teraz jest tak, że dyrektor SA ustala a prezes właściwego sądu na tej podstawie wydaje zrządzenie? Nie ma to jak niezależność władzy sądowniczej... :roll:

Smutne to, ale wcześniej było podobnie, bo przypominam sobie dawne pisma z MS w sprawie stawek dojazdu dla sędziów do stosowania, w oparciu o które później właściwi prezesi wydawali stosowne zarządzenia.
Harry
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez lobuzek » wtorek, 9 lutego 2016, 19:59

Apelacja krakowska-styczeń 30 gr, od lutego po 60 gr.
lobuzek
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Fan pływania i motoryzacji:-)

Postprzez suzana22 » wtorek, 9 lutego 2016, 20:28

lobuzek napisał(a):Apelacja krakowska-styczeń 30 gr, od lutego po 60 gr.

A skąd wiesz? :D
suzana22
VIP
VIP

Postprzez Dreed » wtorek, 9 lutego 2016, 21:13

suzana22 napisał(a):
lobuzek napisał(a):Apelacja krakowska-styczeń 30 gr, od lutego po 60 gr.

A skąd wiesz? :D

Jak to skąd? W styczniu w 90% jeszcze się nie zorientowali, że określenie stawki na 39groszy nie obowiązuje. Zaś teraz w lutym popytam znajome sądy i skoro jest w większości 60 grosików to takie stawki stosujemy.
;)

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka
"Staramy się być prawdziwi, mili i przyjaźni dla ludzi, ale czasem zdarzają się osoby, które potrafią to wykorzystać." -
Layne Staley
Dreed
Site Admin
Site Admin

Obrazy: 7
Obrazy: 7
Kim jestem ?: Zły admin

Postprzez efa » wtorek, 9 lutego 2016, 21:23

dzisiaj MS zbiera dane ze wszystkich sądów, jakie stawki ustalili prezesi.
efa
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez suzana22 » wtorek, 9 lutego 2016, 21:37

efa napisał(a):dzisiaj MS zbiera dane ze wszystkich sądów, jakie stawki ustalili prezesi.

Interesujące... czyżby niektórzy prezesi nie poinformowali podległych im sędziów o swych ustaleniach? :twisted:
suzana22
VIP
VIP

Postprzez yupek1 » wtorek, 9 lutego 2016, 23:05

apelacja rzeszowska-0,60 zł
yupek1
aplikant
aplikant

Postprzez rbk » wtorek, 9 lutego 2016, 23:28

efa napisał(a):dzisiaj MS zbiera dane ze wszystkich sądów, jakie stawki ustalili prezesi.

:mrgreen: :cool:
Gdyby dureń zrozumiał, że jest durniem, automatycznie przestałby być durniem. Z tego wniosek, że durnie rekrutują się jedynie spośród ludzi pewnych, że nie są durniami.

Stefan Kisielewski
rbk
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez ropuch » środa, 10 lutego 2016, 08:57

suzana22 napisał(a):

Interesujące... czyżby niektórzy prezesi nie poinformowali podległych im sędziów o swych ustaleniach? :twisted:

E ... jak znam życie to jednak pójdzie prikaz, że nie więcej niż za bilety. Nie darmo prezesi poustalali te 60 gr. od lutego, a nie od stycznia. :roll:
ropuch

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do PROTEST SĘDZIÓW...LIST OTWARTY..POZWY..