Nowa Konstytucja?

Tutaj zamieszczamy informacje o różnych projektach

Re: Nowa Konstytucja?

Postprzez Włóczykij » sobota, 16 grudnia 2017, 20:40

http://archiwum.rp.pl/artykul/1361723-2 ... 361723?_=2
świetny tekst opisujący, jak działa Konstytucja, gdy jest kultura prawna
USA to obecnie również kraj wrzenia, ale mają swoje święte podstawy
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)
http://www.liberties.eu/pl
? https://oko.press/harvesterem-dyskutowa ... s-relacja/
? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez iga » czwartek, 21 grudnia 2017, 14:23

iga
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Brat Furtian » czwartek, 21 grudnia 2017, 17:46

Tak na gorąco:
  1. W ankiecie są błędy językowe. Wstyd.
  2. Ankieta jest napisana zbyt trudnym językiem, żeby zrozumiała ją osoba z wykształceniem podstawowym. Szkoda.

Ad 1. Brak pytajnika w tytule. Po "taki jak" nie stawia się "np.". Po "np." nie ma dwukropka. I można by dalej mnożyć.

Ad 2. Po usunięciu z ankiety graficznych wyliczeń i oznaczeniu końców zdań wrzuciłem ją w aplikację Jasnopis.

Wynik: 4/7, czyli "tekst nieco trudniejszy, zrozumiały dla osób z wykształceniem średnim lub mających duże doświadczenie życiowe".

Jasnopis jako szczególnie trudne oznaczył zdania będące pytaniami nr 1, 5-9, a także ostatnie pytania szczegółowe w pytaniu nr 2.

Badania językoznawców z ostatnich lat naprawdę wykazały, że spora część społeczeństwa nie rozumie artykułów prasowych, ulotek leków, instrukcji obsługi sprzętu mechanicznego itp. (O przepisach prawnych nawet nie ma co wspominać).
Brat Furtian
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » czwartek, 21 grudnia 2017, 23:31

no to nie wiem, jak można się porozumieć wobec tego ze społeczeństwem, bo dość proste, krótkie zdania tutaj są i widać, że naprawdę ktoś się starał, by było przejrzyście

ale oczywiście realnie wiadomymm jest, że taka materia jest poza opcją powszechnej dyskusji (ze zrozumieniem o czym mowa), niezależnie od języka
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Brat Furtian » piątek, 22 grudnia 2017, 13:46

Włóczykij napisał(a):no to nie wiem, jak można się porozumieć wobec tego ze społeczeństwem, bo dość proste, krótkie zdania tutaj są i widać, że naprawdę ktoś się starał, by było przejrzyście

Zamiast: "Czy zgadza się Pan(i) z opinią, że obowiązująca Konstytucja RP z 2 kwietnia 1997 r. wymaga zmiany?", na przykład tak: "Czy obecna Konstytucja RP wymaga zmiany?".

Zamiast: "Czy, Pana(i) zdaniem, w obecnie obowiązującej Konstytucji są takie uregulowania, zapisy, które na pewno nie powinny być zmieniane?", na przykład tak: "Czy w obecnej Konstytucji RP są takie zapisy, których nie należy zmieniać?".

Po pierwsze, to jest ankieta, czyli siłą rzeczy pyta się respondenta o jego opinię, więc można wyrzucić zwroty: "Czy zgadza się Pan(i) z opinią, że", "Pana(i) zdaniem" itd.

Po drugie, w języku naturalnym "obecna Konstytucja RP" znaczy tyle, co "obowiązująca Konstytucja RP z dnia 2 kwietnia 1997 r." czy "obecnie obowiązująca Konstytucja RP". Skrócenie tych wyrażeń nie zmienia znaczenia.

Po trzecie, strona bierna utrudnia zrozumienie i należy jej unikać tam, gdzie się da.

Da się prościej? Da się.

Włóczykiju, ocenia Pani ten tekst z pozycji sędziego, tj. osoby z wyśmienitym wykształceniem, która na dodatek istotną część czasu w swojej pracy poświęca na czytanie akt i pisanie uzasadnień. Proszę sobie kiedyś kupić gazetę "Fakt" i przeczytać kilka artykułów, ale zwracając uwagę nie na ich treść, ale formę. Zdania w większości są krótkie: albo pojedyncze, albo złożone z dwóch, trzech zdań podrzędnych (współrzędnych). Nie używa się w nich wielu trudnych słów. To właśnie prosty język artykułów jest jednym z powodów, dla których ta gazeta ma taką poczytność wśród osób z wykształceniem podstawowym i zasadniczym. Jak Pani pewnie wie, poziom czytelnictwa w naszym kraju jest bardzo niski: dwie trzecie osób nie przeczytało ani jednej książki w ubiegłym roku. Czytanie, tak jak bieganie, wymaga ciągłego treningu. Jeśli nie ma się nawyku czytania, zrozumienie trudniejszych tekstów przychodzi z ogromną trudnością, podobnie jak podbiegnięcie stu metrów do tramwaju, gdy się nie ćwiczy - taka osoba ciężko dyszy, gdy wpada w ostatniej chwili do pojazdu.

Włóczykij napisał(a):ale oczywiście realnie wiadomymm jest, że taka materia jest poza opcją powszechnej dyskusji (ze zrozumieniem o czym mowa), niezależnie od języka

To, czy jest sens przeprowadzania takiej ankiety, jest zupełnie inną sprawą. Nie poruszałem tej kwestii. Skoro jednak ankieta jest, powinna być napisana tak, żeby nawet słabo wykształcona osoba ją zrozumiała. Ten dokument nie spełnia takiego wymagania. Tak napisana ankieta daje decydentom tylko poczucie zadowolenia, że zapytali społeczeństwo o opinię. Spora część społeczeństwa i tak nie jest w stanie wyrazić swojej opinii, bo nie zrozumie ankiety.
Brat Furtian
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez anpod » sobota, 23 grudnia 2017, 00:52

Kiedyś przepuściłam w ramach prób kilka swoich krótkich uzasadnień przez jasnopis i tym podobne strony. Nic nie zrozumiały ;) A jako najtrudniejsze wyróżnione zostały takie części, których w naszym języku zmienić się nie da- tytuły ustaw, podstawy prawne ( np do wywalenia poszła podstawa zasądzenia wynagrodzenia na rzecz adwokata bodajże ) , czy specyficzne roszczenia np odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę. W tym momencie sobie odpuściłam korzystanie z tej formy, bo można walczyć o prostszy język, ale pewnych sformułowań się nie uniknie.
Natomiast faktycznie te pytanie- lekko przekombinowane.
aby pomóc, wystarczy kliknąć - dzieciom :) psiakom :) chorym :)
anpod
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » piątek, 5 stycznia 2018, 00:08

1. anpod nieco nakreśliła moje odczucia po wykładzie na temat "czytelności" języka prawnego i prawniczego po weryfikacji tymi urządzeniami. jak przy każdych takich nowomysłach po części mnie nie przekonują, gdyż mówią o prostocie, a w efekcie proponują takie rozwiązania, że utarte znaczenia językowe zostają zgubione i myślę, że jest to większe niebezpieczeństwo. niestety językoznawcy uważają, że wiedzą lepiej, choć ducha prawa nie czują (a tu intuicja się kłania ...).

2. pytanie o opinię, nie jest tak wiążące dla odbiorcy, ułatwia mu odpowiedź ( i więcej można rozpisywać)

3. a w ogóle testowałam ciut sprawę tej ankiety i jak zwykle wychodzi kosmiczności poglądów partii Kukiz, która wierzy w referenda. Po prostu ludzie nie są otwarci na takie bezpośrednie działanie, jak i przygotowania czy chętni. i tyle z tej ankiety, nawet jeśli jakieś wyniki z niej poznamy.

4. co do gł. obecnie tematu służby zdrowia, to miałam okazję kilka dni temu testować, by po raz kolejny przekonać się w wiarygodność wciąż słyszanych relacji - nie działa ani publiczna, ani prywatna. I podkreśliłabym populistyczny, ale na temt telefon do radiowej 3 z ostatnich dni, gdzie słuchacz zadzownił z okrzykiem po prostu "gdzie są nasze składki". Zatem co tu w w ogóle wpisywać do tej Konstytucji ? z okoliczności wynika, że ludziom do szczęścia tylko sądy są potrzebne, zwł. że do nich za często nie chodzą...

5. to ekonomiczne, więc gubię się, czy to o tym samym ? czy w końcu jest dobrze czy źle:
http://archiwum.rp.pl/artykul/1362861-M ... anami.html
http://www.rp.pl/Budzet-i-Podatki/31224 ... restricted
Czy mały biznes drży przed zmianami (tak mówią fachiwcy z dużcyh kancelarii) czy firmy nie obawiają się.
A to dość ciekawe, bo wpierw o zmianie Konstytucji mówił senior i wskazywał na niedocenienie w niej małych przedsiębiorów. Pojawiły się jednak w prasie sensowne wypowiedzi, że do poprawy nie trzeba zmieniać Konstytucji. I w końcu junior przygtował pakiet - mówiąc : konstytucja biznesu. Tu wydawało się, że można zmieniać ustawami i to dobry, lepszy pomysł. W innych sprawach jednak okazuje się, że zmiany ustawami, inaczej są oceniane.

I tak tego grochu z kapustą wszędzie i ...
gdzie ci fachowcy :roll: przecież w życiu człowiek spotyka tylu sensownych ludzi
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Brat Furtian » piątek, 5 stycznia 2018, 13:20

Włóczykij napisał(a):1. anpod nieco nakreśliła moje odczucia po wykładzie na temat "czytelności" języka prawnego i prawniczego po weryfikacji tymi urządzeniami. jak przy każdych takich nowomysłach po części mnie nie przekonują, gdyż mówią o prostocie, a w efekcie proponują takie rozwiązania, że utarte znaczenia językowe zostają zgubione i myślę, że jest to większe niebezpieczeństwo. niestety językoznawcy uważają, że wiedzą lepiej, choć ducha prawa nie czują (a tu intuicja się kłania ...).

Proces upraszczania tekstu polega na wspólnej pracy językoznawców i specjalistów danej dziedziny.
Proces upraszczania tekstu danej organizacji czy instytucji przebiega
w sześciu etapach:
1. wybór tekstu i diagnoza jego problemów,
2. transformacje tekstowe,
3. negocjowanie zmian,
4. wizualizacja tekstu,
5. testowanie prototypu,
6. analiza efektów.

Językoznawcy nie roszczą sobie pretensji do wszechwiedzy, stąd zaproponowali model, w którym językoznawca współpracuje ze specjalistą z danej dziedziny. Negocjowanie zmian polega na tym, że językoznawca sugeruje, co należałoby zmienić, aby tekst był bardziej zrozumiały, natomiast to specjalista danej dziedziny mówi, których pojęć nie wolno zamienić, aby zachować znaczenie tekstu. To specjalista danej dziedziny wyznacza granicę tego uproszczenia. (Cytat pochodzi z tej publikacji. Na ostatnich stronach artykułu jest przykład upraszczania wniosku o dowód osobisty).

Jasnopis w swej podstawowej postaci, czyli tej udostępnionej w Internecie, służy do pomiaru zwykłych tekstów użytkowych, np. instrukcji obsługi, ulotek leków, pism. Autorzy aplikacji piszą wyraźnie, że ocenianie przy jego pomocy tekstów specjalistycznych wymaga wpierw dostosowania narzędzia (rozdział 8 książki pt. "Jasnopis, czyli mierzenie zrozumiałości polskich tekstów użytkowych"). Język prawny jest językiem specjalistycznym, więc ten wniosek dotyczy także mierzenia zrozumiałości tekstów ustaw, rozporządzeń itd. O tym, dlaczego Jasnopis w swej podstawowej postaci nie nadaje się do oceny tekstów prawnych, napisał też prof. Malinowski w majowym numerze "Państwa i Prawa" (Pomiar czytelności polskiego tekstu prawnego).

Apeluję, Włóczykiju, żeby Pani najpierw przeczytała kilka publikacji specjalistycznych o upraszczaniu tekstu użytkowego, a dopiero potem wygłaszała tak radykalne sądy na temat językoznawców, np.
Włóczykij napisał(a):niestety językoznawcy uważają, że wiedzą lepiej, choć ducha prawa nie czują
Włóczykij napisał(a):mówią o prostocie, a w efekcie proponują takie rozwiązania, że utarte znaczenia językowe zostają zgubione

W językoznawstwie normatywizm, reprezentowany przez zmarłego kilkadziesiąt lat temu prof. Doroszewskiego, nie obowiązuje od dawna. Doroszewski uważał, że to językoznawcy wyznaczają normę językową, że określają, jak poprawnie mówić. Dziś językoznawcy stoją na stanowisku, że badają zjawiska językowe, a to, co jest normą językową, określają użytkownicy języka. Tytułem przykładu, jeżeli jakieś określone rozumienie danego słowa utrwala się w świadomości użytkowników języka, to znaczenie staje się normą. Tej normy nie wyznaczają językoznawcy. Innymi słowy, "Słownik języka polskiego" Doroszewskiego, wydany w latach 60. XX w., miał w założeniu wyznaczać polszczyznę wzorcową, natomiast dzisiejsze słowniki języka polskiego (np. "Uniwersalny słownik języka polskiego" pod red. Stanisława Dubisza, "Współczesny słownik języka polskiego" pod red. Bogusława Dunaja) opisują dzisiejszą polszczyznę. Różnica jest kolosalna.
Brat Furtian
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » piątek, 5 stycznia 2018, 23:48

W swej wypowiedzi opieram się na jednym wykładzie, na którym byłam z powyższego. Propozycje nie były dobre, że napiszę eufemistycznie.
Obserwują jak angielski traci piękno poprzez takie oprawianie języka. I mam wątpliwości, mimo dostrzegania zalet.
To najkrócej jako dyletant zagadnień językowych.
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » poniedziałek, 8 stycznia 2018, 00:55

O Konstytucji, bo prof. Płatek dziś posługiwała się jej egzemplarzem w programie publicystycznym.
A zaczęło się oczywiście o służbie zdrowia i tu pani profesor zapalczywie twierdziła, że obcenie popsuto ochronę kardiologiczną, która miała już świetne efekty.
Tymczasem gdy w 1997 r. mój tata miał taki zawał serca, że z tamtego świata tutaj go ściągnęli, to uratowało go, że z karetką przyjechał lekarz i trwające od dłuższego czasu objawy, których nie wiązaliśmy z sercem, szybko zdiagnozwał.
Jakie było moje zdziwienie, gdy kilka lat temu znajomy sąsiadów przy lżejszym zawale ledwo został uratowany, gdyż objawy właśnie nie były takie, jak wydaje się laikom, że serce boli, ale przyjechała do niego karetka z ratownikami. W końcu zdecydowali się zawieźć go do lekarza i tam jakoś do niego dotarł lekarz, choć w tempie słabo na niezwłoczne.
Takie przykłady można mnożyć. A gdy rozpoznaje się sprawy o zadośćuczynienie, to słabo może się zrobić, gdy słucha się "o przygodach" z procesu leczenia.

Potem pani profesor odniosła się do wyników, z których wynika, że 1/3 Polaków czynnie jest na nie wobec skutków procedury unijnego art. 7. Uznała, że pozostali ludzie nie rozumieją, o co pytano. Owszem do do sedna, skutków faktycznie odbierają po swojemu, ale jednak to jest akurat takiego zagadnienie, że robią to ze świadomością...

Odnotowuję, gdyż i wymiarze sprawiedliwości wg mnie pani profesor bazuje nie na tych rewierach, a zawsze ją ceniłam za bezkompromisowe patrzenie. Skoro ma się jednak poglądy z palety lewicy, czy faktycznie mieszczańsko-kanapowe alianse to właściwy typ ...

Na koniec programu, który warto obejrzeć cały (Superstacja, J. Żakowskiego, Exkatedra), np. prof. Markowski jako politolog mówi, że program reformy zdrowia powinnien być konsensusem rozpisanym na 20 lat, bo w życiu nic z tego nie będzie, rozmówcy żartobliwie mówili o systemie losowania spraw. I ok, sama lubię lekką formułę, by odtechnąć. Jednak losowy system spraw to próba odpowiedzi na poczucie niesprawiedliwości w podziale obowiązków, jakiego doświadczało wielu sędziów. Dlatego choć dla mnie to jakaś mitręga, szanuje ich problem i próbę szukania zmiany. W sądzie nie powinno być, iż szewc bez butów chodzi. Tymczasem tak skwapliwie dziś wiele osób mówiło, że chcą dobrych warunków dla lekarzy, bo wtedy to gwarnacja dla nich jako pacjentów...
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » wtorek, 9 stycznia 2018, 11:42

http://www.iustitia.pl/informacje/2028- ... ostarczany
powyżej o tym, jak Iustitia chce zmieniać Konstytucję twierdząc, że jej broni - vide przedostatni akapit plus:
- brzmienie regulacji o zakresie udziału obywateli w wymiarze sprawiedliwości w aktualnej Konstytucji (aktualny jest pogląd, że udział obywateli w wymiarze sprawiedliwości nie jest przyzwoleniem na jego sprawowanie),
- wiedza historyczna o funkcjonowaniu kolegiów ds. wykroczeń i przyczyna ich likwidacji
- wiedza organizacyjna o sądownictwie, czyli potencjał spraw, jakie ew. miały być przekazane
- brak możliwości zapewniania konstytucyjnych i unijnych odwołań do rozstrzygnięć, gdyż to wymaga wyspecjalizowanego rzemiosła
- brak finansowania i brak kadr, gdyż na chwilę obecną już jest problem i z kandydatami na ławników, jak i kwestie finansowe są już jednym z ich zauważalnych postulatów. Sądy pokoju zaś ktoś musi sfinansować.
- przekazanie notariuszom sądów pokoju jest pozorem sądów pokoju. Jednak po to kształciliśmy sędziów i i sądu są najtańszym rozwiązaniem budżetowym, o czym autorzy budżetu wiedzą od lat
- i jaki samorząd gospodarczy do powoływanie sędziów mamy ? IS ma za sobą doświadczenie ze współpracy z podmiotami o znanych nazwach ...

Przekonanie, że można szermować takim hasłami, gdyż opcja ich realizacji jest wątpliwa, jest tym bardziej nieuczciwe. Sędziowie powinni rzetelnie mówić o wymiarze sprawiedliwości. Nie politykować.

De facto to manifest środowisk, który w skrócie popierają ład o. Rydzyka. a bliżej - obóz popierający obecnego premiera (taki jest bilans przeglądu sytuacji politycznej).

A co do losowania spraw, które było tylko przedmiotem żartów rozmówców red. Żakowskiego, a nie merytorycznej rozmowy o rozdziale pracy w sądach, który do tej pory mimo, że kulał nie było przedmiotem dyskusji, to tylko mamy dodatkowy dowód, że sądy dla zainteresowanych mimo machania Konstytucją są tylko narzędziem w przepychance politycznej, a nie ma zainteresowania faktycznym ich ulepszeniem. Źle bowiem nie funkcjonują, a nieudolności które występują są pokłosiem nieudolności ich dotychczasowego prowadzenia.

np. o systemie losowanie informowano w sprawie Berlusconiego, wprowadzony jest nie tylko we Włoszech.

Znamienne jest, że tak daleko idąca zmiana jak gromadzenie danych o obywatelach przez nagrywanie rozpraw w ogóle nie była przedmiotem debaty. A same zasady przydziału prowadzą do tylu domysłów wśród rozmówców ...
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » poniedziałek, 15 stycznia 2018, 17:06

http://archiwum.rp.pl/artykul/1363942-N ... pisow.html
i to też jest o zmianie Konstytucji, gdy mówimy o przymusie adwokackim wespół z ograniczeniem kognicji
o jej zmienianiu ustawami
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez iga » poniedziałek, 5 marca 2018, 23:13

zyggi napisał(a):w punkt , bardzo dobre . Wierzę że , ci którzy czytają to Forum podadzą pomysł dalej , skoro NATO nie wykorzystuje swojego potencjału odpowiednio , a państwa natowskie nie realizują poprzez swoje budżety podnoszenia obronności NATO.

jest mały krok w tym kierunku :)
Prezydent podpisał ustawę umożliwiającą sojusznikom korzystanie z broni polskich Sił Zbrojnych
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/prezyde ... il/0bnefdd

"Temat ujednolicenia uzbrojenia personelu wojskowego stacjonującego w Polsce i wyposażenia go w broń WP pojawił się w trakcie rekonesansów związanych z organizowaniem dowództwa wielonarodowej dywizji, jednak przepis będzie można stosować do żołnierzy wojsk sojuszniczych w służbach w dowództwach, sztabach i jednostkach operacyjnych."
iga
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Włóczykij » niedziela, 29 kwietnia 2018, 03:23

o referendach

https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/an ... oligarchii
6 grudnia 2015 w Armenii odbyło się referendum, którego przedmiotem były poprawki do konstytucji.

Zmiana konstytucji – paradoksalnie – konserwuje ukształtowany po zakończeniu aktywnej fazy wojny karabaskiej (1994) system polityczny w Armenii, który jest klasycznym systemem oligarchicznym.

Zmiany ustrojowe oraz słabość opozycji, która nie jest w stanie wygenerować alternatywnego programu, sprawiają, iż w Armenii rośnie ryzyko wstrząsów o charakterze antysystemowym (np. masowych wystąpień na tle socjalnym, jakie miały już niedawno miejsce) oraz wykorzystywania niekonstytucyjnych metod politycznych (np. terroryzmu). Jest ono duże z uwagi na złą sytuację materialną ludności oraz potencjalne oddziaływanie czynników zewnętrznych.

https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/ko ... wej-turcji
16 kwietnia 2017 r. w ogólnokrajowym referendum obywatele Turcji opowiedzieli się za przyjęciem poprawek do konstytucji, w efekcie których dojdzie do radykalnego wzmocnienia władzy prezydenta kraju.
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » czwartek, 3 maja 2018, 21:51

https://oko.press/kard-nycz-konstytucja ... seksualne/
Kard. Kazimierz Nycz na rocznicę Konstytucji 3 maja pouczył Polaków, co powinno się znaleźć w nowej konstytucji, którą zapowiada Andrzej Duda. Cytując poprzedniego papieża uznał, że nienegocjowalne jest życie od poczęcia do naturalnej śmierci i małżeństwo hetero jako jedyny wzór rodziny.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... rzeba.html

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/kardyn ... ii/nr1v22v
Kardynał Marx krytykuje plan wieszania krzyży w urzędach w Bawarii
- Państwo nie może definiować znaku krzyża. (...) Żadna partia, żadne państwo, nawet ja jako kardynał, nikt nie może tak po prostu ustalać, co jest chrześcijańskie. To wyznacza Ten, który umarł na krzyżu - powiedział. Jak dodał, "gdy krzyż postrzegany jest tylko jako symbol kulturowy, to znaczy, że się go nie zrozumiało. Wtedy krzyż jest wywłaszczany w imieniu państwa".

czyżby "nie będziesz używał imienia Pana Boga nadaremno"..., czyli powrót do wiary, odwrót od kościoła jako polityki
https://pl.wikipedia.org/wiki/Polityka
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » czwartek, 31 maja 2018, 08:26

o wzmacnianiu wartości moralnych prawnymi
i Konstytucji a kpk, czyli o zmianach faktycznych bez formalnej zmiany Konstytucji
https://oko.press/prof-zoll-nie-nalezy- ... z-aborcja/
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez jaro123 » czwartek, 31 maja 2018, 10:37

Włóczykij napisał(a):o wzmacnianiu wartości moralnych prawnymi
i Konstytucji a kpk, czyli o zmianach faktycznych bez formalnej zmiany Konstytucji

Ciekawe, co w takim razie pan prof. Zoll powiedziałby o ustawodawstwie norymberskim, skoro tak chce teraz (ciekawe dlaczego akurat teraz) odcinać prawo od moralności. Zdaje się, że nie ma pojęcia o dziełach prof. F. Konecznego. A szkoda.
A poza tym uważam, że tylko spłaszczenie struktury sądów powszechnych i zrównanie w statusie wszystkich sędziów sądów powszechnych są w stanie zmienić na lepsze polskie sądownictwo.
jaro123
VIP
VIP

Postprzez iga » czwartek, 31 maja 2018, 11:40

jaro123 napisał(a):
Włóczykij napisał(a):o wzmacnianiu wartości moralnych prawnymi

Ciekawe, co w takim razie pan prof. Zoll powiedziałby o ustawodawstwie norymberskim, skoro tak chce teraz (ciekawe dlaczego akurat teraz) odcinać prawo od moralności. Zdaje się, że nie ma pojęcia o dziełach prof. F. Konecznego. A szkoda.

"Prawo i moralność to dwa różne systemy normatywne”– twierdzi prof. Zoll :shock:

Pan profesor najwyrażniej dał zielone światło dla prawa pozbawionego moralności. Ewentualnie dał przyzwolenie, że pewne normy moralne nie powinny być chronione przez prawo.

a myślałam, że już mnie nic nie zaskoczy <glupek>

btw. "Niemoralna propozycja" to wyjątek potwierdzający regułę. ;)
iga
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Włóczykij » środa, 13 czerwca 2018, 00:01

https://wpolityce.pl/polityka/399181-zn ... a-dyskusje
no niestety z tymi pytaniami szkoda czasu i kasy
i nie widać nic o sądach, zwł. że miało to stopować komisję krs w sprawie reformy sądownictwa

np.
. Czy jest Pan/Pani za odwołaniem się w preambule konstytucji do ponad tysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy, jako ważnego źródła naszej tradycji i kultury i narodowej tożsamości?

to już jest, więc nie oszukujmy się
i tak można po kolei
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » środa, 8 sierpnia 2018, 23:52

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Prof-L ... 02515.html
Prof. Łabno o ankiecie konstytucyjnej: większość głosów za silną rolą premiera
https://oko.press/pis-cichu-pracuje-nad ... zeja-dude/

ps nie mogę znaleźć namiarów na metodologię ankiety
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez iga » środa, 8 sierpnia 2018, 23:59

Włóczykij napisał(a):https://www.bankier.pl/wiadomosc/Prof-Labno-o-ankiecie-konstytucyjnej-wiekszosc-glosow-za-silna-rola-premiera-4102515.html
Prof. Łabno o ankiecie konstytucyjnej: większość głosów za silną rolą premiera
https://oko.press/pis-cichu-pracuje-nad ... zeja-dude/ ... zeja-dude/

ps nie mogę znaleźć namiarów na metodologię ankiety

prezydent zrobi ukłon do innych opcji? https://wpolityce.pl/polityka/407209-pr ... acje-do-pe
zwłaszcza, że Kukiz też chce zmiany Konstytucji
iga
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Włóczykij » sobota, 11 sierpnia 2018, 15:04

https://nowakonfederacja.pl/radziejewsk ... twa-prawa/
trzeba zastanowić się nad nową formułą państwa prawa

nie zgadzam się z powyższym
nadreglamentacja prawa nastąpiła ze wzlędu na wadliwości władzy wykonawczej i ustawodawczej, które rozwiązywanie problemów zastępowały tworzeniem reglamentacji
nadto nadproduktywność unijna, to też nie problem wzrostu roli sądów
sądu pomagały utrzymać jakiś ład tej radosnej twórczości
ale fakt - dla obywatela jest to problem
proces legislacyjny przez działania polityków był rozwalany i klientelizm

państwo prawa jest ok, ale należy przestrzegać zasad, a nie ułożenia się kolejnych pokoleń benficjentów, bo przez to zasady nie działają

ps właśnie doczytała, że chyba się dopisałam do tego opracowania :D
https://nowakonfederacja.pl/poszukiwacz ... ego-etosu/
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez iga » sobota, 11 sierpnia 2018, 21:44

w Konstytucji powinien się znaleść zapis ile procent z budżetu można maksymalnie przeznaczyć na dotacje organizacji pozarządowych - tak aby ustawą budżetową rządy nie kreowały bez umiaru wypływu pieniędzy na wydumane cele.
Czasem mam wrażenie, że i cała ta Unia poszła w tym kierunku, że osoby niekoniecznie pracowite i zdolne, natomiast z układami, wymyśliły sobie jakąś "działalność" - i doiły na to pieniądze, samemu się przy tym nieźle pasąc.
https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/ ... rzadowych/
iga
Global Moderator
Global Moderator

Postprzez Włóczykij » sobota, 11 sierpnia 2018, 22:23

zgadzam się co do negatywnej oceny finansowanie, bo wydaje się, że tracimy środi zamiast je dobrze ukierunkować
widziałam link do oceny sprzez tzw dobrej zmiany, iż problem był zauważony i omawiany
jednak nie jestem zwolenikiem tak szczegółowych rozwiązań w konsytucji, to typowo zagadnie, które należy wydebatować

i tu mam link do takich pomysłów
https://wiadomosci.onet.pl/polskie-ngo- ... rma/ygevmt
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Poprzednia strona

Powrót do Projekty