Edukacja prawna

Tutaj zapraszamy każdego po rejestracji - przedstawiamy się, poznajemy

Dział dostępny do czytania bez konieczności logowania się

Edukacja prawna

Postprzez Kaja1 » sobota, 10 lutego 2018, 22:06

Dobry wieczór,
Nie jestem sędzią, nie jestem prawnikiem. Jestem nauczycielką w liceum, która ma możliwość i przyjemność realizować program edukacji prawnej. Uważam, że świadomość prawna młodych ludzi jest szalenie istotna, wręcz priorytetowa. Będę bardzo zobowiązana, jeśli zechcecie Państwo podyskutować bądź zaproponować rozwiązania, które moglibyśmy wdrożyć, aby tę świadomość podnieść.
Pozdrawiam serdecznie
Kaja1
asesor
asesor

Kim jestem ?: Jestem fanem tego forum :)

Re: Edukacja prawna

Postprzez Modern_judge » sobota, 10 lutego 2018, 22:30

Kaja1 napisał(a):Dobry wieczór,
Nie jestem sędzią, nie jestem prawnikiem. Jestem nauczycielką w liceum, która ma możliwość i przyjemność realizować program edukacji prawnej. Uważam, że świadomość prawna młodych ludzi jest szalenie istotna, wręcz priorytetowa. Będę bardzo zobowiązana, jeśli zechcecie Państwo podyskutować bądź zaproponować rozwiązania, które moglibyśmy wdrożyć, aby tę świadomość podnieść.
Pozdrawiam serdecznie

Z tego, co wiem, w MS powstaje stosowny zespół do spraw edukacji prawnej. Więcej wkrótce.
Ważne są tylko czyny odważne.
Modern_judge
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Modern_judge

Postprzez kola_iwan » niedziela, 11 lutego 2018, 00:20

Zachęcam Pani szkołę do śledzenia strony Stowarzyszenia im Prof. Hołdy i wzięcia udziału w kolejnej edycji Tygodnia Konstytucyjnego.
kola_iwan
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez orbiter » niedziela, 11 lutego 2018, 03:26

Tak. To świetna akcja. Proszę też skontaktować się z miejscowym oddziałem SPP Iustitia. Na pewno znajdą się chętni do współpracy. Sporo szkół współpracuje też z miejscowymi izbami radców prawnych albo radami adwokatów. Powodzenia. Oby więcej takich nauczycieli.
orbiter
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: Jestem załamany stanem kraju...

Postprzez wanam » niedziela, 11 lutego 2018, 14:19

Mój macierzysty wydział prawa w ramach szeroko rozumianej działalności społecznej realizował zajęcia z propedeutyki prawa w chętnych liceach całego województwa. Podobnie prowadzimy też zajęcia w ramach uniwersytetu III wieku. Trzeba sprawdzić, czy podobne inicjatywy realizowane są przez miejscowe uczelnie.
wanam
VIP
VIP

Postprzez Kaja1 » niedziela, 11 lutego 2018, 22:21

Dziękuję bardzo za Państwa sugestie i miłe słowa. Tydzień Konstytucyjny to rzeczywiście bardzo cenna inicjatywa i bardzo dobrze oceniana przez młodzież. Nie spotkałam się dotąd z projektem zajęć realizowanych przez uczelnie, sprawdzę co mogę "zdziałać" w tym obszarze. Bardzo zainteresowała mnie informacja o powstaniu zespołu ds edukacji prawnej w MS. Mieszkańcom dużych ośrodków jest z pewnością łatwiej, natomiast edukacją tego typu powinni być objęci uczniowie w całym kraju. W 2013 podpisano stosowne porozumienie MS i MEN w tej właśnie sprawie, ale zadziałało jedynie w pierwszym roku, następnie "umierało śmiercią naturalną". Szkoły, które próbują realizować program edukacji prawnej często zdane są na siebie, prywatne kontakty oraz kreatywność dyrektorów, aby znaleźć godziny na ten projekt. Tu potrzebne są zmiany programowe na poziomie ministerialnym. Będę bardzo wdzięczna za informacje, co dzieje się w sprawie tego zespołu.
Mam ogromną przyjemność współpracować z grupą prawników i proszę mi wierzyć, młodzież bardzo docenia Państwa zaangażowanie i z dużym entuzjazmem reaguje na kolejne inicjatywy.
Kaja1
asesor
asesor

Postprzez Volver » poniedziałek, 12 lutego 2018, 00:17

;)
"Jeżeli już coś postanowić,to z głębokiego po dobrym myśleniu przekonania"Daniel Kerias.
Volver
VIP
VIP

Postprzez Brat Furtian » poniedziałek, 12 lutego 2018, 00:52

@Kaja1:

Oto garść luźnych spostrzeżeń, które poczyniłem podczas zajęć z prawa medycznego ze studentami medycyny:
  • Większość studentów nie wie, że w RP jest dwuizbowy parlament.
  • Większość studentów nie wie, że ustawy uchwala Sejm i Senat, a rozporządzenia wydają ministrowie.
  • Większość studentów nie wie nic o procesie ustawodawczym. Nie mówię o znajomości technikaliów, ale niewiedzy, że kolejność jest taka: Sejm - Senat - Prezydent.
  • Większość studentów nie zna hierarchii aktów normatywnych: konstytucja, ratyfikowane umowy międzynarodowe, ustawy i rozporządzenia. Zwykle jako pierwszą wymieniają konstytucję, a potem to bywa już różnie.
  • Matka, ojciec, babcia czy dziadek - dla większości studentów oni wszyscy są przedstawicielami ustawowymi małoletniego.
  • Większość studentów nie dostrzega żadnej różnicy między Trybunałem Konstytucyjnym a Sądem Najwyższym.
  • Większość studentów nie ma bladego pojęcia o podstawowej organizacji sądownictwa powszechnego: dla jednych sąd rejonowy jest tym samym, co sąd okręgowy, dla innych sąd okręgowy to sąd apelacyjny.
  • Większość studentów nie jest świadoma fikcji prawnej doręczenia pisma na ostatni znany organowi adres i wydaje im się, że nieodebranie pisma z urzędu lub sądu nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji.
Nie zmyślam. Taka jest świadomość prawna osób, które zdały egzamin dojrzałości i wkrótce ukończą studia wyższe na prestiżowym (przynajmniej w społecznym mniemaniu) kierunku lekarskim.

Przedmiot, który Pani prowadzi, jest bardzo potrzebny. Życzę Pani wielu sukcesów!
Brat Furtian
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Włóczykij » poniedziałek, 12 lutego 2018, 01:03

a ja dodam anegdotę, którą opowiedział mi świadek sytuacji : nie no sędziowie nie biorą łąpówek, to nie możliwe - powiedział szczerze oburzony lekarz wypisując zwolenienie za kawę
ta ich wiedza mi wystarczy, a w reszcie niech umieją wybrać komu zaufać
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (art. 54 Konstytucji RP)
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei (art. 10 EKPC)
http://www.liberties.eu/pl
? https://oko.press/harvesterem-dyskutowa ... s-relacja/
? http://www.rp.pl/Opinie/304129969-Gwiaz ... w-KRS.html
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Kim jestem ?: sobą

Postprzez Olena » poniedziałek, 12 lutego 2018, 02:59

Fakt, potrzebny.
Uczniowie liceum, którzy przyszli do sądu na "wycieczkę" podczas symulowanej rozprawy karnej byli bardzo zdziwieni, że u nas nie ma ławy przysięgłych.
Olena
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez magdam » poniedziałek, 12 lutego 2018, 08:12

@kaja1 - polecam adresowaną do młodzieży publikację Iustitii „Lex bez łez”.
magdam
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Kaja1 » piątek, 16 lutego 2018, 21:58

Poniżej przedstawiam Państwu fragment ewaluacji naszego programu (wersja robocza jeszcze), a konkretnie efekty półrocznej współpracy w ocenie uczniów na podstawie badań ankietowych
Potwierdzają, że naprawdę warto zmierzać w tym kierunku.

"43 uczniów uważa Program Edukacji Prawnej za istotny element programu nauczania w klasie prawniczej. 6 osób nie zgodziło się z tym stwierdzeniem.l
6. Jakie działania w ramach Edukacji Prawnej uważasz za najbardziej efektywne?

Jako najbardziej efektywne uczniowie uznali przede wszystkim wyjścia do sądu. Wielokrotnie w ankiecie młodzież podkreślała znaczenie tego, że zapraszani na zajęcia goście są praktykami, mają czynny kontakt z zawodem i ogromne doświadczenie, dzięki czemu mogą dzielić się z uczniami konkretnymi przypadkami ze swojej praktyki zawodowej. Uczestnicy bardzo chętnie samodzielnie rozwiązywali kazusy, testując w praktyce zdobytą wcześniej wiedzę. Docenili także wyczerpujące odpowiedzi prawników na zadawane przez uczniów pytania.

7. Co można by zmienić w programie Edukacji Prawnej, by był bardziej efektywny?

W ramach doskonalenia Programu Edukacji Prawnej uczniowie proponują zwiększenie liczby tego, co uznali za najbardziej wartościowe w poprzednim pytaniu, czyli odwiedzin w instytucjach prawniczych (sądach, kancelariach) oraz zadań praktycznych, angażujących uczniów - kazusów - kilkakrotnie pojawił się też pomysł zorganizowania symulacji rozprawy sądowej. Młodzież zwróciła też uwagę na to, że prezentacje bądź skrypty udostępniane przez prowadzących pomogłyby utrwalić wiedzę przekazywaną przez gości."

Czy symulacja rozprawy w sądzie z formalnego punku widzenia jest możliwa?
Kaja1
asesor
asesor

Postprzez adela » piątek, 16 lutego 2018, 23:26

http://www.iustitia.pl/wroclaw/index.ph ... -mlodziezy

Tego typu akcje odbywają się również w innych miastach.
adela
Moderator
Moderator

Obrazy: 0
Obrazy: 0

Postprzez Kaja1 » sobota, 17 lutego 2018, 22:59

To bardzo dobra wróżba dla świadomości prawnej młodych ludzi. Mam nadzieję :D
Kaja1
asesor
asesor

Postprzez Tomasz Zawiślak » niedziela, 18 lutego 2018, 16:31

adela napisał(a):http://www.iustitia.pl/wroclaw/index.php/nasze-prace/edukacja-prawna-mlodziezy

Tego typu akcje odbywają się również w innych miastach.

Dzięki Adelko :)

Wrocław nie ustaje :) Tak to wyglądało w roku szkolnym 2016/2017:

http://www.iustitia.pl/wroclaw/index.ph ... -2016-2017

Oddział włączył się też w obchody Dnia Edukacji Prawnej 2018:

http://www.iustitia.pl/wroclaw/index.ph ... -wroclawiu
"Sądownictwo niezależne od pozostałych gałęzi władzy jest najlepszym gwarantem ochrony przeciwko łamaniu praw jednostek w każdej formie. Gdy politycy przyjmują demokratyczne zasady kierowania państwem, to z reguły potrafią zrozumieć, że niezależne sądownictwo im nie zagraża, ale czyni ich bardziej odpowiedzialnymi", Joseph P. Nadeau, Kwartalnik IUSTITIA nr 1/2017
Tomasz Zawiślak
VIP
VIP

Postprzez Tomasz Zawiślak » niedziela, 18 lutego 2018, 16:37

Kaja1 napisał(a):Czy symulacja rozprawy w sądzie z formalnego punktu widzenia jest możliwa?

I to jeszcze jak! :)

Tegoroczna:

W 2015 r.:

"Sądownictwo niezależne od pozostałych gałęzi władzy jest najlepszym gwarantem ochrony przeciwko łamaniu praw jednostek w każdej formie. Gdy politycy przyjmują demokratyczne zasady kierowania państwem, to z reguły potrafią zrozumieć, że niezależne sądownictwo im nie zagraża, ale czyni ich bardziej odpowiedzialnymi", Joseph P. Nadeau, Kwartalnik IUSTITIA nr 1/2017
Tomasz Zawiślak
VIP
VIP

Postprzez Kaja1 » wtorek, 20 lutego 2018, 14:01

Dziękuję pięknie za informacje :D Zabieram się zatem do pracy :D :D
Kaja1
asesor
asesor

Postprzez Kaja1 » sobota, 17 marca 2018, 21:55

Dziękuję Państwu bardzo pięknie za zaangażowanie i poświęcenie czasu naszym uczniom w Dniu Edukacji Prawnej. W imieniu młodzieży ( nie tylko mojej szkoły) i własnym. To ważna i bardzo potrzebna inicjatywa. Cieszę się, że wraz z uczniami mogłam po raz kolejny uczestniczyć w tym wydarzeniu :)
Kaja1
asesor
asesor

Postprzez Włóczykij » niedziela, 18 marca 2018, 09:57

a mnie rozbawiła rozmowa w 3 PW naszej Fundacji o braku wiedzy prawnej w społeczeństwie
bo choćby przy jednej ze spraw o zapłatę, pani która nie legitymowała się wykształceniem, tak mi wyłożyła całość o 500 plus z warianatmi, kiedy są środki, a kiedy trzeba poczekać, że nie musiałam czytać ustawy i lepiej się wyedukowałam niż przeglądając wiadomości medialne
i tak to wygląda z tym problem "braku" wiedzy/poglądami o braku wiedzy w społeczeństwie
Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Postprzez Volver » wtorek, 20 marca 2018, 12:13

Sytuacja jest bardziej złożona , kiedy pojawia się problem i " trzeba iść do sądu ". Jasne najlepiej go unikać ale system nie jest zbyt przyjazny a wiedza obywatela znikoma.
"Jeżeli już coś postanowić,to z głębokiego po dobrym myśleniu przekonania"Daniel Kerias.
Volver
VIP
VIP

Postprzez Włóczykij » środa, 21 marca 2018, 08:32

Tak, to słuszne spostrzeżnie dalszegu ciągu zagadnienia.
Osoba przeświadczona o swojej racji idzie do sądu i oczekuje, że już, że to wystarczy, a nie przyjmuje do wiadomości, że sąd cywilny nie działa z urzędu (co do zasady), lecz sprawa zależy od aktywności strony (lub, że nalezy pomyśleć o pełnomocniku, a nie tylko wydawać na zakupy w niedzielę, że ujmę to sarkastycznie). Stąd potem te oceny sądu nie są takie pół na pół, jak głosi się gremialnie wyświechtanym sloganem, lecz anse mają i ci wygrywający, bo wg nich - jak sąd mógł wymagać itd. (na ogół też gdy mają zobowiązania sądowe nagle nie spieszy się im, mają anse, że nie uwzględnia się ich terminow, ale na zewnątrz będą opowiadać o opieszałym sądzie).
Dlatego tak dużym problemem była zmieniona na kontradyktoryjną procedura karna (wymagająca samodziałania przy tak ważnym zagadnieniu jak odpowiedzialność karna - p. Komenda, to już by w ogóle przepadł chyba, bo nawet nie byłoby materiału, by ktoś go przejrzał).Odium społeczne, jakie spłynęłoby na sądu, też było by przygniatające.
I do poszukanie w necie, którzy koryfeusze tak optowali i radzili za tą reformą, a tak jakżeż spektakularnie ubolewają, twierdząc, że teraz naruszana jest praworządność. Dodajmy, że instytucjonalnie niewiele przygotowano pod tą zmianą, a szkoleń, często z jedynie słusznie do nich wybranymi, a nie faktycznie merytorycznymi, nie liczę.
Włóczykij
pełnoprawny sędzia
pełnoprawny sędzia

Powrót do Poznajemy się