Forum Sędziów Rzeczypospolitej Polskiej • Zobacz wątek - Piszą o nas w lutym

Piszą o nas w lutym

Szeroka dyskusja nad naszymi protestami, prasą, propozycjami działań

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Re: Piszą o nas w lutym

Postprzez magdam » poniedziałek, 12 lutego 2018, 23:02

magdam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Magda Modrzyńska

Postprzez magdam » wtorek, 13 lutego 2018, 19:30

magdam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez jaaga » wtorek, 13 lutego 2018, 23:42

jaaga
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: always look on the bright side of life

Postprzez arczi » środa, 14 lutego 2018, 00:51

https://www.google.pl/amp/www.fakt.pl/w ... yjl1yd.amp ... yjl1yd.amp
Ciekawy jestem Waszych opinii..
arczi
VIP
VIP

Postprzez suzana22 » środa, 14 lutego 2018, 01:17

arczi napisał(a):https://www.google.pl/amp/www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/sedzia-miroslaw-topyla-ukradl-50-zl-nie-bedzie-juz-sedzia/pyjl1yd.amp ... yjl1yd.amp

Patrzę na to nagrane i patrzę.... czy tylko mi się wydaje, że on biorąc ten banknot nawet na niego nie popatrzył? :|
suzana22
VIP
VIP

Postprzez Iustus » środa, 14 lutego 2018, 01:19

arczi napisał(a):https://www.google.pl/amp/www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/sedzia-miroslaw-topyla-ukradl-50-zl-nie-bedzie-juz-sedzia/pyjl1yd.amp ... yjl1yd.amp

Jeśli to jest faktycznie wynik „zakręcenia”, to facet jest w koszmarnej sytuacji. Praktycznie bez dobrego wyjścia. Bo nawet jeśli SN mu uwierzy, to i tak media go „zjedzą”.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Iustus

Postprzez tomas » środa, 14 lutego 2018, 01:30

Z tego co widać, to faktycznie w ogóle nie patrzył na to co zabiera z lady. Wg mnie z tego nagrania nijak nie wychodzi zamiar kradzieży
tomas
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Modern_judge » środa, 14 lutego 2018, 01:40

Kilka razy uniewinniałem jako sąd w sprawie zarzutu kradzieży paliwa. Nie znam stanu faktycznego, głupio mi też komentować przed wyrokiem SN. Są jednak jeszcze dwie kwestie procesowe: zmiana opisu czynu i kwalifikacji przez pryzmat przywłaszczenia mienia (art. 119 par. 1 kw) oraz zmiana opisu poprzez przyjęcie innego deliktu dyscypl w ramach tożsamości czynu. Ewentualnie uchylenie i umorzenie z uwagi na brak skargi. W każdym razie, nie zazdroszczę panu sędziemu.
Ważne są tylko czyny odważne.
Modern_judge
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Modern_judge

Postprzez arczi » środa, 14 lutego 2018, 01:45

Iustus napisał(a):

Jeśli to jest faktycznie wynik „zakręcenia”, to facet jest w koszmarnej sytuacji. Praktycznie bez dobrego wyjścia. Bo nawet jeśli SN mu uwierzy, to i tak media go „zjedzą”.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ja bym się mediami nie przejmował tak jak i nie powinien się przejmowac sąd.
Ale tak szczerze to ile razy zapomniało się Wam zabrać towar zakupiony z lady? .
Czy także zabranie reszty, czy pieniędzy z lady nie jest odruchem bezwarunkowym jeżeli oczywiscie nie dotyczy powaznej transakcji i jeśli jesteśmy zamysleni ?
arczi
VIP
VIP

Postprzez anpod » środa, 14 lutego 2018, 06:56

arczi napisał(a):Ale tak szczerze to ile razy zapomniało się Wam zabrać towar zakupiony z lady? .
Czy także zabranie reszty, czy pieniędzy z lady nie jest odruchem bezwarunkowym jeżeli oczywiscie nie dotyczy powaznej transakcji i jeśli jesteśmy zamysleni ?

Wielokrotnie. Nie raz pani zza lady, czy człowiek z kolejki szedł za mną oddając mi zakupy.
Nie tak dawno miałam bardzo ciężki okres z wieloma czynnikami obciążającymi, ale i bardzo mocnym fizycznym zmęczeniem, dochodziło u mnie - jak mówiłam, trochę śmiechem- do wyłączenia niektórych funkcji mózgu, po prostu nie da się wszystkiego kontrolować i te takie najbardziej codzienne, powtarzalne czynności wykonywałam kompletnie automatycznie, machinalnie. Kilka razy zdarzało mi się też zapomnieć zabrać kartę kredytową po zapłaceniu. Raz mi się zdarzyło zapomnieć zapłacić 25 zl za benzynę, bo miałam już w głowie ciąg następnych czynności do wykonania i przelewałam stacji pieniądze z konta potem. Zdarzenie na tyle mną walnęło, że następnym razem na stacji tak się skupiałam na tym, żeby zapłacić, że po odstaniu w dość długiej kolejce na stacji w chwili, gdy doszło do płacenia, pani w kasie mi uświadomiła, ze owszem, samochód podstawiłam pod dystrybutor, w kolejce do kasy się ustawiłam, ale juz o zatankowaniu zapomniałam.
Od początku, gdy ta sprawa się pojawiła, o takim własnie mechanizmie myslałam. Jak to zdjęcie na górze artykułu jest ze zdarzenia- to taki syndrom naszych czasów- działamy wielofunkcyjnie, wielotorowo, jednocześnie rozmawiamy, przeglądamy telefony, w tym czasie wrzucamy rzeczy do koszyka, stoimy w kasie, uspokajamy z boku dziecko, drugą ręką płacimy- często kartą, albo dużym banknotem, więc nie wymaga to skupienia, uwagi poświęconej odliczaniu, jedną ręką wrzucamy do koszyka, drugą zgarniamy coś tam, a "głowę" kierujemy na to, co zrobić na obiad...
Paskudna sytuacja i jeśli tak było,a wiele wskazuje na to, że tak- bardzo współczuję koledze i mam nadzieję, że SN naprawdę w tę sprawę wniknie. I...jeśli artykuł jest rzetelny, to wyrazy szacunku dla Zastępcy Rzecznika za nieuleganie presji społecznej w tej sprawie.
aby pomóc, wystarczy kliknąć - dzieciom :) psiakom :) chorym :)
anpod
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez magdam » środa, 14 lutego 2018, 07:00

Okiem sędziego:
http://judge2017.blox.pl/2018/02/Wlasci ... wegan.html
magdam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez rbk » środa, 14 lutego 2018, 07:34

Gdyby dureń zrozumiał, że jest durniem, automatycznie przestałby być durniem. Z tego wniosek, że durnie rekrutują się jedynie spośród ludzi pewnych, że nie są durniami.

Stefan Kisielewski
rbk
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez jaro123 » środa, 14 lutego 2018, 08:59

tomas napisał(a):Z tego co widać, to faktycznie w ogóle nie patrzył na to co zabiera z lady. Wg mnie z tego nagrania nijak nie wychodzi zamiar kradzieży

Ja mam nadzieję, że zostanie uniewinniony, chyba, że w SN wyszło coś czego jeszcze nie wiemy. Mieliśmy co prawda majsterkowiczów czy specjalistów od pendrivów, ale w tym wypadku moim zdaniem raczej zamiaru nie ma, szczególnie jak się przeananalizuje nagranie.
A poza tym uważam, że tylko spłaszczenie struktury sądów powszechnych i zrównanie w statusie wszystkich sędziów sądów powszechnych są w stanie zmienić na lepsze polskie sądownictwo.
jaro123
VIP
VIP

Postprzez Darkside » środa, 14 lutego 2018, 09:07

tomas napisał(a):Z tego co widać, to faktycznie w ogóle nie patrzył na to co zabiera z lady. Wg mnie z tego nagrania nijak nie wychodzi zamiar kradzieży
też mi na to wychodzi

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
No pain no gain!

Boże! Proszę, daj mi siłę, abym pogodził się z tym, czego zmienić nie mogę; odwagę, abym zmienił to, co zmienić mogę i mądrość, abym potrafił odróżnić jedno od drugiego.
Darkside
Junior admin
Junior admin

Kim jestem ?: Jestem sobie

Postprzez anpod » środa, 14 lutego 2018, 09:21

a gdzie jest to nagranie? widzę tylko zdjęcie
anpod
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Volver » środa, 14 lutego 2018, 09:29

szkoda , że nie ma na tym monitoringu tego co jest sprzed chwili .kto położył ten banknot na ladzie?czy banknot ten podlegał "obserwacji"-jak długo ten banknot leżał na ladzie?
Jeżeli tego nie ma - jest tyle wątpliwości że wersja obrony jest tego rodzaju ,że in dubio pro reo.
W dodatku - przepraszam bardzo - jeżeli ktoś "kradnie" w takich warunkach( "na oczach kamer", ) to chyba "chory jest" , jest"na głodzie adrenalinowym" , "wszedł w stan manii".
Zakładam ,że sędzia tamten , choć "zakręcony" w takim stanie nie był.A zatem wszystko zależy od wyroku Sądu.A media to wiadomo jak to media.Albo im ulegniesz albo nie.
"Jeżeli już coś postanowić,to z głębokiego po dobrym myśleniu przekonania"Daniel Kerias.
Volver
VIP
VIP

Postprzez suzana22 » środa, 14 lutego 2018, 11:44

anpod napisał(a):a gdzie jest to nagranie? widzę tylko zdjęcie

W telewizji pokazywali całość akcji. Nagrałam, analizowałam klatka po klatce... Gdybym to ja na sali miała obwinionego - zwykłego szarego człowieka - z takim materiałem dowodowym, to nie skazałabym. Ale nie zazdroszczę SN-owi decydowania w tej sprawie...
suzana22
VIP
VIP

Postprzez Modern_judge » środa, 14 lutego 2018, 13:16

Ważne są tylko czyny odważne.
Modern_judge
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Modern_judge

Postprzez HouseMD » środa, 14 lutego 2018, 14:40

Dziwią trochę okoliczności zdarzenia:

1) na filmie (jest na stronie PolsatNews) nie widać początku zdarzenia - tym niemniej obwiniony wyciąga banknot, podaje sprzedawczyni i odsuwa się od lady jednocześnie zabierając 50 zł - gdyby wydawana była reszta, wówczas mógł się w roztargnieniu pomylić sądząc, że banknot został wydany przez sprzedawczynię- z filmu to jednak nie wynika
2) 50 zł leżało daleko od miejsca na które kładzie się pieniądze
3) działając w roztargnieniu wykonuje się czynności machinalnie; mając w jednej ręce otwarty portfel a drugą zabierając pieniądze (np resztę) nikt nie wkłada ich do kieszeni płaszcza by dopiero następnie włożyć je do portfela - nawet jeżeli włożono je do kieszeni machinalnie to przełożono do portfela po zorientowaniu się, że miejsce banknotu jest właśnie w portfelu; czy w tym momencie nie powinna nastąpić refleksja: "skąd to 50 zł" zwłaszcza że obwiniony jeszcze przez chwilę trzymał otwarty portfel
4)rozglądanie się na boki w momencie przełożenia banknotu z kieszeni do portfela (być może związane z usunięciem się na bok)

Sprawa na pewno nie jest jednoznaczna ale wydaje mi się, że zdecydowana większość sędziów po obejrzeniu materiału w przypadku "szarego" człowieka wydałaby wyrok skazujący. W tym przypadku do obrony jest przyjęcie braku zamiaru bo nikt o zdrowych zmysłach, wysokiej pozycji społecznej nie zaryzykuje wszystkiego dla 50 zł.
HouseMD
młody sędzia
młody sędzia

Kim jestem ?: aplikant

Postprzez Włóczykij » środa, 14 lutego 2018, 14:50

no właśnie otworzyłam gazetę, a tu zdjęcie :)
http://archiwum.rp.pl/artykul/1366295-N ... kasta.html

Modern_judge napisał(a):http://www.rp.pl/Opinie/302149970-Tomasz-Pietryga-Zatrzymanie-Frasyniuka-czyli-Radbruch-by-sie-usmial.html

Dot. równości wobec prawa.

o tym jak można się ładnie prawniczo różnić (że użyję tego znanego zw. frazeologicznego, ps. chyba tak się to nazywa językowo)
http://archiwum.rp.pl/artykul/1365849-K ... 365849?_=1
http://archiwum.rp.pl/artykul/1366301-Z ... wosci.html
Zasada legalizmu a zasada praworządności w sądowym wymiarze sprawiedliwości

*
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/wladysl ... wa/9ryswwh
<r&oacute;ża>
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)
http://www.liberties.eu/pl
? https://oko.press/harvesterem-dyskutowa ... s-relacja/
? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez jaaga » środa, 14 lutego 2018, 15:02

Mnie się zdarzyło wylać szkło kontaktowe do zlewu, bo pomyliłam kolejności. Wiele razy wychodziłam z koszykiem ze sklepu, raz nie zapłaciłam w przychodni - było mi strasznie głupio, gdy chwilę później odebrałam telefon.
W domu mam osobę tak bardzo roztargnioną, że niewiele mnie już dziwi.
Moim zdaniem osoba, która zabrała kawałek papieru z lady - spojrzała ale trudno na tej podstawie stwierdzić, czy w ogóle widziała co zabiera.
jaaga
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez mathra » środa, 14 lutego 2018, 15:10

Ja nie zapłaciłam w gabinecie stomatologicznym, ale pani do mnie zadzwoniła.....Ale było mi głupio.
"Mądrość nie z wiekiem przychodzi, a prawość nie tylko starcom jest znana" Hi 32,9
mathra
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Postprzez Włóczykij » środa, 14 lutego 2018, 15:28

mathra napisał(a):Ja nie zapłaciłam w gabinecie stomatologicznym, ale pani do mnie zadzwoniła.....Ale było mi głupio.

też, z tym, że wróciłam się po paru metrach
ps. a doktor był ubawiony.
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)
http://www.liberties.eu/pl
? https://oko.press/harvesterem-dyskutowa ... s-relacja/
? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez anpod » środa, 14 lutego 2018, 18:15

suzana22 napisał(a):
anpod napisał(a):a gdzie jest to nagranie? widzę tylko zdjęcie

W telewizji pokazywali całość akcji. Nagrałam, analizowałam klatka po klatce... Gdybym to ja na sali miała obwinionego - zwykłego szarego człowieka - z takim materiałem dowodowym, to nie skazałabym. Ale nie zazdroszczę SN-owi decydowania w tej sprawie...

dzięki, obejrzałam i po tym fragmencie- mam mętlik.
Bo z jednej strony jest to, o czym pisał Dr House ;) sięgnięcie po pieniądze lezące z boku, a nie przed nosem, jakby na "ścieżce" wzrok. Jeszcze tak naprawdę jednym ruchem z przekazaniem swoich celem zapłaty- nie bardzo jest tu czas na taki moment- to może być moja reszta, plus to takie schowanie tych pieniędzy jakby "chyłkiem" (?) do kieszeni.
Z drugiej- są pewne granice absurdu, założenie, że ktoś w świetle kamer, tuż przed obsługą i dokładnie na oczach pokrzywdzonego ( bo tak kobieta stała ramię w ramię i właśnie ten banknot położyła może zabrać takie 50 zł, to wymagałoby przyjęcia, że to idiota, albo potrzebuje noclegu na zimę. W sytuacji gdy jest to sędzia, u którego całe zycie się zawala od takiego zajścia, karnista, który ma ( jeśli można uznać, że ktoś nie ma ) świadomość obstawienia stacji benzynowych kamerami, to kompletnie nie potrafię wymyśleć, co mogłoby nim kierować ( bo to nie kwestia adrenaliny czyli uda się, nie uda ) a czyste samobójstwo, bo tu nie ma szansy nawet promilowej, ze się uda.
p.s. pełnej relacji z całej akcji nie znam nadal, tylko to, co w artykule.
anpod
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez jaaga » środa, 14 lutego 2018, 18:22

Jest jeszcze możliwość że to potrzeba adrenaliny, chęć odreagowania, problemy emocjonalne...
jaaga
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do PROTEST SĘDZIÓW...LIST OTWARTY..POZWY..