Newsy ze strony Ministerstwa..

Tutaj możemy podzielić się informacjami z MS, tym co nas czeka, wszczętymi postępowaniami itp itd

Re: Newsy ze strony Ministerstwa..

Postprzez wb02 » niedziela, 9 września 2018, 15:57

tbb. napisał(a):Primo - wb02, odrobinę nie spodobał mi się lekceważący ton Twojej wypowiedzi (przyrównania do Pana Staszka itp. - niepotrzebne).
Większość aplikantów po prostu chce poznać przyczyny takich właśnie decyzji etatowych, stąd też cieszę się - pomimo formy - że odniosłeś się do podnoszonych przeze mnie argumentów, bo dzięki temu mamy pełniejszy obraz tego, jak to wygląda, zwłaszcza w porównaniu do informacji otrzymywanych wcześniej z KSSiP. Dziękuję.

Nie podzielam poglądu o lekceważeniu. A jak chcesz wiedzieć klawiaturę gryzłem aby nie zająć bardziej zdecydowanego stanowiska.
tbb. napisał(a): Zapewne w skali kraju któryś z aplikantów wskazał jako preferowany wydział upadłościowy.
Z naszej wewnętrznej listy (choć przyznaję, że nie zadeklarowało się co do wydziału 100%) nie wynikało jednak, aby wskazywał je ktoś z Wrocławia, Katowic, Gliwic, Gdańska - a właśnie tam zablokowano etaty w upadłości. W Warszawie upadłość wskazała jedna osoba - tam akurat nie zablokowano etatu w wydziale upadłościowym.

Według moich informacji to akurat w Gdańsku było wskazanie takiego wydziału jako pierwszy wybór. I to raczej jestem pewien. W Katowicach podobno jako drugi wybór. Szczególnie mnie to nie interesowało wtedy, bo chociaż to mój pion to nie mój okręg, ale to zapamiętałem. Co do Wrocławia - na pewno nikt nie wskazał. Etat tam jest bo potrzeba jest ewidentna zarówno z racji na potrzebę jego skierowania (obciążenia) już dziś jak i perspektywę dość prawdopodobna odejścia niedługo z tego wydziału 1 lub 2 sędziów (jeszcze). Czy się obsadzi? Nie wiem. Czy mógłby być ktoś na etat sędziowski? Nawet bym chciał. Bo są potencjalni kandydaci asystenci/referendarze, którzy są hobbystami upadłości i chętnie by tam trafili. Nie żadni adwokaci itd. ale ludzie, którzy tym żyją. A jest to nisza. Ale i tak nie wiadomo co będzie przy kandydatach na stanowisko sędziowskie z głosowaniem na zgromadzeniu czy w KRS.
I jeszcze jedno - jest w kraju trochę wydziałów upadłościowych. Weź jednak pod uwagę, że w mniejszych okręgach i mniejszych sądach gospodarczych sprawy upadłościowe są w wydziale gospodarczym, który ma i proces i upadłości. Czyli co wskazali gospodarczy to w niejednym sądzie i upadłości będą robic.
Oraz może jeszcze jedno - jak ktoś trafi do upadłości to nie znaczy, że na 100 % musi tam być całą asesurę.

tbb. napisał(a):To, że miejsca w wydziałach w zeszłym roku obsadziły się wynika w dużej mierze z tego, że niewybranie etatu skutkuje zasadniczo w naszym przypadku zamknięciem drogi do zawodu sędziego, więc nie możesz zakładać, że następowało to bez pośredniego "przymusu".

Ależ ani ja ani nikt inny nie ma wątpliwości co do tego. A z nami 20-30 lat temu to jak myślisz, że było? Ja znam niejednego karnistę co z duszy czuł się cywilistą i odwrotnie. Tylko tam było miejsce i brał co było.
Co do ostatnich lat to widziałem niejednego co jest np. z Wrocławia, a trafił do Warszawy czy Gdyni. W konsekwencji mamy zresztą czasem wnioski o przeniesienie, które wszyscy rozumieją. No z wyjątkiem sytuacji gdy są 2 miesiące po objęciu stanowiska.
Żeby to było jasne - wszyscy by woleli żeby sędzia/asesor trafiał jak najbliżej domu. Bo nie będzie pisał o przenosiny. Tylko nie zawsze się da.

tbb. napisał(a):Widzisz, sytuacja z naszej perspektywy wyglądała zupełnie inaczej.
Pierwsze deklaracje dotyczące miejsc składaliśmy w lutym b.r.
Kolejne - potwierdzające - w maju.
(...)
Tymczasem z Twojej wypowiedzi okazuje się, że deklaracje w zasadzie nie były potrzebne.

Ależ ci co was pytali mieli jak najbardziej szczere intencje. W lutym na pewno. W maju mieli pewnie jeszcze promyki nadziei.
W lutym jeszcze liczyli na ogłoszenia lada dzień i zwolnienie stanowisk w SR do czasu ogłoszenia wykazu - wtedy rachunek, że do końca sierpnia się jakoś zdąży był w miarę realny. Wezmę przykład mojego okręgu - są 2 miejsca dla asesorów. W marcu ogłoszono 14 miejsc do SO (7 cywilne, 5 gospodarcze, 1 cywilny-rodzinny, 1 karny). Zgromadzenie było w końcu czerwca bo się wizytatorzy rzutem na taśmę sprężali wiedząc jakie to jest ważne. Papiery wyszły z apelacji niestety późno i na lipcowy KRS się okręg nie załapał. Popatrz na daty - miesiąc czy dwa miesiące wcześniejsze ogłoszenie dawało możliwości, że te 14 (czy 13 odliczając cywilny rodzinny) miejsc mogło być dodatkowo dla asesorów. A to tylko mój okręg. W innych by było podobnie. Dla mnie nie budziło wtedy wątpliwości (i nie tylko dla mnie), że zimą czy wczesną wiosną rozstrzyga się łatwość bądź trudność zdobycia miejsc na wykaz dla asesorów. W normalnym trybie bo potem uwolnienie miejsc w SR to już wymagało bohaterskich czynów jak wielki wysiłek wizytatorów, na cito robione zgromadzenie czy tytaniczny dodatkowy wysiłek dodatkowych posiedzeń KRS. Praca (normalna) na takim bohaterstwie nie może bazować. Tak samo jak wojna powinna bazować na logistyce, a nie bohaterskich czynach.
W każdym bądź razie wasze deklaracje były potrzebne. Tylko to z czego mieli nalać ci co ustalają gdzie będą etaty było w dużej części puste. Bo choć jest masa wolnych miejsc to do obsadzenia pójdą one po zakończeniu procesów nominacyjnych.
I abyś miał jasność - zimą to ja jeszcze sam byłem przekonany, że biorąc pod uwagę ilość wolnych miejsc to będziecie wybierać i przebierać.

tbb. napisał(a):Tymczasem z Twojej wypowiedzi okazuje się, że deklaracje w zasadzie nie były potrzebne.
Uwzględnienie ich w takiej części nie stwarza bowiem sytuacji, w której którykolwiek z aplikantów może liczyć na to, że trafi tam, gdzie chciał trafić. Sęk w tym, że teraz miejsce zablokowane "z jego deklaracji" zajmie ktoś, kto będzie musiał szukać dla siebie nowego miejsca do życia. Jedna taka decyzja u kogoś z "czuba" listy rankingowej i każdy z nas będzie mieć 15 minut (bez możliwości przemyślenia, czy chociażby skonsultowania wyboru z rodziną) na wybór innego miejsca. Równie dobrze więc mogłoby tych deklaracji nie być i nikt nie robiłby nam niepotrzebnej nadziei.
Dla wielu osób o wiele lepszym rozwiązaniem byłyby zresztą zwyczajne konkursy, a w takiej sytuacji, jaką mamy na dziś, rzekomy przywilej wyboru miejsc staje się kamieniem u nogi, zwłaszcza dla osób, których sytuacja osobista nie pozwala na przeprowadzkę na drugi koniec kraju..

Jak napisałem wyżej - uważam, że były potrzebne.
Co do wyboru. Czy my tu dyskutujemy o przeznaczonych miejscach czy samej konstrukcji asesury i KSSiP? To o czy piszesz jest cechą szkoły. Dodam, że ja sam zaliczam się do tych wcale nie nielicznych, którzy nie uważają obecnego modelu za najlepszy i woleliby 11 odnóg szkoły w apelacjach i liczniejsze aplikacje oraz dochodzenie do zawodu przez praktykę asystencko/referendarską. Bo na razie kształcimy sobie wysoce wyszkolone wyspecjalizowane jednostki dla których nie mamy kadry pomocniczej - a już na pewno wyszkolonej. A uważam, że sami navy seals wojen nie wygrywają. Musi istnieć normalne wojsko.
Ale decyzję podjęto lata temu i taka jest konstrukcja. Przy czym, to, że ktoś z czuba listy rankingowej wybiera to nie jest dla mnie szczególny powód do narzekań. Ja nawet nie mówię, że ten z czuba listy będzie lepszy w pracy niż ten niżej. Niekoniecznie, bo znam przykłady szóstek na egzaminach, które sobie w pracy normalnej (codziennej) nie radzą. Chodzi tylko o to, że nie ma innego obiektywnego kryterium.
Co do zwyczajnych konkursów - też zawsze jest ryzyko. A system KSSiP ma jedną przewagę - rzeczywiście wykańcza lokalne nepotyzmy.
Aha, i współczuję skutków. Poważnie. Ale taka jest konstrukcja. Z kolei ci co muszą startować w konkursach uważają Was za uprzywilejowanych.

tbb. napisał(a):ad. 1
Zakładając hipotetycznie, że etat w Grajewie nie jest "rodzinny" (tego nie wiem, jeśli faktycznie jest rodzinny - nie musisz odpowiadać, bo pytanie staje się bezprzedmiotowe).
Mógłbyś wytłumaczyć mi różnicę w obciążeniu-odciążeniu sądu pracą pomiędzy obsadzeniem etatu sędzią a asesorem? Przy jednakowym podziale czynności, brakach różnicy wpływu? Jakie to ma znaczenie dla sprawności postępowań czy daną sprawę "obsądzi" asesor lub sędzia?
Jeśli etaty w obu sądach byłyby przeznaczone np. dla wydziału cywilnego, czy nie można było ich po prostu zamienić i Grajewa przeznaczyć dla asesora, a Bolesławca na konkurs?
W mojej ocenie - różnica dla wymiaru sprawiedliwości w zasadnie żadna, natomiast dla aplikantów miałoby to kolosalne znaczenie, ponieważ o ile do konkursów staje się dobrowolnie w wybranym przez siebie miejscu (więc startują zazwyczaj "miejscowi"), o tyle aplikanci - chcąc zostać sędzią - miejsce z listy wybrać muszą (co wiąże się w wielu przypadkach z koniecznością wyjazdu).

Zacznijmy od tego co napisałeś pierwotnie
tbb. napisał(a):Czy naprawdę nie można było przeznaczyć dla aplikantów etatu w przykładowym Grajewie, Ostrołęce, kosztem etatu chociażby w Bolesławcu (nie ma z tych okolic żadnego aplikanta) lub którymś ze śląskich miast?

Jak dla mnie z tego co napisałeć wynika, że należało dać etat do Grajewa zabierając go z Bolesławca bo w okolicach Bolesławca nie ma kandydata. Wybacz, ale to stwierdzenie mnie wręcz do szewskiej pasji doprowadziło. Bo podstawą oceny gdzie dać etat nie jest to czy w pobliżu jest aplikant. Skpumy się na tym przykładzie Bolesłąwca i Grajewa - przepraszając oba sady za ich obrabianie, ale taki padł przykład.
Jak sobie sprawdziłem w zestawieniu przysłanym z MS to na koniec 2017 w SR w Grajewie był limit 7 etatów sędziowskich. W SR w Bolesławcu limit wynosił 15. To limit. Bo ile było obsadzonych pewnie bym się gdzieś doszukał ale nie o to chodzi. W każdym bądź razie ja tak Ciebie rozumiem - zabierzmy etat z Bolesławca do Grajewa bo tam jest aplikant. Tylko to znaczy zwiększmy w Grajewie limit do 8, zmniejszmy w Bolesławcu limit do 14. No dobrze, ale kiedy oddamy ten etat do Bolesławca? To pierwsze pytanie. A drugie pytanie - jakie są obciążenia na etat według limitu etatów w Grajewie i Bolesławcu? Bo widzisz według tego co ja widzę w ZSRK (w hurtowi danych tzw. - tam zespoły/oddziały analiz mają dostęp i u mnie się takie porównania robi na podstawie dostępnych danych) na koniec roku 2017 na etat w cywilnym według limitu wpływ spraw "C" w Grajewie wynosił 313 spraw, a w Bolesławcu 479. To na limit. Więc gdyby zabrać etat z "C" w Bolesławcu do Grajewa to w Bolesławcu na etat mieliby jeszcze więcej, a w Grajewie jeszcze mniej. Średnia w Polsce spraw "C" wynosiła wtedy około 310 spraw na etat na limit. W rezultacie z Twojego wcześniejszego pisania wynikało stwierdzenie zabierzmy etat z Bolesławca do Grajewa. Co ja czytam - polepszymy w Grajewie ponad średnią w Polsce i pogorszmy jeszcze bardziej w Bolesławcu. Wiesz kiedy by to można robić? Gdyby była pewność, że ktoś na pewno w ciągu 2-3 miesięcy odejdzie z Grajewa i będzie można etat zabrać. Ale tu też jeszcze w tle jest parę potencjalnych zmiennych.
W każdym bądź razie jak dla mnie Twoja sugestia była niepraktyczna.
A aby podsumować - ja nie twierdzę, że etat w Bolesławcu czy Grajewie akurat był w cywilnym (zresztą tam gdzie obwieścili podejrzewam rodzinny). Może nie. Ale pokazuję metodologię liczenia. Oczywiście to tylko pierwszy rzut bo może to "C" jest nierówne "C" w drugim sądzie. Ale to też podlega analizie i można to zobaczyć.

I wracając do tego ad. 1
Nie wiem czy w Grajewie jest czy nie jest etat rodzinny, ale tak podejrzewam. Według mojej wiedzy - zupełnie ubocznie uzyskanej - to co szło do Monitorów to były rodzinne, a miały iść też te co do których nie było szans na zainteresowanie nimi kandydatów na asesorów. Przynajmniej jakiś czas temu to przy okazji omawiania spraw analiz i etatów usłyszałem. Co zresztą dla mnie jest logiczne, a większość rzeczy w tej dziedzinie ma jakąś logikę (co nie znaczy, że zawsze mi się podobają).
Co do obsady - asesor będzie szybciej jeżeli miejsce zwalnia się przed obwieszczeniem wykazu czy egzaminem. Jeżeli zwalnia się etat w grudniu czy styczniu to jest duża szansa, że sędzia będzie szybciej. Czyli po pierwsze - odpowiedź zależy od czasu kiedy zwolni się etat. Po drugie - asesora nie wykorzysta się czasem w pełni w małym sądzie i jego przeniesienie czy zaangażowanie częściowo w innych sprawach jest trudne. Bez większego znaczenia jest to w dużym sądzie. W małym jak się okazuje, że asesor nie może iść do spraw rodzinnych jest to problem. Nie jest tak, że zawsze asesor=sędzia. Niestety. Ale nie to było m.zd. motywem w MS.
Co do tego, że człowiek jest człowiek to się zgadzam. Gdybym ja miał (to nie moja decyzja bo prostym sędzią z prowincji jestem, ale mówię co bym ja zrobił) w maju wolny etat w cywilnym w Grajewie i miał zainteresowanego etatem aplikanta to bym wtedy zatrzymał etat. Tylko ty zakładasz, że ktoś to wiedział. Moim zdaniem nikt z aplikantów nie wskazał SR w Grajewie, bo chyba nikt okręgu w Łomży nie wskazał. Pytali również o sąd drugiego wyboru i chyba ci co wskazywali okręg np. Białystok nie wskazywali jako drugiego wyboru Grajewa. To jest w takim razie temat do przemyśleń - może powinni nie pytać o SR pierwszego wyboru i SR drugiego wyboru, a także o potencjalne obszary.
I aby było jasne - a dlaczego zakładasz, że miejsce w Bolesławcu i Grajewie było wolne w tym samym czasie? Cała rozmowa o zamianie jest moim zdaniem bez podstaw faktycznych.
tbb. napisał(a):ad. 2
Wspomniałem już wyżej - nasze deklaracje zbierane były już w lutym, więc zakładam, że teoretycznie mogłyby być brane pod uwagę już przy decyzjach o majowych Monitorach? ;)

W lutym wy składaliście deklaracje. Może jeszcze ktoś mógł liczyć na zwolnienie etatów w SR przez obwieszczenie miejsc w SO i szybkie konkursy. Konieczność była oczywista. W każdym bądź razie z całą pewnością nie miał wiedzy jakie etaty zwolnią się od lutego. Po moim okręgu mogę powiedzieć, że etat dla asesora zatrzymano po sędzi, która odeszła w stan spoczynku w końcu lutego, a decyzja była marzec czy też przełom marca i kwietnia. Tu bym musiał sprawdzić, ale na pewno tak 1,5 do 2 miesięcy po tym jak was pytali. A był to pewnie jeden z pierwszych etatów odłożonych dla asesorów.

tbb. napisał(a):ad. 3
Tutaj naprawdę proszę o szczerą odpowiedź - jeśli posiadasz informację na ten temat - czy wszystkie z wymienionych przeze mnie wyżej etatów przeznaczone zostały na konkursy w wydziałach rodzinnych? Jeśli tak - wszyscy zaakceptują taki argument i nikt nie będzie czuł rozgoryczenia.

Nie mam takiej wiedzy. Mam wiedzę o deklarowanych zamiarach ze strony ludzi, którzy się analizami zajmują i się na nich znają co wyżej napisałem. U mnie w okręgu sztywno trzymam się zwyczaju, że zawsze jak jest Monitor to ogłaszamy w jakim wydziale się przewiduje obwieszczenie miejsca. Sprawdź może na stronie SO w Łomży czy jest coś na temat konkursu.

tbb. napisał(a):Nie chcę też, żeby ktokolwiek traktował aplikantów jako osoby roszczeniowe, bo tak nie jest. Gdyby postawiono nam od razu sprawę jasno - etaty ustalimy wg zapotrzebowania, wasze deklaracje mają marginalny wpływ, nikt nie mydliłby nam oczu, jakie to deklaracje mają wagę, to inaczej podeszlibyśmy do wszystkiego. Tymczasem wyszło inaczej.

Na pewno Dyrektor KSSiP chciała dla was jak najlepiej. I na pewno gdy was pytali wszyscy byli pewni, że jest szansa na to, że będziecie przebierać w etatach. Bo wszelkie dane do tego były. Jak zaznaczyłem - przy publikacji obwieszczeń dwa miesiące wcześniej to nowy KRS miałby na wejściu spływające papiery i mógłby część na pewno okręgów załatwić i przed końcem sierpnia byłby wolne etaty w SR w dużej ilości. Taki był wtedy stan wiedzy. Nie grzesz prezentyzmem i nie myśl, że wtedy ci o których piszesz mieli taką wiedzę jak dziś.
Ostatnio edytowano niedziela, 9 września 2018, 16:24 przez wb02, łącznie edytowano 1 raz
'Bez urazy, kapitanie, ale nikt w całym tym j...m wszechświecie, dziele Pana Naszego, nie może wykluczyć wypadków losowych i nieprzewidzianych okoliczności."
wb02
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez wb02 » niedziela, 9 września 2018, 16:08

tbb. napisał(a):
wanam napisał(a):
Policzyłeś właśnie ogłoszony etat asesorski w Olsztynie? A miejsc sędziowskich w rejonach w apelacji zostało ogłoszonych o wiele więcej np w Lidzbarku, Nidzicy. Problem polega na tym, że przy poprzednim naborze obsadzono w samym Olsztynie 5 miejsc asesorskich i były propozycje w innych sądach w regionie. Nie było jednak chętnych asesorów np na Lidzbark. W efekcie zostały ogłoszone konkursy na stanowiska sędziowskie.

Oczywiście piszę z perspektywy mojego regionu, ale w kolejnym rozdaniu w przyszłym roku, jak dobrze liczę może być 5 - 6 miejsc asesorskich dla dużego rocznika w Olsztynie i w okolicach.

Wanamie, jedyny etat asesorski w całej apelacji to właśnie ten Olsztyn.

Problemem w deklaracjach było to, że postawiono nam wymóg wskazania jednego SR w ramach okręgu. W większości przypadków aplikanci wskazywali duże sądy - nie dlatego, że do innych w okręgu nie chcieli iść, tylko myśląc zdroworozsądkowo, że właśnie w dużym sądzie znajdzie się etat. To wcale nie oznaczało, że nie byli zainteresowani innymi sądami w ramach danego okręgu. Mam też nadzieję, że nikt tego tak nie odbierał w MS.

Wedlug mnie przyjęto praktykę wskazywania jednego SR w ramach pierwszego wyboru i jednego SR w ramach drugiego wyboru. Takie widziałem dane. I tak już było m.zd. poprzednio.
Pytanie czy były głosy na temat tego, że to wskazywanie jest uproszczone. Choć i tak jest pytanie jak dalece szczegółowe mogły być deklaracje.
'Bez urazy, kapitanie, ale nikt w całym tym j...m wszechświecie, dziele Pana Naszego, nie może wykluczyć wypadków losowych i nieprzewidzianych okoliczności."
wb02
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez tbb. » niedziela, 9 września 2018, 16:31

@wanam
Wrzucam poniżej nasze zestawienie deklaracji (brakuje wyboru kilku osób):

Obrazek

Z powyższego wynika m.in., że SO Olsztyn - jako okręg - deklarowało łącznie 3 aplikantów.

@wb02
Dziękuję Ci za konkretną odpowiedź.

W deklaracjach mieliśmy wskazać jeden SR w granicach preferowanego SO oraz alternatywny SR w granicach innego SO - weryfikowaliśmy to wielokrotnie w KSSiP i takie było oficjalne stanowisko. Nie było więc możliwości wskazania dwóch SR z tego samego okręgu.

W kontekście takiej informacji wszyscy, podkreślam - wszyscy, aplikanci podając dwa SR z dwóch różnych okręgów byli przeświadczeni, że preferencje będą uwzględniane w pierwszej kolejności w granicach pierwszego lub drugiego SO, a wskazanie SR ma tylko charakter pomocniczy.

-----------------------------------------------

Odnośnie sytuacji Grajewo-Bolesławiec. Musiałem się nieprecyzyjnie wyrazić w pierwszym poście, od samego początku chodziło mi o "podmianę" etatu asesorskiego na konkursowy. Jeśli źle mnie zrozumiałeś, nastąpiło nieporozumienie w komunikacji :-) Z naszych aplikanckich, niepotwierdzonych wprawdzie w 100%, informacji wynika, że etat z Monitora w Grajewie to etat cywilny. Jak sam widzisz powyżej - Łomża była deklarowana przez 2 aplikantów, a i inni aplikanci białostoccy nie mieliby nic przeciwko objęciu tam asesury, bo odległość jest niewielka (podobnie zresztą jak Ostrołęka, Ostrów Mazowiecka, inne sądy w kierunku Warszawy). Przydzielono nam natomiast Bolesławiec (jako 6 etat w apelacji wrocławskiej), gdzie realnie mamy 3 aplikantów w apelacji.

Moje małe zdziwienie budzi informacja, że w Gdańsku aplikant podał wydział upadłościowy jako pierwszy wybór. Jedyny aplikant, który wskazywał na Gdańsk w pierwszym wyborze - wątpię, aby wskazał upadłość, gdyż znam osobiście tę osobę. Jeśli chodzi o Katowice, tutaj również żaden ze znanych mi aplikantów nie wskazał upadłości jako preferowanego wydziału, chyba że zrobiła to któraś z osób z poprzedniego rocznika.

Jeśli mógłbym odnieść się do wskazywanego przez Ciebie poślizgu w przebiegu konkursów do SO/SA w stosunku do pierwotnych założeń. Czy z perspektywy sędziów delegowanych do MS oraz planów w tym zakresie - jest w ogóle szansa na to i czy jest rozważana taka możliwość, aby opublikowana lista etatów, w sytuacji, gdyby - do czasu wyboru miejsc po egzaminie - konkurs w określonym okręgu "przeszedł" przez KRS, została uzupełniona o zwolnione w ten sposób etaty? Podobna sytuacja miała miejsce w zeszłym roku, gdzie pierwotną listę uzupełniono o kolejne etaty. Czy stałyby ku temu jakieś przeszkody nie do przeskoczenia?
Ostatnio edytowano niedziela, 9 września 2018, 16:39 przez tbb., łącznie edytowano 1 raz
tbb.
młody sędzia
młody sędzia

Kim jestem ?: apl.

Postprzez wb02 » niedziela, 9 września 2018, 16:36

tbb. napisał(a):Z powyższego wynika m.in., że SO Olsztyn - jako okręg - deklarowało łącznie 3 aplikantów.

Przepraszam, ale moim zdaniem pierwszy oraz 2drugi wskazywano jako wybór alternatywny. I pytanie - wy wskazywaliście sąd i wydział. Więc ja sam znam przypadki, że ktoś poprzednio wskazywał wrocław i jako alternatywę też wrocław tylko inny wydział. Np. w ten sposób 1 wybór Wrocław cywilny, 2 wybór Wrocław gospodarczy.
W tej sytuacji nie jestem pewien czy chodziło o trzy osoby. Pewne przy tym z całą pewnością jedno - jako I wybór Olsztyn wskazała 1 osoba.
wb02
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez tbb. » niedziela, 9 września 2018, 16:44

@wb02

Widzisz, czyli zostaliśmy wprowadzeni w błąd. Oficjalne, przekazane nam w wiadomości email (wiadomość z 2 lutego 2018 roku) stanowisko było takie, że alternatywny sąd ma być położony w innym okręgu...

Jeśli chodzi o powyższe zestawienie - dysponuję imienną listą deklaracji, więc zapewniam Cię, że chodzi o trzy różne osoby:
pierwsza - wskazała SO Olsztyn jako pierwszy wybór
druga - wskazała SO Olsztyn jako alternatywę, pierwszy wybór SO Białystok (gdzie nie ma żadnego etatu)
trzecia - wskazała SO Olsztyn jako alternatywę, pierwszy wybór SO Szczecin (gdzie nie ma żadnego etatu)
Ostatnio edytowano niedziela, 9 września 2018, 16:48 przez tbb., łącznie edytowano 1 raz
tbb.
młody sędzia
młody sędzia

Postprzez wb02 » niedziela, 9 września 2018, 16:48

tbb. napisał(a):Jeśli mógłbym odnieść się do wskazywanego przez Ciebie poślizgu w przebiegu konkursów do SO/SA w stosunku do pierwotnych założeń. Czy z perspektywy sędziów delegowanych do MS oraz planów w tym zakresie - jest w ogóle szansa na to i czy jest rozważana taka możliwość, aby opublikowana lista etatów, w sytuacji, gdyby - do czasu wyboru miejsc po egzaminie - konkurs w określonym okręgu "przeszedł" przez KRS, została uzupełniona o zwolnione w ten sposób etaty? Podobna sytuacja miała miejsce w zeszłym roku, gdzie pierwotną listę uzupełniono o kolejne etaty. Czy stałyby ku temu jakieś przeszkody nie do przeskoczenia?

Nie do mnie pytanie. Przy czym to zależy od paru istotnych zmiennych. Znów odwołam się do przykładu mojego SO bo najlepiej to zrobić na przykładzie. Jest konkurs na 14 miejsc do SO. Jako jeden z niewielu dużych SO mieliśmy zgromadzenie przed wakacjami i papiery są w KRS. Po piersze kiedy się nimi zajmą, czyli we wrzesniu czy w październiku, potem trzeba doręczyć uchwały, prawomocność, ewentualne odwołania i wręczenie przez Prezydenta. jak dobrze pójdzie (czyli bez odwołań) to najwcześniej miejsca zwolnią się listopad - grudzień (raczej grudzień). To jeden duży okręg. Też chyba przed wakacjami z dużych jest zrobiony SO Łódź i nie wiem czy nie jakieś duże okręgi na Śląsku. Z mneijszych to chyba Zielona Góra, Konin w apelacji Poznanskiej (ale nie Poznań), wszystkie okręgi w mojej apelacji. W każdym bądź razie to po pierwsze będzie za kwartał, a po drugie to nie będzie pokrycie całego kraju.
Więc ja bym na to nie liczył bo jest za dużo zmiennych do takiej decyzji. Brałbym co jest. Nie sprawdzałem tylko czy miejsc jest dla wszystkich czy też mniej niż tych, którzy zdali. Bo wykluczone publikowanie za jakiś czas nowej listy nie jest, ale na tym bym przyszłości nie budował. W skrócie chodzi o skłonność do ryzyka. Jak ją masz to ryzykuj, ale ja odradzam.
wb02
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez wb02 » niedziela, 9 września 2018, 16:50

tbb. napisał(a):@wb02

Widzisz, czyli zostaliśmy wprowadzeni w błąd. Oficjalne, przekazane nam w wiadomości email stanowisko było takie, że alternatywny sąd ma być położony w innym okręgu...

Jeśli chodzi o powyższe zestawienie - dysponuję imienną listą deklaracji, więc zapewniam Cię, że chodzi o trzy różne osoby:
pierwsza - wskazała SO Olsztyn jako pierwszy wybór
druga - wskazała SO Olsztyn jako alternatywę, pierwszy wybór SO Białystok (gdzie nie ma żadnego etatu)
trzecia - wskazała SO Olsztyn jako alternatywę, pierwszy wybór SO Szczecin (gdzie nie ma żadnego etatu)

Ja mówięc o tym co sam widziałem poprzednio. Może teraz wskazywaliście w różnych okręgach.
A z tego co przytaczasz ja czytam, że jako 1 wybor wskazała 1 osoba.
Nie możecie też oczekiwać, że miejsca będą w nadmiarze. Bo z perspektywy sądów one też nie mogą być bez sensu zamrożone.
wb02
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez wb02 » niedziela, 9 września 2018, 16:54

tbb. napisał(a): Z naszych aplikanckich, niepotwierdzonych wprawdzie w 100%, informacji wynika, że etat z Monitora w Grajewie to etat cywilny. Jak sam widzisz powyżej - Łomża była deklarowana przez 2 aplikantów, a i inni aplikanci białostoccy nie mieliby nic przeciwko objęciu tam asesury, bo odległość jest niewielka (podobnie zresztą jak Ostrołęka, Ostrów Mazowiecka, inne sądy w kierunku Warszawy). Przydzielono nam natomiast Bolesławiec (jako 6 etat w apelacji wrocławskiej), gdzie realnie mamy 3 aplikantów w apelacji.

Może i tak jest jeżeli tak twierdzisz. Tylko pytanie czy MS skierowało do cywilnego czy przydzielało na rodzinny, a zmiana się dokonała później - czyli PSO przeznacza inaczej niż planowano bo się po drodze przy długim wakacie coś mogło wydarzyć.
Z tego co słyszałem na monitory generalnie szło to co było w rodzinnym czy też to co nie bylo do obsady. I taka jest moja wiedza.
wb02
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez wb02 » niedziela, 9 września 2018, 16:57

tbb. napisał(a):Moje małe zdziwienie budzi informacja, że w Gdańsku aplikant podał wydział upadłościowy jako pierwszy wybór. Jedyny aplikant, który wskazywał na Gdańsk w pierwszym wyborze - wątpię, aby wskazał upadłość, gdyż znam osobiście tę osobę. Jeśli chodzi o Katowice, tutaj również żaden ze znanych mi aplikantów nie wskazał upadłości jako preferowanego wydziału, chyba że zrobiła to któraś z osób z poprzedniego rocznika.

Bazowałem i bazuję na informacji kogoś z tych okolic kto się tym pionem zajmuje i wskazał mi taki przykład. Dla mnie to był dość pewna informacja w którą wierzę.
Zresztą mam wrażenie, że te preferencje indywidualne powinni wam ujawnić nie tylko ilościowo ale i imiennie skoro to ma znaczenie przy wyborze. Zresztą byłem przekonany, że wisi to w KSSiP w jakiejś wydzielonej strefie zamkniętej dla aplikantów.
wb02
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez tbb. » niedziela, 9 września 2018, 17:05

wb02 napisał(a):Bazowałem i bazuję na informacji kogoś z tych okolic kto się tym pionem zajmuje i wskazał mi taki przykład. Dla mnie to był dość pewna informacja w którą wierzę.
Zresztą mam wrażenie, że te preferencje indywidualen powinni wam ujawnić nie tylko ilościowo ale i imiennie skoro to ma znaczenie przy wyborze. Zresztą byłem przekonany, że wisi to w KSSiP w jakiejś wydzielonej strefie zamkniętej dla aplikantów.

Zakładam, że nie jest to możliwe z uwagi na ochronę danych osobowych :mrgreen:

Dlatego przygotowaliśmy samodzielnie imienną listę preferencji (61 osób z 66 egzaminowanych), w oparciu o którą sporządzone zostało m.in. zestawienie, które wkleiłem powyżej - za tę listę mogę poręczyć.

Tak naprawdę dla ludzi z okolic Białegostoku, Radomia, nawet Lublina zbawieniem byłby już tylko dodatkowy etat zablokowany w Warszawie, gdzie w tym roku też zablokowano mało miejsc. A chyba w ciemno można przyjąć, że zapotrzebowanie i obciążenie sądów (ale też - rotacja) w warszawskich rejonach jest jednym z największych w skali kraju, vide opowieści o mitycznych rozmiarach referatów.
tbb.
młody sędzia
młody sędzia

Postprzez wanam » poniedziałek, 10 września 2018, 00:02

tbb. napisał(a):@wanam
Wrzucam poniżej nasze zestawienie deklaracji (brakuje wyboru kilku osób):

...

Ok. Dzięki.
wanam
VIP
VIP

Postprzez Tomasz Zawiślak » czwartek, 13 września 2018, 06:50

W MS powstał zespół doradczy do spraw etyki i postępowań dyscyplinarnych sędziów

https://www.ms.gov.pl/pl/informacje/new ... powan.html
"Sądownictwo niezależne od pozostałych gałęzi władzy jest najlepszym gwarantem ochrony przeciwko łamaniu praw jednostek w każdej formie. Gdy politycy przyjmują demokratyczne zasady kierowania państwem, to z reguły potrafią zrozumieć, że niezależne sądownictwo im nie zagraża, ale czyni ich bardziej odpowiedzialnymi", Joseph P. Nadeau, Kwartalnik IUSTITIA nr 1/2017
Tomasz Zawiślak
VIP
VIP

Postprzez Włóczykij » czwartek, 13 września 2018, 07:36

Tomasz Zawiślak napisał(a):W MS powstał zespół doradczy do spraw etyki i postępowań dyscyplinarnych sędziów

https://www.ms.gov.pl/pl/informacje/new ... powan.html

no i czego życzyć na nowej drodze :roll:
kiedyś był zespół do spraw kognicji, czy jakoś podobnie i przez lata nic
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)
http://www.liberties.eu/pl
? https://oko.press/harvesterem-dyskutowa ... s-relacja/
? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez kam » piątek, 14 września 2018, 13:11

Zarządzenie o powołaniu zespołu (i skład):
https://bip.ms.gov.pl/pl/ministerstwo/d ... 4,267.html
kam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez magdam » piątek, 14 września 2018, 21:01

Włóczykij napisał(a):
Tomasz Zawiślak napisał(a):W MS powstał zespół doradczy do spraw etyki i postępowań dyscyplinarnych sędziów

https://www.ms.gov.pl/pl/informacje/new ... powan.html ... powan.html

(...)

Opamiętania.
magdam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Magda Modrzyńska

Postprzez forget-me-not » piątek, 14 września 2018, 22:59

Włóczykij napisał(a):

https://www.ms.gov.pl/pl/informacje/new ... powan.html ... powan.html

kiedyś był zespół do spraw kognicji, czy jakoś podobnie i przez lata nic

Jak najmniej pracy
forget-me-not
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » sobota, 15 września 2018, 08:08

to ja też dopiszę :

cywilizacji

(i zauważę przy tym, że nie ma żadnej kobiety w skladzie, doświadczenie nie wskazuje, że byłoby to polepszenie, ale jednak dla odpowiedniego spektrum)
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)
http://www.liberties.eu/pl
? https://oko.press/harvesterem-dyskutowa ... s-relacja/
? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez Hinoki » sobota, 15 września 2018, 08:20

Włóczykij napisał(a):to ja też dopiszę :

cywilizacji

(i zauważę przy tym, że nie ma żadnej kobiety w skladzie, doświadczenie nie wskazuje, że byłoby to polepszenie, ale jednak dla odpowiedniego spektrum)

Też od razu został przeze mnie ten brak zauważony.

Generalnie istnienie tego rodzaju zespołu oceniam bardzo pozytywnie że względu na przedmiot działalności.

Co do składu to wydaje się ze na szczeblu ministerialnym nie ma przeszkód aby na stałe pracowali w nim eksperci zewnętrzni np etycy uniwersyteccy. Udział etyków podnióslby poziom prac zespolu, ale niewątpliwie pociągnął by spory wydatek. Warto!
Hinoki
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: znam FS nie tylko z widzenia

Postprzez censor » sobota, 15 września 2018, 13:41

Hinoki napisał(a):Co do składu to wydaje się ze na szczeblu ministerialnym nie ma przeszkód aby na stałe pracowali w nim eksperci zewnętrzni np etycy uniwersyteccy. Udział etyków podnióslby poziom prac zespolu, ale niewątpliwie pociągnął by spory wydatek. Warto!
A po co? Nie warto. Sędziowie też mają być w uczelnianych komisjach dyscyplinarnych?
Ocen okresowych sędziów nie wymyśliły nawet władze PRL. To zamach na niezawisłość sądów. Za wszelką cenę i wszelkimi sposobami nie można dopuścić do ich wprowadzenia. Ostatnie odkrycie kart potwierdziło: to rezygnacja z zasady nieusuwalności sędziów.
censor
VIP
VIP

Postprzez Hinoki » sobota, 15 września 2018, 13:57

censor napisał(a):
Hinoki napisał(a):Co do składu to wydaje się ze na szczeblu ministerialnym nie ma przeszkód aby na stałe pracowali w nim eksperci zewnętrzni np etycy uniwersyteccy. Udział etyków podnióslby poziom prac zespolu, ale niewątpliwie pociągnął by spory wydatek. Warto!
A po co? Nie warto. Sędziowie też mają być w uczelnianych komisjach dyscyplinarnych?

Zespół nie jest w żadnym wypadku komisją dyscyplinarną. Wydaje się że będzie pełnił funkcję konsultacyjno -doradczą zanim ewentualnie sprawa trafi w tryby postępowania dyscyplinarnego lub gdzies indziej np przed kolegium.
Hinoki
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: znam FS nie tylko z widzenia

Postprzez censor » sobota, 15 września 2018, 14:02

No to my też moglibyśmy im służyć konsultacją na uczelniach.
Ocen okresowych sędziów nie wymyśliły nawet władze PRL. To zamach na niezawisłość sądów. Za wszelką cenę i wszelkimi sposobami nie można dopuścić do ich wprowadzenia. Ostatnie odkrycie kart potwierdziło: to rezygnacja z zasady nieusuwalności sędziów.
censor
VIP
VIP

Postprzez regis » sobota, 15 września 2018, 16:18

Burza nawet nie w szklance a kieliszku wody :D
Czy naprawdę uważacie że minister sam podejmuje decyzję w sprawie dyscyplinarek ot tak z pod dużego palca?
I dotąd to był szereg urzędników MS od specjalisty do dyr.dep kończąc którzy badali przypadek i składali swoją rekomendacje dla ministra..on podejmował końcowa decyzję
Co się teraz zmieni? Praktycznie nic .choć może bedzie szerszy front oceny bo i zespół większy i chyba jak już --coś pisemnie uzasadnią tj. swą rekomendacje..nie widzę tu ani zagrożenia ani wielkiej różnicy na minus

Jak słyszałem w 2016 r odsetek spraw dyscyplinarnych zainicjowanych przez Ms wynosił ok 10%..więc nie róbmy armageddonu..
regis
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez bruno » sobota, 15 września 2018, 19:19

regis napisał(a):Burza nawet nie w szklance a kieliszku wody :D
Czy naprawdę uważacie że minister sam podejmuje decyzję w sprawie dyscyplinarek ot tak z pod dużego palca?
I dotąd to był szereg urzędników MS od specjalisty do dyr.dep kończąc którzy badali przypadek i składali swoją rekomendacje dla ministra..on podejmował końcowa decyzję
Co się teraz zmieni? Praktycznie nic .choć może bedzie szerszy front oceny bo i zespół większy i chyba jak już --coś pisemnie uzasadnią tj. swą rekomendacje..nie widzę tu ani zagrożenia ani wielkiej różnicy na minus

Jak słyszałem w 2016 r odsetek spraw dyscyplinarnych zainicjowanych przez Ms wynosił ok 10%..więc nie róbmy armageddonu..

no zdecydowanie !!!!!
o wiele większe "zasługi" w dziedzinie wszczynania postępowań dyscyplinarnych mają Prezesi - zwłaszcza SO (odnośnie SSR i SSO) - badż osobiście , bądz ustami/rękoma Kolegiów (czyt. organ pomocniczy prezesa) - mając w swojej dyspozycji Zców Rzeczników Dyscyplinarnych - swoją drogą nie wiem czemu żaden projekt usp nie wprowadza do prowadzenia postępowań dyscyplinarnych rzeczników z innych okręgów - na wzór sądów dyscyplinarnych po reformie z końca 2017 dot. wszystkich (nawet SSR) sedziów ; przecież Zca rzecznika jest podległy Prezesowi służbowo :roll:
"Polska to dziki kraj" Mirosław Drzewiecki - były Minister Sportu
bruno
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez wanam » sobota, 15 września 2018, 22:33

bruno napisał(a):...
o wiele większe "zasługi" w dziedzinie wszczynania postępowań dyscyplinarnych mają Prezesi - zwłaszcza SO (odnośnie SSR i SSO) - badż osobiście , bądz ustami/rękoma Kolegiów (czyt. organ pomocniczy prezesa) - mając w swojej dyspozycji Zców Rzeczników Dyscyplinarnych - swoją drogą nie wiem czemu żaden projekt usp nie wprowadza do prowadzenia postępowań dyscyplinarnych rzeczników z innych okręgów - na wzór sądów dyscyplinarnych po reformie z końca 2017 dot. wszystkich (nawet SSR) sedziów ; przecież Zca rzecznika jest podległy Prezesowi służbowo :roll:

Bo mamy niezależnych rzecznika dyscyplinarnego i zastępców na kraj. Zawsze mogą przejąć sprawę wbrew lokalnemu układowi.
wanam
VIP
VIP

Postprzez jaro123 » sobota, 15 września 2018, 23:57

wanam napisał(a):
bruno napisał(a):...

Bo mamy niezależnych rzecznika dyscyplinarnego i zastępców na kraj. Zawsze mogą przejąć sprawę wbrew lokalnemu układowi.

Chyba właśnie o to chodzi, i to jest dość duża zasługa rzeczników z Warszawy, bo czasami konieczne jest spojrzenie z zewnątrz, szczególnie, gdy chodzi o przedstawicieli kasty.
A poza tym uważam, że tylko spłaszczenie struktury sądów powszechnych i zrównanie w statusie wszystkich sędziów sądów powszechnych są w stanie zmienić na lepsze polskie sądownictwo.
jaro123
VIP
VIP

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nowinki z MS...