KODEKS POSTĘPOWANIA CYWILNEGO - projekty zmian

Tutaj zamieszczamy informacje o różnych projektach

KODEKS POSTĘPOWANIA CYWILNEGO - projekty zmian

Postprzez falkenstein » środa, 23 lipca 2008, 20:28

projekt na stronie sejmu

http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/projekty/112_p.htm

ze zmian sensownych:

131 kpc - wprowadza możliwość doręczania przez "pracownika sądu" - zamiast dotychczasowego "woźnego sądowego". Poza tym służbę doręczeniową będzie tworzył prezes sądu tylko dla tego sądu, a nie minister rozporządzeniem dla całego kraju

132 kpc - obowiązek doręczania sobie pism procesowych przez profesjonalnych pełnomocników także w postępowaniu niegospodarczym. Pisma złożone bez dowodu doręczenia lub wysłania będą zwracane bez wzywania.

139 kpc - pismo którego przyjęcia adresat odmawia uznajemy za doręczone bez potrzeby jego awizowania

163 kpc - podniesienie maksymalnej grzywny do 20.000 zł

169 kpc - wszystkie orzeczenia w przedmiocie przywrócenia terminu a nie tylk uwzględnienie wniosku będzie można wydać na niejawnym.

193 kpc - zmiana powództwa oprócz alimentacyjnego i o naprawienie szkody z czynu niedozwolonego może nastąpić tylko w pismie procesowym.

206 kpc - doręczenie odpisu pozwu nastepuje przed wyznaczeniem rozprawy, z zarządzenie może wydać też asystent

207 kpc - na każdego można nalozyc obowiązek zlożenia odpowiedzi na pozew oraz zarządzić wymiane pism przygotowawczych jeszcze przed pierwsza rozprawą

217(1) kpc - Możliwe będzie zakreslenie terminu do złożenia wszystkich wniosków pod rygorem pominięcia także stronom nie reprezentowanym przez fachowych pełnomocników.]

232 kpc - dopuszczanie dowodów z urzedzu tylko w "szczególnie uzasadnionych przypadkach"

236 kpc - wszystkie postanowienia "w przedmdiocie przeprowadzenia dowodu" można będzie wydać na posiedzeniu niejawnym.

299 kpc - z kodeksu wylatuje przesłuchanie stron jako "dowód ostateczny". W jego miejsce wchodzi przesłuchanie stron przeprowadzane tak jak przesłuchanie świadków, z pouczeniem, przyrzeczeniem itp (304 kpc)

339 kpc - można będzie wydac wyrok zaoczny na niejawnym jeżeli pozwany nie złoży odpowiedzi na pozew

397 kpc - zażalenia niedopuszczalne z mocy ustawy nie będą odrzucane tylko pozostawiane bez rozpoznania zarządzeniem przewodniczącego

Zmiany nie do końca sensowne

156 kpc - przy odroczeniu rozprawy "sąd wyznaczy nowy termin nie dłuższy niż miesiąc" a wyatkowo odroczy bez terminu. - W zasadzie bez komentarza bo wszyscy wiemy o co chodzi. Jezeli ten przepis by obowiązywał to dzisiaj musiałbym odroczyć wszystkie sprawy bez terminu, bo za dwa tygodnie ide na urlop i nie mam możliwości odroczenia na trmin "nie dłuzszy niz miesiąc" .

177 kpc - nie będzi emożna zawiesiz w wypadku niestawiennictwa powoda albo obu stron, anie tez w wypadku nie wykonania "Innych zarządzeń"

178 kpc - możliwość zawieszenia na zgodny wniosek stron tylko raz w toku postepowania
Ostatnio edytowano sobota, 9 stycznia 2010, 18:44 przez falkenstein, łącznie edytowano 2 razy
To, co zaakceptowano nie żądając dowodów, może być odrzucone bez przedstawiania dowodów - Christopher Hitchens
mój blog: http://sub-iudice.blogspot.com
moje fotki: http://www.garnek.pl/falky/a
moje filmiki: http://www.youtube.com/user/FalkySubIudice#p/a
falkenstein
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez beatah » czwartek, 24 lipca 2008, 08:32

Nową wartością jest art. 397, który pozwala na pozostawienie zażalenia bez biegu. Szkoda tylko, że zabrakło odwagi do wprowadzenie regulacji, która pozwalałaby na pozostawienie biegu także innych pism. A mówię o tym, po wzięciu do ręki sprawy, w której wpłynęło już kilkadziesiąt wniosków o wykładnię wszystkich wydawanych zarządzeń i orzeczeń.
beatah

Postprzez falkenstein » czwartek, 24 lipca 2008, 08:52

beatah napisał(a):Nową wartością jest art. 397, który pozwala na pozostawienie zażalenia bez biegu. Szkoda tylko, że zabrakło odwagi do wprowadzenie regulacji, która pozwalałaby na pozostawienie biegu także innych pism. A mówię o tym, po wzięciu do ręki sprawy, w której wpłynęło już kilkadziesiąt wniosków o wykładnię wszystkich wydawanych zarządzeń i orzeczeń.

skad ja to znam... "wnoszę o wykładnie orzeczenia ponieważ jest nieczytelne" , "wnoszę o wykładnię orzeczenia ponieważ nie wyjaśnia dlaczego sąd nie uwzględnił tego że jestem bezrobotna" itd itp.
To, co zaakceptowano nie żądając dowodów, może być odrzucone bez przedstawiania dowodów - Christopher Hitchens
falkenstein
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Sandman » czwartek, 24 lipca 2008, 09:13

falkenstein napisał(a):
beatah napisał(a):Nową wartością jest art. 397, który pozwala na pozostawienie zażalenia bez biegu. Szkoda tylko, że zabrakło odwagi do wprowadzenie regulacji, która pozwalałaby na pozostawienie biegu także innych pism. A mówię o tym, po wzięciu do ręki sprawy, w której wpłynęło już kilkadziesiąt wniosków o wykładnię wszystkich wydawanych zarządzeń i orzeczeń.

skad ja to znam... "wnoszę o wykładnie orzeczenia ponieważ jest nieczytelne" , "wnoszę o wykładnię orzeczenia ponieważ nie wyjaśnia dlaczego sąd nie uwzględnił tego że jestem bezrobotna" itd itp.

Ciągi bzdurnych zażaleń, wniosków o wyłączenie, o wykładnie......wszystko powinno trafić do miejsca swego przeznaczenia.....czyli ad acta....
Ktoś ma dobry pomysł, ale trzeba, jak słusznie zauważa Beatah, rozciągnąć to na wszelkie pisma......
Sandman
Moderator
Moderator

Postprzez beatah » czwartek, 24 lipca 2008, 10:58

Sandman napisał(a):
falkenstein napisał(a):

Ciągi bzdurnych zażaleń, wniosków o wyłączenie, o wykładnie......wszystko powinno trafić do miejsca swego przeznaczenia.....czyli ad acta....
Ktoś ma dobry pomysł, ale trzeba, jak słusznie zauważa Beatah, rozciągnąć to na wszelkie pisma......

Z tego co pamiętam taki pomysł został przedstawiony Komisji Kodyfikacyjnej, która odpowiedziała: nie jest to instytucja znana na gruncie kpc i dlatego nie powinna być wprowadzona. Dobrze, że teraz będzie znana chociaż w niewielkim zakresie. Sąd powinien rozpoznać sprawę bez nieuzasadnionej zwłoki a zajmować się kwestiami incydentalnymi wyjątkowo i gdy mają one istotne znaczenie dla sytuacji strony w toku postępowania. Przecież każde niezaskarżalnie postanowienie i zarządzenie może być następnie kwestionowane w apelacji.
beatah

Postprzez sebus » czwartek, 24 lipca 2008, 11:23

Jako Pw pozostawianie w aktach bez dalszego biegu zażaleń na postanowienia niezaskarżalne uważam za dobry pomysł. Jedno krótkie zarządzonko i koniec a nie otwieranie drogi do zaskarżenia odrzucenia bzdurnym zażaleniem, kolejne odrzucenie wskutek nieuzupełnienia braków formalnych i tak do upadłego, miałem coś takiego w jednej sprawie przez ostatnie 10 m-cy. :twisted:
sebus
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez anpod » czwartek, 24 lipca 2008, 11:49

u mnie jedno postępowanie miedzyinstancyjne trwało prawie półtora roku...
a zaczęło sie od kwestii opłaty podstawowej od apelacji, od opłaty, od ktorej wówczas nie mozna bylo zwolnic..

Etap najgorszy był taki, gdy w trakcie były wyłaczenia 5 sędziów, wszystkie z odrzuconymi zażaleniami po wezwaniach kolejnych do opłaty, od ktorej nie mozna bylo zwolnić, i zażaleniami na te odrzucenia, w ktorych wezwania poszły o opłate...
Do dzis nie wiem, jak koledze udalo sie zorientowac jak sie z tej plątaniny zazalen, odrzucen, zazalen na odrzucenia itp wyplątac :D
anpod
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez sponn » czwartek, 24 lipca 2008, 16:04

Z tym odroczeniem to zupelnie bez sensu. Termin nie dluzszy niz miesiac. Czasem strony mjusza zlozyc pisma - trzeba je przeslac dac czas na ustosunkowanie sie, ew. czas na zgloszenie wnioskow dowodowych. Poza tym czasem (jak sekretariat przeciagnie pare dni) to nawet nie da sie uznac wezwania za doreczone bo nie uplynie termin. To rozwiazanie nie jest dobre bo czasem dobrze jest odroczyc na 5-6 tygodni zeby po prostu nie miec terminow na ktorych nic sie nie dzieje (praktycznie).

Nie jestem rowniez pewny czy logiczne jest usuniecie mozliwosci zawieszenia na "niewykonanie zarzadzen". Czasem naprawde nie mozna uzyskac od strony czegos co jest niezbedne do prowadzenia postepowania (chociazby ostateczne sprecyzowanie powodztwa) i co wtedy ? Bedziemy sie spotykac co 30 dni i nic z tego nie bedzie wynikalo. Chyba nie do konca przemyslane.

Jezeli chodzi o zawieszenie w przypadku niestawiennictwa powoda - nie wiem jak u Was ale mi sie zdarzyly tylko 3 takie przypadki, z czego jedna sprawe zawiesilem.
sponn
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez M.P. » sobota, 26 lipca 2008, 16:18

Termin odroczenia o miesiąc bez sensu:
1. nigdy nie mam wolnych teminów na miesiąc naprzód, już są wyznaczone rozprawy,
2. doręczenia dwukrotnie awizowane od dłuższego czasu wracają po ok. 5 tygodniach, zwłaszcza z dużych miast,
3. jeśli jest dwód z opinii biegłego to nawet jesli otrzymam opinię po 21 dniach (minimum) to zawsze doręczam stronom z zakreśleniem termiinu na składanie uwag i wniosków oraz czy domagają sie stawiennictwa biegłego na rozprawę,
4. w okresie urlopowym, jak teraz, przy wyznaczaniu rozpraw strony wnoszą o inny termin bo wyjeżdżają.
Znowu zmiany opracowali ci którzy daaawno orzekali w rejonie :sad:
M.P.
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez elew » poniedziałek, 28 lipca 2008, 00:05

niewykonane zarządzenie, czyli po prostu oddalone powództwo
w nieprocesie pełna inkwizycja
oj się będzie działo

jak rozumiem, nie podanie aktualnego adresu nadal będzie dawało podstawę do zawieszenia
elew
VIP
VIP

Postprzez grubson » czwartek, 31 lipca 2008, 22:54

Ja do tej pory odrzucam zażalenia w sprawie z 2004 r. która w tamtym właśnie roku zakończyła się się zwrotem. Jest ich ponad trzydzieści i wciąż przybywa.
Dla mnie porażką jest planowany par. 4 art. 397. Dlaczego jest to kompetencja zastrzeżona wyłącznie dla II instancji? To my w rejonie nie odrzucamy zażaleń? Nie mamy nieprzerywalnych ciągów? Zażalenia od klientów "specyficznych" zazwyczaj nie trafiają przecież do II instancji.
Nie jestem zwolennikiem spiskowych teorii, ale dla mnie jest to kolejny dowód na potwierdzenie tezy, że pewne, niestety rządzące, gremia w tym kraju nie traktują poważnie sądownictwa szczebla podstawowego, bo jak wiadomo sprawy w rejonie są "niezbyt skomplikowane", ludzie tam siedzący - z przypadku i bez doświadczenia, a prawdziwe sądownictwo zaczyna się może w SO czy SA a na pewno w TK
grubson
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez RogerMortimer » piątek, 1 sierpnia 2008, 11:16

jak będę odraczać na terminy do miesiąca to połowa spraw mi spadnie. chyba coś czuję że to będzie martwy przepis.
a brak możliwości zawieszenia jak strona nie wykona zarządzenia to chyba żart. przecież sąd nie oferma i wie kiedy skutkuje to oddaleniem roszczenia albo wniosku a kiedy nie ma wyjścia i trzeba zawiesić. nikt teraz nie zawiesza bez opamiętania bo się nie zakreśla:) nie trzeba takiej dyscypliny.
RogerMortimer
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez elew » czwartek, 7 sierpnia 2008, 17:04

ale jakie daje to pole do postępowań dyscyplinarnych -odroczył na ponad miesiąc, no no nie ładnie.
a za tobą kredyt z apelacji, karencje i utrudnienia we wpisaniu do korporacji i niech nam żyje niezawisłość sędziowska
elew
VIP
VIP

Postprzez Bata » czwartek, 7 sierpnia 2008, 18:37

To prawda jak się czyta te propozycje zmian, to ma się wrażenie, że ci co je układali nie mają zielonego pojęcia jak wyglądają dziesiejsze realia. Ja nigdy nie wyznaczam kolejnego terminu za 4 tygognie, gdy obu lub jednej ze stron nie ma sali, i trzeba strony zawiadomić o kolejnym terminie. Zdarzało się, że gdy wyznaczyłam termin za 4 tygodnie, to na terminie nie było ani strony , ani zwrotki, i klapa - czas na rozpoznanie sprawy zmarnowany. Kiedyś straciłam w ten sposób połowę wokandy, bo miały być sluchane strony i świadkowie. A mieszkać w mieście o średniej wielkości. Jest to zatem bardzo ryzykowne, aby nakazywać sądowi wyznaczać kolejny termin do miesiąca czasu. A co gdy strona chce przed kolejną rozprawą złozyć wyjaśnienia na piśmie, albo wnioski dowodowe, bo nie zna np. adresu świadka i musi go ustalić. To co wyznaczyć tylko po to, aby strona za 4 tygodnie podała na rozprawie adres świadka i odroczyć na kolejne 4 tygodnie. Takie zmiany wcale nie przyczynią się do przyśpieszenia postępowania. Widać, że nasz ustawodawca nie wie co dzieje się w sądach, nie zna sądowych realiów i problemów z jakimi styka się sądownictwo.
Bata
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Mira » czwartek, 7 sierpnia 2008, 22:06

ja mam wrażenie, że w tym zakresie (obciążenia i czasu potrzebnego na sprawne ekonomiczne rozpoznanie sprawy) to ustawodawca oscyluje gdzieś pomiędzy sądem apelacyjnym a sadem okregowym odwoławczym. bo tam i postepowanie dowodowe okrojone i strony jakoś lepiej przychodza jak trzeba, ale żeby sie tak ktos nad rejonami pochylił - oooo, coto to nie - tam same nygusy i nieroby siedzą więc trzeba ich mobilizowac do wydajnej pracy :evil:
Mira
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Bielawy1 » piątek, 8 sierpnia 2008, 06:18

M.P. napisał(a):Termin odroczenia o miesiąc bez sensu:
1. nigdy nie mam wolnych teminów na miesiąc naprzód, już są wyznaczone rozprawy,
2. doręczenia dwukrotnie awizowane od dłuższego czasu wracają po ok. 5 tygodniach, zwłaszcza z dużych miast,
3. jeśli jest dwód z opinii biegłego to nawet jesli otrzymam opinię po 21 dniach (minimum) to zawsze doręczam stronom z zakreśleniem termiinu na składanie uwag i wniosków oraz czy domagają sie stawiennictwa biegłego na rozprawę,
4. w okresie urlopowym, jak teraz, przy wyznaczaniu rozpraw strony wnoszą o inny termin bo wyjeżdżają.
Znowu zmiany opracowali ci którzy daaawno orzekali w rejonie :sad:

Masz rację, ja kiedyś wyliczyłam, że takie absolutne minimum na wyznaczenie rozpraw to 6 tygodni. Przypominam, że kpc obowiązuje nie tylko w rejonie, a zatem ostatnie zdanie jest niezrozumiałe.
Bielawy1
VIP
VIP

Postprzez ropuch » piątek, 8 sierpnia 2008, 09:29

W mojej ocenie ustawodawca ma jakąś generalną zasadę traktowania SR jak półdebili bez ciernia zaufania do naszej wiedzy i dobrej woli. Świadczy o tym choćby postępowanie egzek. Niby Sąd kontroluje komornika ale na co drugie postanowienie - zażalenie.
A co do tego miesiąca to jak ktoś chce uregulować metodykę pracy w ustawie to zawsze wyjdzie z tego idiotyzm.
ropuch
VIP
VIP

Postprzez jaksa » poniedziałek, 1 grudnia 2008, 00:49

Na stronie ms jest dośc ciekawy, obszerny projekt zmian do kpc z 28.10.2008
jaksa
VIP
VIP

Postprzez Darkside » piątek, 9 stycznia 2009, 13:48

Drobne sprawy sądowe za pośrednictwem internetu

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1 ... rnetu.html

Sejm przyjął w piątek większość poprawek Senatu do nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, przewidującej wprowadzenie elektronicznego postępowania upominawczego. Oznacza to, że drobne sprawy będzie można załatwiać za pośrednictwem internetu.
Darkside

Postprzez Darkside » wtorek, 20 stycznia 2009, 01:26

Usprawnianie procesu bez nagrywania rozpraw

http://www.rp.pl/artykul/4,250852_Uspra ... praw_.html
Darkside

Postprzez kzawislak » środa, 21 stycznia 2009, 01:15

Darkside napisał(a):Usprawnianie procesu bez nagrywania rozpraw

Kilka godnych uwagi pomysłów, w tym możliwość uwierzytelniania przez zawodowego pełnomocnika także odpisów dokumentów, z których wynika umocowanie; przesłuchanie stron z odpowiedzialnością karną za fałszywe zeznania a w końcu rozszerzenie kompetencji referendarza sądowego!
kzawislak
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez falkenstein » środa, 21 stycznia 2009, 01:43

kzawislak napisał(a):
Darkside napisał(a):Usprawnianie procesu bez nagrywania rozpraw

Kilka godnych uwagi pomysłów, w tym możliwość uwierzytelniania przez zawodowego pełnomocnika także odpisów dokumentów, z których wynika umocowanie; przesłuchanie stron z odpowiedzialnością karną za fałszywe zeznania a w końcu rozszerzenie kompetencji referendarza sądowego!

ten projekt obija sie po sejmie od poprzedniej kadencji. Nawety była o nim dyskusja na forum, bo sam zalozylem wątek. I niestety jest tam sporo przepisów opartych o zalożenie że postepowanie trwa dlugo bo sędziom nie chce sie robić
falkenstein
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Darkside » wtorek, 14 kwietnia 2009, 05:05

Rząd zajmie się zmianami w Kpc ws. ustanawiania adwokata z urzędu
Strony w postępowaniu cywilnym przed sądem będą mogły ubiegać się o wyznaczenie adwokata z urzędu, nawet jeśli nie zostały zwolnione z kosztów sądowych - zakłada projekt zmian w Kodeksie postępowania cywilnego, którym we wtorek zajmie się rząd.
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/3 ... rzedu.html
Darkside

Postprzez Pudlonka » wtorek, 14 kwietnia 2009, 22:30

Z w/w artykułu:
proponowane zmiany (...)
- ograniczenie możliwości odroczenia wyroku do jednego przypadku

Czy ktoś wie jakiego ?
Pudlonka
VIP
VIP

Postprzez grzesiekms » wtorek, 14 kwietnia 2009, 22:40

Dopełniacz? Ale coś słabo się na tym znam i tylko zgaduję.

[ Dodano: Wto Kwi 14, 2009 10:43 pm ]
Jednak celownik.
grzesiekms

Następna strona

Powrót do Projekty