Forum Sędziów Rzeczypospolitej Polskiej • Zobacz wątek - Nowa Konstytucja?

Nowa Konstytucja?

Tutaj zamieszczamy informacje o różnych projektach

Nowa Konstytucja?

Postprzez iga » środa, 4 maja 2016, 21:00

chyba jeszcze nie ma tego tematu, a parę rzeczy już powiedziano - no i mam poważne obawy czy panowie wiedzą o czy mówią, a zwłaszcza pan Kukiz.
Bo słyszę, ze pan Kukiz np. chce obniżyć próg ważności referendum. A przecież na przykładzie referendum w/s JOW sam się przekonał jakie jest zainteresowanie referendami. W naszym społeczeństwie demokracja bezpośrednia po prostu leży, więc na te głosowania pójdą tylko ci, którzy są bezpośrednio zainteresowani w sprawie, oraz ewentualnie emeryci. A ich wybór może wcale nie być dobry dla ogółu. Ja to widzę też na przykładzie choćby głosowania nad budżetami obywatelskimi w gminach, tzn. ile osób chodzi. I potem zamiast wydać pieniądze na chodniki (by dzieci bezpiecznie chodziły do szkoły) czy kanalizację, to przegłosowano by pieniądze wydać na zajęcia sportowo - rekreacyjne :/: . Samorząd sędziowski i IS to też dobre przykłady jak ta demokracja bezpośrednia u nas działa.
Po drugie pan Kukiz chce umocnienia władzy prezydenta. Nie podoba mi się to wcale, bo to jest jednak tylko jeden człowiek, a ja nie mam zaufania do jednostek. Nie podobała mi się też większość naszych dotychczasowych prezydentów. więc takiej zmianie również mówię "nie"
Po trzecie pan Kukiz chce oddania kompetencji TK SN - owi. Nooo tu już pan Kukiz pojechał po bandzie, bo w TK sędziowie przynajmniej się zmieniają, natomiast w SN- ie scena jest zabetonowana - więc bez względu na to jaką władzę sobie naród wybierze, to i tak SN wszystko skoryguje zgodnie ze swoimi poglądami i światopoglądami.
iga
Global Moderator
Global Moderator

Re: Nowa Konstytucja?

Postprzez suzana22 » środa, 4 maja 2016, 21:05

Nie tylko Kukiz - również Korwin-Mikke zachęca do Izby Konstytucyjnej w SN-ie, która (już po jej ukonstytuowaniu się) miałaby funkcjonować wg amerykańskich zasad...
suzana22
VIP
VIP

Postprzez Dreed » środa, 4 maja 2016, 21:19

iga napisał(a):chyba jeszcze nie ma tego tematu, a parę rzeczy już powiedziano - no i mam poważne obawy czy panowie wiedzą o czy mówią, a zwłaszcza pan Kukiz.
Bo słyszę, ze pan Kukiz np. chce obniżyć próg ważności referendum. A przecież na przykładzie referendum w/s JOW sam się przekonał jakie jest zainteresowanie referendami. W naszym społeczeństwie demokracja bezpośrednia po prostu leży, więc na te głosowania pójdą tylko ci, którzy są bezpośrednio zainteresowani w sprawie, oraz ewentualnie emeryci. A ich wybór może wcale nie być dobry dla ogółu. Ja to widzę też na przykładzie choćby głosowania nad budżetami obywatelskimi w gminach, tzn. ile osób chodzi. I potem zamiast wydać pieniądze na chodniki (by dzieci bezpiecznie chodziły do szkoły) czy kanalizację, to przegłosowano by pieniądze wydać na zajęcia sportowo - rekreacyjne :/: . Samorząd sędziowski i IS to też dobre przykłady jak ta demokracja bezpośrednia u nas działa.
Po drugie pan Kukiz chce umocnienia władzy prezydenta. Nie podoba mi się to wcale, bo to jest jednak tylko jeden człowiek, a ja nie mam zaufania do jednostek. Nie podobała mi się też większość naszych dotychczasowych prezydentów. więc takiej zmianie również mówię "nie"
Po trzecie pan Kukiz chce oddania kompetencji TK SN - owi. Nooo tu już pan Kukiz pojechał po bandzie, bo w TK sędziowie przynajmniej się zmieniają, natomiast w SN- ie scena jest zabetonowana - więc bez względu na to jaką władzę sobie naród wybierze, to i tak SN wszystko skoryguje zgodnie ze swoimi poglądami i światopoglądami.

Iga, jestem pełen podziwu dla Ciebie. Analizować słowa Pana, stanowiącego wypadkową frustracji Polaków?
Jesteś wielka ;) :D
Przecież on nie ma bladego pojęcia o świecie.

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka
"Staramy się być prawdziwi, mili i przyjaźni dla ludzi, ale czasem zdarzają się osoby, które potrafią to wykorzystać." -
Layne Staley
Dreed
Site Admin
Site Admin

Obrazy: 7
Kim jestem ?: Zły admin

Postprzez iga » środa, 4 maja 2016, 21:46

suzana22 napisał(a):Nie tylko Kukiz - również Korwin-Mikke zachęca do Izby Konstytucyjnej w SN-ie, która (już po jej ukonstytuowaniu się) miałaby funkcjonować wg amerykańskich zasad...

popularność Donalda Trumpa świadczy, że Ameryka zbiedniała i trzeszczy
iga
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez marciano » środa, 4 maja 2016, 21:48

Ale o ile pamiętam, to postulat przekazania kompetencji TK Sądowi Najwyższemu był zgłaszany na tym forum niejednokrotnie, więc to nie pomysł P. Kukiza.
marciano
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez iga » środa, 4 maja 2016, 21:49

Dreed napisał(a): Przecież on nie ma bladego pojęcia o świecie.

Niewątpliwie patriota. Ale niewątpliwie nie przerabiał w praktyce (w przeciwieństwie do nas :mrgreen: )
iga
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Dred » środa, 4 maja 2016, 21:50

iga napisał(a):Po trzecie pan Kukiz chce oddania kompetencji TK SN - owi. Nooo tu już pan Kukiz pojechał po bandzie, bo w TK sędziowie przynajmniej się zmieniają, natomiast w SN- ie scena jest zabetonowana - więc bez względu na to jaką władzę sobie naród wybierze, to i tak SN wszystko skoryguje zgodnie ze swoimi poglądami i światopoglądami.

Skoro SN jest do niczego, to co proponujesz?
Dred

Postprzez iga » środa, 4 maja 2016, 21:51

marciano napisał(a):Ale o ile pamiętam, to postulat przekazania kompetencji TK Sądowi Najwyższemu był zgłaszany na tym forum niejednokrotnie, więc to nie pomysł P. Kukiza.

po pewnych doświadczeniach koryguję pogląd i aktualnie jestem przeciw :)
iga
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez iga » środa, 4 maja 2016, 21:55

Dred napisał(a):
iga napisał(a):Po trzecie pan Kukiz chce oddania kompetencji TK SN - owi. Nooo tu już pan Kukiz pojechał po bandzie, bo w TK sędziowie przynajmniej się zmieniają, natomiast w SN- ie scena jest zabetonowana - więc bez względu na to jaką władzę sobie naród wybierze, to i tak SN wszystko skoryguje zgodnie ze swoimi poglądami i światopoglądami.

Skoro SN jest do niczego, to co proponujesz?

Nadal Trybunał - ale trzeba skorygować wybory i dobrze to przemyśleć.
Ponadto słabo w ustawie wygląda kwestia ich ewentualnej odpowiedzialności - to też wymaga korekty bo te przepisy są martwe.
iga
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Darkside » środa, 4 maja 2016, 21:58

A dla mnie to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż TK.
No pain no gain!

Boże! Proszę, daj mi siłę, abym pogodził się z tym, czego zmienić nie mogę; odwagę, abym zmienił to, co zmienić mogę i mądrość, abym potrafił odróżnić jedno od drugiego.
Darkside
Junior admin
Junior admin

Kim jestem ?: Jestem sobie

Postprzez Dred » środa, 4 maja 2016, 22:08

iga napisał(a):Nadal Trybunał - ale trzeba skorygować wybory i dobrze to przemyśleć.
Ponadto słabo w ustawie wygląda kwestia ich ewentualnej odpowiedzialności - to też wymaga korekty bo te przepisy są martwe.

jednak izba ludowa! :mrgreen:
Dred

Postprzez Żagiel » środa, 4 maja 2016, 22:15

Wg. projektu Konstytucji PiS z 2010 r.:

Art. 124
Trybunał Konstytucyjny, Trybunał Stanu oraz sądy sprawują władzę sądowniczą
i wydają wyroki w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej.
Żagiel
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Dreed » czwartek, 5 maja 2016, 07:08

Dred napisał(a):
iga napisał(a):Nadal Trybunał - ale trzeba skorygować wybory i dobrze to przemyśleć.

Dred
To miała być merytoryczna wypowiedź? :x

"Staramy się być prawdziwi, mili i przyjaźni dla ludzi, ale czasem zdarzają się osoby, które potrafią to wykorzystać." -
Layne Staley
Dreed
Site Admin
Site Admin

Kim jestem ?: Zły admin

Postprzez kzawislak » czwartek, 5 maja 2016, 09:14

Dreed napisał(a):
Dred napisał(a):

Dred
To miała być merytoryczna wypowiedź? :x

jest merytoryczna <okok>
"niezawisłość sędziowska jest niezwykle delikatnym mechanizmem - bardzo łatwo go zniszczyć, a niezwykle trudno odbudować" (wyrok TK z 24 czerwca 1998 r., K 3/98)
kzawislak
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez art_60 » czwartek, 5 maja 2016, 09:37

Dzisiaj, przechodząc korytarzem, usłyszałem taką rozmowę:
,,Tą zmianą Konstytucji pewnie wprowadzą monarchię"
,,No co Ty, tylko usankcjonują" :D :cry: :evil:
Najgorsze niewolnictwo zaczyna się wtedy, gdy niewolnik polubi swoje kajdany.
art_60
VIP
VIP

? Konstytucja

Postprzez Włóczykij » piątek, 7 kwietnia 2017, 21:27

Nie ma, co udawać, że trwają przymiarki różne w sprawie Konstytucji.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Konstytuc ... dnoczonych
http://www.kolousa.wssm.edu.pl/res/konstytucja.pdf

Amerykanie mają stały tekst, do którego dodają - w miarę rozwoju zagadnień - poprawki. Trzon jednak pozostaje. U nich to sedno. Ona ich konstytuuje jako naród.

A czego się oczekuje u nas ?
Co do sądownictwa aż można się obawiać, bo tyle jest pomysłów.

Poza tym pewnie marzy się system prezydencki mimo, że sytuacja pokazuje, jak wybory sie układały, jak wygląda sprawa poparcia Prezydenta.
W Stanach system obudowany jest w rozmaity sposób. Nie jest to widzimisię jednej osoby lub niejsanych działań jej dworu.

U nas niestety nie szuka się rozwiązań, bylejakość króluje, a są opcje pisania nowej Konstytucji zamiast debat ogólnospołecznych, jak rozwiązywać zagadnienia. Aby władza, aby kręciła się karuzela, aby nam dobrze we władzy.

Jedna z debat o opcji nowej konstytucji:
http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiast ... nosci.html

A co w niej kogo uwiera ?
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)
http://www.liberties.eu/pl
? https://oko.press/harvesterem-dyskutowa ... s-relacja/
? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez Włóczykij » sobota, 8 kwietnia 2017, 10:30

Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » czwartek, 18 maja 2017, 23:40

dostaliśmy w poczcie służbowej link
http://www.krs.pl/admin/files/rp2013/ko ... edziow.pdf
Konflikt interesów jako zagadnienie etyki zawodowej sędziów
bdb tekst, ale wklejam tu, a nie do nowego tematu o odp. dyscyplinarnej, gdyż mimo propozycji doregulowania kodeksu etyki jednak odnosi się do tego, co w nim jest, a tylko dobrze omawia kazuistykę, zatem oczywistości

o sędziach w MS też nie wspomnę, bo dopóki nie ma innej regulacji o nadzorze nad sądownictwem też nie widzę pola manewru

ale

jest przyzwolenie na paraktyki religine, nawet pielgrzymki i ok
"Generalnie jednak sędziowie powinni unikać publicznego deklarowania własnych poglądów religijnych czy
zapatrywań światopoglądowych, zwłaszcza w kwestiach społecznie drażliwych typu – aborcja,
in vitro, związki partnerskie czy klauzula sumienia. O tej ostatniej ktoś powiedział, że klauzulą
sumienia sędziego jest jego niezawisłość. Tylko w sytuacjach skrajnych uznać trzeba, że sędzia
może (powinien) kontestować obowiązujące prawo (judicial disobedience)."

no i właśnie nie - zestawienie tych kwestii jest wbrew Konstytucji, światopogląd to nie religa, a jeśli religia to na tych samych prawach
przede wszystkim o podstawowych prawach człowieka - człowiek, nawet sędzia - może zawsze (i rozważałabym słowo musi, co byłoby za daleko, ale jedank bliżej niż nie może)
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Joasia » piątek, 19 maja 2017, 09:45

Całkowicie zgadzam się z Włóczką.

Poza tym sorry, ale udział np. w procesjach np. Boże Ciało, czy droga krzyżowa ulicami miast - to są praktykii katolika polegające właśnie na publicznym wyznaniu wiary. I sędzia miałby nie móc brać w nich udziału? Opinia, że religia jest sprawa tylko prywatną - jest nielogiczna w przypadku wszystkich religii misyjnych, a ponadto nie ma oparcia w konstytucji. Nie chodzi o to, by ukrywać wiarę - tylko o to, by nie mieć w procesie względu na osoby z powodu ich religii bądź braku wyznania.

Opinie Autora są dziwne. Krzyż nad biurkiem czy na szyi - nie bardzo. Udział w demonstracji politycznej - OK, byleby nie na trybunie.
Wynajmowanie mieszkania - nie bardzo. Wykłady PW gospodarczego dla banku czy ubezpieczyciela - OK.

Jakiś absurd.
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Breve » poniedziałek, 22 maja 2017, 11:16

Trochę zgadzam się z autorem. Kościół powinien być całkowicie od dzielony od prawa, państwa itd. I powinno być nałożone wiele regulacji ograniczających działanie kościoła lub też zakazujące pewnych rzeczy. ;)
Pozdrawiam :)
Breve
aplikant
aplikant

Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Postprzez Johnson » poniedziałek, 22 maja 2017, 12:22

Breve napisał(a): I powinno być nałożone wiele regulacji ograniczających działanie kościoła lub też zakazujące pewnych rzeczy. ;)

A tak z ciekawości konkretnie co ?
Polecam Workflowy ... rejestracja z bonusem :)

Podróż tysiąca mil zaczyna się od jednego kroku i spróbuj zapalić maleńką świeczkę zamiast przeklinać ciemność.
Johnson
VIP
VIP

Kim jestem ?: nieważne

Postprzez jaro123 » poniedziałek, 22 maja 2017, 13:14

Johnson napisał(a):
Breve napisał(a): I powinno być nałożone wiele regulacji ograniczających działanie kościoła lub też zakazujące pewnych rzeczy. ;)

A tak z ciekawości konkretnie co ?

Też się chętnie dowiem...
A poza tym uważam, że tylko spłaszczenie struktury sądów powszechnych i zrównanie w statusie wszystkich sędziów sądów powszechnych są w stanie zmienić na lepsze polskie sądownictwo.
jaro123
VIP
VIP

Postprzez Johnson » poniedziałek, 22 maja 2017, 13:22

Kto pracuje dla obcego państwa (tu Watykanu) nie ma prawa głosować :)

Dotyczy też Tuska więc pewnie Jaro jesteś za ;) ?
Polecam Workflowy ... rejestracja z bonusem :)

Podróż tysiąca mil zaczyna się od jednego kroku i spróbuj zapalić maleńką świeczkę zamiast przeklinać ciemność.
Johnson
VIP
VIP

Kim jestem ?: nieważne

Postprzez jaro123 » poniedziałek, 22 maja 2017, 14:43

Johnson napisał(a):Kto pracuje dla obcego państwa (tu Watykanu) nie ma prawa głosować :)

Dotyczy też Tuska więc pewnie Jaro jesteś za ;) ?

Tego nie wiem, ale jeżeli dla kogoś "polskość to nienormalność", to kto wie? Po co się w tej polskości męczyć?
A poza tym uważam, że tylko spłaszczenie struktury sądów powszechnych i zrównanie w statusie wszystkich sędziów sądów powszechnych są w stanie zmienić na lepsze polskie sądownictwo.
jaro123
VIP
VIP

Postprzez Włóczykij » poniedziałek, 19 czerwca 2017, 20:25

https://www.wprost.pl/kraj/10060751/Dud ... tucji.html
Duda w TVP Info przekonywał, że warto wrócić do projektu obywatelskiego (taki projekt opracowała „Solidarność” w 1994 roku, w czasie prac nad konstytucją, którą przyjęto w 1997 roku – ostatecznie w referendum przyjęto projekt autorstwa parlamentarnej Komisji Konstytucyjnej), ponieważ zawiera on sporo dobrych rozwiązań. – Tam były bardzo mocno umocowane takie instytucje jak IPN, mówiliśmy o weryfikacji sędziów, tak że naprawdę ten projekt jest bardzo dobry i chcemy go 25 sierpnia omówić i skonsultować – powiedział lider „Solidarności”.

Jeżeli gł.,wiodące dla pracowników zagdanienia to IPN i weryfikacja sędziów, to gratuluje im przedstawicieli broniących ich spraw.
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Następna strona

Powrót do Projekty