Newsy ze strony Ministerstwa..

Tutaj możemy podzielić się informacjami z MS, tym co nas czeka, wszczętymi postępowaniami itp itd

Re: Newsy ze strony Ministerstwa..

Postprzez jaro123 » środa, 10 maja 2017, 20:10

Właśnie o to chodzi, aby jak najmniej zależało od ludzi, bo jeżeli zależy, to widać jak jest.
A poza tym uważam, że tylko spłaszczenie struktury sądów powszechnych i zrównanie w statusie wszystkich sędziów sądów powszechnych są w stanie zmienić na lepsze polskie sądownictwo.
jaro123
VIP
VIP

Postprzez sebus » środa, 10 maja 2017, 22:32

regis napisał(a):Nadal uważam że niezależnie od takiego systemu czy innego można być dobrym prezesem czy wizytatorem,PW..etc lub złym...system (sposób powołania,odwołania itp)tylko ułatwia lub utrudnia uzyskanie określonym osobom funkcji

99% zależy od ludzi..my-nie funkcyjni możemy jednak np wywierać wpływ..lobbowac by "dobrzy "i sprawnie organizacyjnie ludzie zostawali szefami a nie daj Boże gdy jednak zostaną ci "źli"..wywierać presję by ich zmienić..każdy kij ma 2 końce i prezes chcąc wojowac z podległym sedziami..będzie miał kiepsko (obstrukcję..,wyniki)
Myślę że normalnemu MS też będzie zależało głównie na wynikach i nie będzie powoływal tylko na zasadzie"mierny ale wierny"...ale mogę się mylić? Zobaczymy

Niektórzy prezesi nie wojują a i tak mają kiepsko ...
sebus
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez regis » czwartek, 11 maja 2017, 09:18

nikt nikomu nie każe być prezesem ani innym funkcyjnym :oops:
regis
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » niedziela, 14 maja 2017, 10:40

Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)
http://www.liberties.eu/pl
? https://oko.press/harvesterem-dyskutowa ... s-relacja/
? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez jp » poniedziałek, 5 czerwca 2017, 18:45

Kolejny nowy, doświadczony wiceminister
http://www.ms.gov.pl/pl/informacje/news ... wosci.html
jp
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » poniedziałek, 5 czerwca 2017, 22:32

jp napisał(a):Kolejny nowy, doświadczony wiceminister
http://www.ms.gov.pl/pl/informacje/news ... wosci.html

osoba, to pikuś
gorzej to pytanie, kogo firmuje, bo działka jest niebagatelna i opowieści o tym, że sędziowie mogą orzekać bezpośrednio na podstawie Konstytucji to takie tam tylko akdemickie bajanie wobec konkretnych faktów rzeczywistości zmierzającej konsekwentnie do cyfryzacji totalnej

warto jednak odnotować pismo z MS, by nie uzależniać urlopów sekretarzy sądowych od urlopów sędziów
wreszcie jakaś przyzwoitość (choć i oczywistość)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Brat Furtian » poniedziałek, 5 czerwca 2017, 23:32

Włóczykij napisał(a):warto jednak odnotować pismo z MS, by nie uzależniać urlopów sekretarzy sądowych od urlopów sędziów

Przepraszam bardzo, nie wierzę: to dotąd było tak, że termin urlopu sędziego determinował termin urlopu "jego" sekretarza sądowego lub protokolanta? <szok>
Brat Furtian
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Joasia » wtorek, 6 czerwca 2017, 00:17

Oczywiście, że tak było i o ile mi wiadomo jest tak nadal. Pismo z MS może zadziała na przyszły rok, na nowe plany urlopowe.
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez ropuch » wtorek, 6 czerwca 2017, 08:04

Oczywiście, że nie ... :cool:
ropuch
VIP
VIP

Postprzez efa » wtorek, 6 czerwca 2017, 09:07

U mnie w Sądzie tak nie było i nie jest. Natomiast w moim wydziale pierwsza zaczęłam pytać swojego sekretarza, kiedy planuje wziąć urlop i zgrywamy - w miarę możliwości - nasze urlopy, zwłaszcza te dłuższe. Inni sekretarze sami z siebie zaczęli ustalać ze swoimi sędziami przynajmniej część urlopów. Przy czym była to inicjatywa sekretariatu, nie sędziów. Po prostu organizacyjnie dobrze to funkcjonuje i dziewczyny z sekretariatu to widzą. Natomiast działa to na zasadzie dobrowolności i nie wiem, czy jest praktykowane w innych wydziałach (ale chyba nie). Mam jeszcze kilka innych przyzwyczajeń urlopowych, np. jeśli wiem, że moja sekretarz bierze jakiś urlop (zwłaszcza krótki) w innym terminie, to staram się nie wyznaczać w jej urlopie wokandy lub wyznaczam lightową. Nie widzę w tym nic złego czy oburzającego i raczej śmieszy mnie zajmowanie się problemami planów urlopowych na poziomie MSu.
efa
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez cezary » wtorek, 6 czerwca 2017, 12:09

ja tak samo jak efa, mamy to dograne zawsze na początku roku, przynajmniej co do urlopów dłuższych niż 7 dni, ja jestem elastyczny więc w zasadzie to ja dostosowuję się do urlopu sekretarza a nie odwrotnie.
Iniuriam ipse facias, ubi non vindices- Jeżeli nie zwalczasz niesprawiedliwości, sam ją popełniasz
cezary
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Niepoprawnym optymistą

Postprzez suzana22 » wtorek, 6 czerwca 2017, 14:52

Włóczykij napisał(a):
....
warto jednak odnotować pismo z MS, by nie uzależniać urlopów sekretarzy sądowych od urlopów sędziów

Kiedy takie pismo zostało wysłane? Do mojego wydziału póki co nie dotarło. Czyżby gdzieś utknęło po drodze?
Czy mógłby ktoś wrzucić tutaj skan? Proszę ze względu na naszych protokolantów, którzy z woli kierownika sekretariatu zostali urlopowo przypisani do swoich sędziów :|
suzana22
VIP
VIP

Postprzez cezary » wtorek, 6 czerwca 2017, 15:04

nie wiem jak inni ale ja pismo otrzymałem 9 maja i dwa dni później osobiście poinformowałem wszystkich sędziów o jego treści.
Iniuriam ipse facias, ubi non vindices- Jeżeli nie zwalczasz niesprawiedliwości, sam ją popełniasz
cezary
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Niepoprawnym optymistą

Postprzez Joasia » wtorek, 6 czerwca 2017, 16:48

ropuch napisał(a):Oczywiście, że nie ... :cool:

Nie żartuj sobie z nas. Twoja protokolantka dostała kiedyś normalny urlop (nie mówię o urlopie na żądanie) wtedy, gdy Ty miałeś sesje?
Zawsze najpierw sędziowie robili plany urlopowe, a potem te plany szły do sekretariatów i sekretarki dostosowywały urlopy do urlopów sędziów.
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez efa » wtorek, 6 czerwca 2017, 17:02

Joasia napisał(a):

Nie żartuj sobie z nas. Twoja protokolantka dostała kiedyś normalny urlop (nie mówię o urlopie na żądanie) wtedy, gdy Ty miałeś sesje?
Zawsze najpierw sędziowie robili plany urlopowe, a potem te plany szły do sekretariatów i sekretarki dostosowywały urlopy do urlopów sędziów.

Pewnie znowu jakiś warszawski folklor.
efa
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Kret » wtorek, 6 czerwca 2017, 17:04

Kurde, wychodzi, że jestem życiowym przegrywem. Skoro w tym wieku Pan Woś jest wiceministrem, to ja powinienem już być co najmniej premierem... :/:
Kret
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez suzana22 » wtorek, 6 czerwca 2017, 17:37

efa napisał(a):
Joasia napisał(a):

Pewnie znowu jakiś warszawski folklor.

krakowski też...
suzana22
VIP
VIP

Postprzez efa » wtorek, 6 czerwca 2017, 17:49

co do zasady organizacyjnie nie jest to złe - pod warunkiem jakiejś akceptacji lub chociażby zrozumienia w zespole. Lubię chodzić na salę z moim sekretarzem i lubię, jak mój sekretarz wykonuje moje zarządzenia. Z tego, co widzę - podobnie mają inni sędziowie. Niektórzy sekretarze (zwłaszcza ci młodsi) stresują się, kiedy mają iść na salę z "nieswoim" sędzią. Biorąc pod uwagę, że większość sędziów ma większy wymiar urlopu wypoczynkowego, niż urzędnicy sądowi, można to fajnie zgrać. Jednocześnie - chociaż prawo pracy jest mi kompletnie obce - pracodawca ustalając plan urlopów nie jest przecież związany bezwzględnie wnioskami urlopowymi pracowników, ale bierze też pod uwagę uzasadnione potrzeby pracodawcy. A zapewnienie niezakłóconego toku pracy jest uzasadnioną taką potrzebą (chyba :roll: ).
Natomiast jak czytam takie pisma to niestety, ale mam wrażenie, że komuś nie zależy na tym, żeby Sądy dobrze funkcjonowały.
efa
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Harry » wtorek, 6 czerwca 2017, 18:14

Ja mam inaczej, chodzę na salę z kim popadnie, nie wyłączając osób na zastępstwa i stażystek. Z drugiej strony to broszka kierownika sekretariatu i administracyjnego żeby wokandy były obsadzone przez urzędnika i problemu z urlopami żadnego nie ma.
Harry
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez totep » wtorek, 6 czerwca 2017, 18:24

Joasia napisał(a):

Nie żartuj sobie z nas. Twoja protokolantka dostała kiedyś normalny urlop (nie mówię o urlopie na żądanie) wtedy, gdy Ty miałeś sesje?.

Tak, bez problemu
totep
Moderator
Moderator

Postprzez andrzej74 » wtorek, 6 czerwca 2017, 18:32

Podobnie jak u Totepa, tyle ze pilnowałem by zastępujący wykonywał zarządzenia a nie by robota czekała na powrót sekretarza, zdarzało sie wiec ze kiero dzieliła robotę na wszystkich w tym na siebie, prosiła bym tylko zaznaczał co jest na cito.
Inteligentny mężczyzna musi czasami pić, by móc wytrzymać w towarzystwie głupców.
andrzej74
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Joasia » wtorek, 6 czerwca 2017, 18:55

No to w wawie jest jednak inaczej. Jak zwykle.
Joasia
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez braga » wtorek, 6 czerwca 2017, 19:04

W moim sądzie nikt nigdy nie uzależniał urlopów protokolantów od urlopu sędziów. Jeśli ja i moja protokolantów zgramy się z urlopem to fajnie, jeśli nie to kierownik sekretariatu musi zapewnić zastępstwo na sesje. A sprawy pilne do wykonania są dzielone na tych co są w pracy.
braga
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: nadal sędzia

Postprzez ropuch » wtorek, 6 czerwca 2017, 20:59

Joasia napisał(a):

Oczywiście, że tak :roll:
ropuch
VIP
VIP

Postprzez Włóczykij » wtorek, 6 czerwca 2017, 22:03

To pismo było już trochę czasu temu. Tylko się z nim zapoznawałam, więc nie mam egzemplarza ( w kadrach powinno być). Była jeszcze mowa o tym, że osoby mające dzieci, powinny otrzymywać urlop w okresie wakacji.
Gdyby trzymać korelację, to były takie lata, że osoby, z którymi pracowałam na wokandach byłyby bez szans, bo gł. urlop miałam we wrześniu, o sierpień zahaczałam tylko.
Opcja obowiązku zgrania urlopów pojawiła się raz. Kalejdoskop jednak jest taki, że jak zwykle do wakacji sytuacja 2 razy ulegała zmianie. To pokazało, że te sztywne pomysły zarządcze są bez sensu.
Wiadomo, że w wakacje praca stopuje, bo jest mniej wokand i jest to do ogarnięcia poprzez elastyczne uzgodnienia. Urlopy są od tego, że praca w takim okresie nie idzie pełną parą. Sędziowie jednak jak zwykle to potem nadrabiają, a z konieczności i sekretariat. Męczenie zatem ludzi ograniczeniami nie ma sensu.
Urlopy są u was na 14 dni czy pełne ?
Mieliście kiedyś zapowiedź zarządczą, że z uwagi na stan opanowania wpływu nie będzie urlopu ? /no szereg studiów z zarządzania dla sądów przecież zorganizowana i wiele przekazano).
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nowinki z MS...