KODEKS POSTĘPOWANIA CYWILNEGO - projekty zmian

Tutaj zamieszczamy informacje o różnych projektach

Re: KODEKS POSTĘPOWANIA CYWILNEGO - projekty zmian

Postprzez anpod » niedziela, 26 listopada 2017, 09:57

Modern_judge napisał(a):
Johnson napisał(a):Te obowiązkowe posiedzenie przygotowawcze to chory pomysł.

Czy jest coś, czego nie krytykujesz, Johnsonie?

Ale te obligatoryjne posiedzenia pojednawcze to jest chory pomysł!

W zasadzie wszyscy to krytykują i była na ten temat dyskusja dość szeroka z podawaniem obszernych argumentów, tylko teraz się zastanawiam? Na FIS może ?
To może być bardzo pomocne narzędzie w niektórych sprawach rozbudowanych i przede wszystkim dające sędziemu narzędzie do pewnych działań, ale nie jako oblig. Ja generalnie tak pracuję, że staram się wszystko kumulować na jednej rozprawie, maksymalnie skoncentrować postępowanie dowodowe, często na jedną sprawę poświęcam cały dzień i przy mojej praktyce dodatkowe posiedzenie wyłącznie wydłuży postępowanie.
Poza tym są sprawy kompletnie nie nadające się na takie posiedzenia, już były wymieniane niektóre, a do tego wszystkie sprawy funduszowe, pożyczkowe, gdzie praktycznie postępowania dowodowego poza dokumentami się nie prowadzi. Po co takie posiedzenie w sprawie, gdzie trzeba 1 świadka przesłuchać i wydać wyrok ?
To powinno być fakultatywne i wszyscy to pisaliśmy.

I leci, jak zdarta płyta. Modi, może tym razem posłuchacie? Bo z ławnikami i ich losowym przydzielaniem jakoś nie wyszło ?

Ja np z ławnikami już teraz np w grudniu mam posiedzenie z 3 zespołami. Bo 3 sprawy na zakończenie, wszystkie o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne, albo przywrócenie do pracy, inne terminy to koniec stycznia, luty, nie wyobrażam sobie ludzi odesłać z takimi sprawami. Jak się zacznie losowanie, to dopiero będzie poezja.
aby pomóc, wystarczy kliknąć - dzieciom :) psiakom :) chorym :)
anpod
VIP
VIP

Postprzez Modern_judge » niedziela, 26 listopada 2017, 10:43

An, wybacz, ale ja nie znam tego projektu. Nie moja działka. Odniosłem się tylko do postu Johnsona.
Ważne są tylko czyny odważne.
Modern_judge
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Modern_judge

Postprzez cezary » niedziela, 26 listopada 2017, 14:05

u mnie w wydziale robimy raz w miesiącu posiedzenie informacyjne ( prowadzą rotacyjnie sędziowie, wszyscy łącznie z funkcyjnymi)., trafiając tam sprawy które mają szansę na mediację (decyduje o tym przew. wydziale przy okazji dekretowania), na początku kierowaliśmy tam także sprawy z udziałem np ubezpieczycieli ale to było bez sensu bo nie byli zainteresowani,więc teraz głównie działówki albo inne z udziałem os.fizycznych, więc mam jednak nadzieję, że nie będzie tych obowiązkowych posiedzeń pojednawczych bo skutek może być odwrotny od zaplanowanego a z drugiej strony mamy teraz wystarczające rozwiązania żeby próbować pchnąć sprawy do mediacji.
Iniuriam ipse facias, ubi non vindices- Jeżeli nie zwalczasz niesprawiedliwości, sam ją popełniasz
cezary
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez ropuch » niedziela, 26 listopada 2017, 15:21

adela napisał(a):
Natomiast pisemne zeznania świadków (aczkolwiek tu ciekawa jestem szczegółów)

Nie sądzę bym uwierzył w jakiekolwiek pisemne "zeznanie" ale diabeł tkwi w szczegółach.

Opłata za uzasadnienie bardzo potrzebna <okok>

Natomiast plan procesu i posiedzenie przygotowawcze to pomysł rodem z okręgu. W rejonie na referacie 600, gdzie 2/3 to fundusze sekurytywacyjne i ubezpieczyciele są kompletnie bez sensu.

Natomiast jest jedna zasadnicza wada tych propozycji o czym pisaliśmy już na etapie pomysłów. Oblig zamiast fakultatywności.
A obligatoryjna odpowiedź na pozew już jest więc nie wiem na czym miałaby ta zmiana polegać.
ropuch
VIP
VIP

Postprzez suzana22 » niedziela, 26 listopada 2017, 16:14

ropuch napisał(a):..........
Natomiast jest jedna zasadnicza wada tych propozycji o czym pisaliśmy już na etapie pomysłów. Oblig zamiast fakultatywności.
A obligatoryjna odpowiedź na pozew już jest więc nie wiem na czym miałaby ta zmiana polegać.

Odpowiedź na pozew jest obligatoryjna, gdy sędzia do jej wniesienia zobowiąże. I to jest wystarczające.

Posiedzenie zwane przygotowawczym w bardziej złożonych sprawach, gdzie będą przeprowadzane liczne dowody osobowe może mieć sens; a choćby po to, żeby uzmysłowić stronom, ile sprawa potrwa i że wcale na pewno żadna ze stron nie ma wyroku po swej myśli tak w zasięgu ręki - z doświadczenia wiem, że sporo stron (bo trzeba, żeby po obu stronach na sali mieć osoby decyzyjne, a nie samych pełnomocników) w takich sytuacjach skłania się do ugody :lol:

Ale oczywiście takie posiedzenia tylko i wyłącznie fakultatywne powinny być, to trzeba pozostawić do decyzji sędziemu referentowi!
suzana22
VIP
VIP

Postprzez ropuch » niedziela, 26 listopada 2017, 16:16

dokładnie jak Suzi <luzik>
ropuch
VIP
VIP

Postprzez suzana22 » niedziela, 26 listopada 2017, 16:17

ropuch napisał(a):dokładnie jak Suzi <luzik>

Jak się przy taśmie robi, to się wie, co ma sens, a co nie <luzik>
suzana22
VIP
VIP

Postprzez Darkside » niedziela, 26 listopada 2017, 16:28

suzana22 napisał(a):
ropuch napisał(a):dokładnie jak Suzi <luzik>

Jak się przy taśmie robi, to się wie, co ma sens, a co nie <luzik>
o tym też pisałem

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
No pain no gain!

Boże! Proszę, daj mi siłę, abym pogodził się z tym, czego zmienić nie mogę; odwagę, abym zmienił to, co zmienić mogę i mądrość, abym potrafił odróżnić jedno od drugiego.
Darkside
Junior admin
Junior admin

Kim jestem ?: Jestem sobie

Postprzez tygrysek » niedziela, 26 listopada 2017, 17:03

Nie chciałbym sie zbytnio wypowiadać na forum sedziow jako ze nie jestem sedzią ale niestety widze to w codziennej pracy więc pozwole sobie się wypowiedzieć.

Założenia reformy w wielu punktach ograniczających pieniactwo i mozliwosc odwoływania się moim zdanem wynikającym z doswiadczen jak najbardziej słuszne
.
Jest jednak pewne ale .....
.
Moim skromnym zdaniem najpierw pan minister i PIS mowił ze o skali patologii najbardziej swiadczy rocznie 40.000 skarg na sady. A teraz pan wiceminister Piebiak ze w sumie chyba najwieksza patologia i problemem sa jednak niezasadne zazalenia/ skargi na wszystko i skala zwykłego pieniactwa.

Najpierw więc całe 2 lata praktycznie bez przerwy jedziemy na sedziów i sądy haniebna kampania propagandową w mediach publicznych.
A teraz po czasie przepraszam za wyrażenie budzimy sie w ministerstwie z reka w nocniku ze dodatkowo aktywizuje to wszystkich pieniaczy i ludzi chorych psychicznie, których niestety w Polsce nie brakuje i w rezultacie jakoś spowalnia na lata sprawne działanie III władzy.
A także moim zdaniem niestety bardzo wymiernie ubezskutecznia w ramach obecnej atmosfery w sądach i u zwykłych Polaków jakiekolwiek reformy zmierzające w kierunku ograniczenia pieniactwa.
tygrysek
młody sędzia
młody sędzia

Kim jestem ?: ref

Postprzez rbk » niedziela, 26 listopada 2017, 18:15

Projekt powstawał przez 1,5 roku. Łączenie tego z wydarzeniami medialno-politycznymi Tygrysku nie ma żadnego związku. Tworzyli go sędziowie "od taśmy".
Gdyby dureń zrozumiał, że jest durniem, automatycznie przestałby być durniem. Z tego wniosek, że durnie rekrutują się jedynie spośród ludzi pewnych, że nie są durniami.

Stefan Kisielewski
rbk
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez tygrysek » niedziela, 26 listopada 2017, 18:30

rbk napisał(a):Projekt powstawał przez 1,5 roku. Łączenie tego z wydarzeniami medialno-politycznymi Tygrysku nie ma żadnego związku. Tworzyli go sędziowie "od taśmy".

I projekt jest moim zdaniem jak najbardziej słuszny w tym zakresie.
Tylko moim zdaniem niestety pomysł sedziów od tasmy jest w pewnym zakresie ubezskuteczniony przez dycydentow politycznych w ministerstwie. Działaniami które zaaktywizowaly na dłuzszy czas własnie tych pieniaczy i osoby chore psychicznie.
Jak to w socjalizmie władza teraz nowymi przepisami bedzie walczyć ze zjawiskiem które występuje i wystepowało oczywiscie zawsze szczególnie w Polsce chocby nawet za czasów I RP ale działania typu Kampania sprawiedliwe sądy na pewno sytuacji w tym zakresie nie poprawiły.
tygrysek
młody sędzia
młody sędzia

Kim jestem ?: ref

Postprzez anpod » niedziela, 26 listopada 2017, 19:49

rbk napisał(a):Projekt powstawał przez 1,5 roku. Łączenie tego z wydarzeniami medialno-politycznymi Tygrysku nie ma żadnego związku. Tworzyli go sędziowie "od taśmy".
i to sędziowie od taśmy te obligi we wszystkich sprawach cywilnych powstawiali ? Najwyraźniej Suzi, ropuch, Darkside, Johnson, cezary, ja przy jakiejś innej taśmie robimy. A może jest szansa, by któraś z tych osób przekazała swoje argumenty, co za tym przemawia ? Bo może czegoś nie widzimy, chociaż obawiam się ( dotychczasowa krótka praktyka z przepisami, które kwestionowaliśmy i których skutki przewidywaliśmy pokazuje jednak ), że niestety, widzimy całkiem dobrze .
aby pomóc, wystarczy kliknąć - dzieciom :) psiakom :) chorym :)
anpod
VIP
VIP

Postprzez kam » niedziela, 26 listopada 2017, 20:13

Może po prostu nie będzie obligu.
kam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » niedziela, 26 listopada 2017, 20:17

Modern_judge napisał(a):
Johnson napisał(a):Te obowiązkowe posiedzenie przygotowawcze to chory pomysł.

Czy jest coś, czego nie krytykujesz, Johnsonie?

ale tu ma rację
procedura powinna być elastyczna, bo więcej już mi się nie chce pisać o oczywistościach
/jak sędzia nie umie kierować postępowaniem, to to posiedzenie nie pomoże/
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)
http://www.liberties.eu/pl
? https://oko.press/harvesterem-dyskutowa ... s-relacja/
? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez Włóczykij » niedziela, 26 listopada 2017, 20:21

forget-me-not napisał(a):P
z plusów zaś to obligatoryjna odpowiedź na pozew i mechanizmy do ukrócenia obstrukcji

kolejna bzudra ...

i ten sam argument
elastyczność
narzędzia trzeba dobierać

mnie podobało się to co było teraz, ale nie przestrzegano

jest rozprawa, sąd ci wyznaczył, nie pryszedłeś - Twój problem, przyznajesz, co mówi druga strona
dziekuję, do widzenia, następny
nie po to sąd poświęca czas na wokandzie, który musi mieć dla wszystkich, bu tolerować olewactwo w prowadzeniu procesu
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » niedziela, 26 listopada 2017, 20:22

anpod napisał(a):
i to sędziowie od taśmy te obligi we wszystkich sprawach cywilnych powstawiali ? Najwyraźniej Suzi, ropuch, Darkside, Johnson, cezary, ja przy jakiejś innej taśmie robimy. A może jest szansa, by któraś z tych osób przekazała swoje argumenty, co za tym przemawia ? Bo może czegoś nie widzimy, chociaż obawiam się ( dotychczasowa krótka praktyka z przepisami, które kwestionowaliśmy i których skutki przewidywaliśmy pokazuje jednak ), że niestety, widzimy całkiem dobrze .

anpod, niestety taki popis wystąpił już przy postępowaniu upadłościowym, a nawet gorszy, bo fatalnie jest napisane do czytania

nie kest dobrze, gdy są teoretycy, ale o arknach nie można też zapominać ...
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » niedziela, 26 listopada 2017, 20:26

cezary napisał(a):u mnie w wydziale robimy raz w miesiącu posiedzenie informacyjne ( prowadzą rotacyjnie sędziowie, wszyscy łącznie z funkcyjnymi)., trafiając tam sprawy które mają szansę na mediację (decyduje o tym przew. wydziale przy okazji dekretowania), na początku kierowaliśmy tam także sprawy z udziałem np ubezpieczycieli ale to było bez sensu bo nie byli zainteresowani,więc teraz głównie działówki albo inne z udziałem os.fizycznych, więc mam jednak nadzieję, że nie będzie tych obowiązkowych posiedzeń pojednawczych bo skutek może być odwrotny od zaplanowanego a z drugiej strony mamy teraz wystarczające rozwiązania żeby próbować pchnąć sprawy do mediacji.

dla mnie to bardzo niepoważne, gdy sędziowie sprawy z ubezpieczycialmi pchają w NC lub w mediację
oznacza to, że są oderwani od życia w minimalnym choćby zakresie
/a skoro ileś tych spraw mają przesądzonych, to już w ogóle nie wiem, jak bronić ich wizerunku w takiej oczywistej sytuacji .../
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Vilgefortz » niedziela, 26 listopada 2017, 20:56

Nie mamy jeszcze tekstu projektu, ale część omawianych medialnie zmian jest na plus, a część jest dyskusyjna. Postępowanie przygotowawcze miało by sens jak etap obligatoryjny, porządkujący kwestię jakie twierdzenia i zarzuty strony zamierzają roztrząsać i za pomocą jakich dowodów. Najlepiej z obwarowaniem prekluzją po omówieniu wszystkich kwestii ze sprawozdawcą. To powinno być umiejscowione proceduralnie jako faza przed rozpoczęciem właściwego procesu ( tak żeby nie mogło być w jej ramach przewlekłości). Część dowodów (np. opinie biegłych) można by uzyskiwać w takiej właśnie wstępnej fazie - jeżeli połączono by to z reformą biegłych - utworzeniem instytutów zatrudniających biegłych zawodowych (tylu ile trzeba - potrzeby można ustalić po kontrolkach wab). To by skróciło czas postępowania, który leży z dwóch zasadniczych przyczyn - toksycznej konstrukcji nieprocesu w zestawieniu z kształtem postępowania apelacyjnego i właśnie długotrwałością oczekiwania na opinie biegłych. Te opinie w wielu sprawach można by uzyskać wyłącznie w oparciu o treść twierdzeń i zarzutów bez szkody dla rzetelności postępowania.

Nie można nie wspomnieć w tym miejscu przykładu Węgier (był niedawno w Rzepie wywiad z ich MS) i reformy kpc z przewodnią zasadą KARTY NA STÓŁ przed procesem :!: Węgrzy już rozumieją, że inaczej się nie da przyspieszyć ;) Czy u nas nie ma na to politycznej zgody?
Justitias vestras judicabo.
Vilgefortz
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » niedziela, 26 listopada 2017, 21:08

moje doświadczenie jest takie, że w sprawach, gdzie to jest potrzebne sami pełnomocnicy dbali, by były dowody, by się nie narazić na zarzut powołania dla zwłoki

podobnie nie rozumiem tego (to jaka była praktyka w kraju ? może w końcu opiszmy, gdzie co się działo i tam róbmy porządki/

Automatyczne wyłączanie sądów

W sytuacjach, gdy wniesiona do sądu sprawa będzie dotyczyć orzekającego w nim sędziego lub bliskiej mu osoby, postępowanie będzie automatycznie przenoszone do innego sądu. Tak by nie było wątpliwości co do obiektywizmu wyroków. W takich przypadkach nie będzie, jak dziś, żmudnej i czasochłonnej procedury wyłączenia pojedynczych sędziów.

• Sposób na lokalne układy

Nadzwyczajne narzędzie przewidziano dla sytuacji, gdy uczestnikiem postępowania będzie osoba z lokalnych elit, która ma lub może mieć wpływy w miejscowym środowisku sędziowskim. Na wniosek strony Sąd Najwyższy będzie mógł w takich sytuacjach przenieść postępowanie do innego sądu.

ps. piszę o tym, co krytkuję, bo z resztą dam sobie radę, a to mi pogorszy warunki.
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez kam » niedziela, 26 listopada 2017, 21:28

Włóczykij napisał(a):podobnie nie rozumiem tego (to jaka była praktyka w kraju ? może w końcu opiszmy, gdzie co się działo i tam róbmy porządki/

Automatyczne wyłączanie sądów

W sytuacjach, gdy wniesiona do sądu sprawa będzie dotyczyć orzekającego w nim sędziego lub bliskiej mu osoby, postępowanie będzie automatycznie przenoszone do innego sądu. Tak by nie było wątpliwości co do obiektywizmu wyroków. W takich przypadkach nie będzie, jak dziś, żmudnej i czasochłonnej procedury wyłączenia pojedynczych sędziów.

• Sposób na lokalne układy

Nadzwyczajne narzędzie przewidziano dla sytuacji, gdy uczestnikiem postępowania będzie osoba z lokalnych elit, która ma lub może mieć wpływy w miejscowym środowisku sędziowskim. Na wniosek strony Sąd Najwyższy będzie mógł w takich sytuacjach przenieść postępowanie do innego sądu.

To drugie, to zapewne przeszczepienie do kpc art.37 kpk, tj, przekazania sprawy ze względu na dobro wymiaru sprawiedliwości. Wydaje się być potrzebne.
A pierwsze - osobiście nie widzę przeciwwskazań do sądzenia sprawy, w której stroną jest sędzia tego samego sądu znany mi tylko z listy sędziów. Ale skoro ktoś widzi w tym problem, to rzeczywiście lepiej żeby był to automat niż konieczność wdrożenia procedury wyłączania albo przekazywania przez SN.

A jak już robimy przeszczepy z kpk, to może też art.38 (rozstrzyganie sporu o właściwość)?
kam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » niedziela, 26 listopada 2017, 21:31

Mnie podobało się orz. SN, gdzie nie pozwolono wykpić się Gdańskowi od sądzenia Amber Gold.
Z praktyki raczej widzę zbyt duże dmuchania na zimne.
Takie pojednyczne przenoszenie spraw przy dzisiejszej nerwówce może być odbierane jako właśnie manipulowanie składem sedziowskim.
Sąd powinien dbać o wizerunek czynnie, a nie unikając spraw.
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez wb02 » niedziela, 26 listopada 2017, 22:29

ropuch napisał(a):Natomiast plan procesu i posiedzenie przygotowawcze to pomysł rodem z okręgu. W rejonie na referacie 600, gdzie 2/3 to fundusze sekurytywacyjne i ubezpieczyciele są kompletnie bez sensu.

I w I instancji w SO też, a może i bardziej. Bo tam naprawdę o wiele bardziej niektórym zależy na obstrukcji procesowej. Modlą się o większe pieniądze to i do takich rzeczy się jeszcze bardziej przykładają bo zysk większy. Wywalenie takiego planu w powietrze jest zatem jeszcze bardziej możliwe. Nie sądzę aby to był akurat pomysł z okręgu.

anpod napisał(a):

Całkiem możliwe, że akurat tego nie tworzyli akurat sędziowie od taśmy. Podejrzewam, że część przyszła z zewnątrz. Od lat słyszę teksty o menadżerskim zarządzaniu procesem i to są pomysły żywcem z tego wzięte. Mało zresztą rozsądne.
Ale szereg rozsądnych rzeczy pewnie tworzyli sędziowie "od taśmy". Co nie znaczy pewnie, że wszyscy mieli takie same doświadczenia i pomysły.
'Bez urazy, kapitanie, ale nikt w całym tym j...m wszechświecie, dziele Pana Naszego, nie może wykluczyć wypadków losowych i nieprzewidzianych okoliczności."
wb02
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Hammurabi » wtorek, 28 listopada 2017, 12:41

Włóczykij napisał(a):Automatyczne wyłączanie sądów

Ciekawe, czy nie umknie im, żeby z tych przepisów wyłączyć księgi wieczyste.

Włóczykij napisał(a):• Sposób na lokalne układy

ps. piszę o tym, co krytkuję, bo z resztą dam sobie radę, a to mi pogorszy warunki.

Uwłacza mojej godności dopuszczenie myśli, że jakiś lokalny kacyk ma wpływ na moje orzeczenia. Ale tak to zwykle bywa, gdy ludzie mierzą innych swoją miarą. <nerwus>

PS: Do oczywiście nie było pod adresem Włóczki, bowiem ona tylko cytowała.
Hammurabi
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Born to be online

Postprzez zenon » wtorek, 28 listopada 2017, 13:32

Hammurabi, też jak widzę mierzysz innych swoją miarą. Statystycznie pewnie masz rację, ale ci "inni" bywają też naprawdę inni.
--------------------------------
Oppss... nie przywitałem się:
Dzień dobry :)
To mój pierwszy post tutaj, a jak pozwolicie mi tu przetrwać, to może nie ostatni :D
Kiedy Achilles ma dogonić żółwia, sprawa jest prosta, ale zdarza się, że to żółw musi dogonić Achillesa...
----------------------------------
pełnomocnik... z konieczności
zenon
aplikant
aplikant

Kim jestem ?: 87 kpc

Postprzez Dreed » wtorek, 28 listopada 2017, 14:12

Dreed
Site Admin
Site Admin

Obrazy: 7